Reklama

Znaki czytane sercem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Boćki

„Dotknięcie świętego” - taki tytuł nosiło spotkanie poświęcone twórczości ks. Mieczysława Rzepniewskiego w Boćkach, zorganizowane z okazji zbliżającej się 10. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Drohiczynie i 500. rocznicy nadania praw miejskich Boćkom. W jeden z ostatnich wieczorów kalendarzowej zimy, w drugi dzień rekolekcji wielkopostnych, w budynku miejscowego Zespołu Szkół zebrali się uczniowie, nauczyciele, rodzice, mieszkańcy Bociek i okolic, aby wysłuchać wierszy księdza poety. Wszystko zaaranżowane pięknie w scenerii kawiarni literackiej, przy świecach. Wystąpił Jarosław Usakiewicz, autor muzyki do kilku z nich. Jak mówił to, że śpiewa wiersze ks. Rzepniewskiego, jest czystym przypadkiem. „Nigdy nie zajmowałem się poezją śpiewaną, ponieważ uważałem, że ten typ twórczości nie odpowiada mojej buntowniczej osobowości. W ubiegłym roku przeczytałem wiersz «Matka» i wówczas mnie wzięło. Od tej pory z ośmiu wierszy zrobiłem piosenki. Wiersze ks. Mieczysława są takie normalne, życiowe i to mi się w nich podoba. Wiersz «Matka» jest wyjątkowy, dlatego że od niego wszystko się zaczęło, a przecież nasze życie też zaczyna się od matki”.
Wiersze prezentowali uczniowie, nauczyciele, a także… publiczność, która z przyjemnością przyjęła rozdane przez organizatorów fragmenty poezji. Nastrojowe tło muzyczne tworzył Sławomir Dworakowski, organista w kościele parafialnym w Klichach. Zaprezentowano wiele wierszy księdza poety, m.in.: „Dlaczego piszę”, „Epitafium dla mojej matki”, wiersze poświęcone Papieżowi Polakowi, a także te w nastroju wielkopostnym, przypominające istotę cierpienia Chrystusa. Wiersz „Powołanie” mówił o początkach drogi kapłańskiej bohatera spotkania, a on sam opowiadał, że „powołanie to wielka tajemnica. Dlaczego ten, a nie inny człowiek zostaje kapłanem? Kapłaństwo to dar od Boga, ale i wielka tajemnica, którą nosimy w sobie”.
Na zakończenie spotkania ks. Mieczysław długo podpisywał tomiki swoich wierszy, prowadząc serdeczne rozmowy z uczestnikami spotkania i czytelnikami jego poezji. Opowiadał, że zaczął pisać jeszcze w latach 60., kiedy był w seminarium, ale to było takie nieśmiałe pisanie, czasami z racji „użytkowych”, jako np. oprawa do różnych uroczystości kościelnych. „Lubię takie spotkania z czytelnikami, jestem przyjmowany bardzo życzliwie, to dobra forma popularyzacji twórczości. Jeżeli tylko pisze się i wydaje - to nie to samo, trzeba wyjść z tym słowem do ludzi. Poezja wtedy żyje i staje się sobą. Dla mnie ważne jest to, że ktoś pochyla się nad poezją. Ja piszę i moje słowa są jakby zabierane, żyją swoim życiem, to znaki czytane sercem”.

Reklama

Teresa Modzelewska

Ks. Mieczysław Rzepniewski
Profesor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, członek Związku Literatów Polskich, aktualnie proboszcz parafii Klichy. Jako poeta debiutował tomikiem wierszy „W labiryncie dróg Bożych” w 1992 r. Dotychczas wydał ok. 20 tomików, a także tłumaczenia książek Michaela Quoista, rozważania i scenariusze przedstawień. Tomik „Dotknięcie świętego” ks. Rzepniewski poświęcił słudze Bożemu Janowi Pawłowi II w pierwszą rocznicę przejścia do Domu Ojca. Wśród wierszy znalazły się: „Pokolenie Jana Pawła II”, „Jednoczenie świata”, „Przy grobie Jana Pawła II”, „Świat się modli za Papieża” i inne

Siedlce

W czwartek 12 marca o godz. 18 w kawiarni literackiej Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbył się wieczór autorski ks. kan. Mieczysława Rzepniewskiego, proboszcza parafii Klichy. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Eugeniusza Kasjanowicza, znanego siedleckiego poety, i Andrzeja Kitlińskiego, barda i pracownika lokalnego pisma „Echo Katolickie”. W kameralnych warunkach wiersze czytała Małgorzata Bartosiak z Klich.
Ks. Rzepniewski jest powszechnie znanym poetą. W swoim dorobku ma ponad 20 opublikowanych tomików poezji, jest członkiem Związku Literatów Polskich. Jego twórczość z racji posługi kapłańskiej związana jest z Bogiem, Kościołem, życiem duszpasterskim oraz tym wszystkim, co łączy się z religią. Mimo tak bogatej tematycznie sfery, ks. Mieczysław nie stroni także od napisania czegoś z nutą tematyki świeckiej. Oczywiście, zawsze w każdym jego wierszu jest miejsce dla najważniejszej sprawy - wiary. Wiersze ks. Rzepniewskiego mimo nurtu religijnego nie są zdominowane w całości tym tematem, co w dużej mierze pozytywnie wpływa na ich powszechną zrozumiałość i jasność. Dodatkowym atutem poezji ks. Mieczysława jest możliwość interpretowania jej w formie muzycznej, co udowodnił podczas siedleckiej prezentacji Jarosław Usakiewicz, który do kilku z wierszy skomponował muzykę.
Ponadto TV Siedlce zaprezentowała wywiad z ks. Rzepniewskim i pokazała fragment wieczoru, który był udany pod względem artystycznym i frekwencyjnym.

Jan Jarosławski

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama