Reklama

Kościół

Bp Włodarczyk do salezjanów: pokora istotna w dialogu synodalnym

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Istotną postawą w dialogu synodalnym jest pokora, która skłania każdego do bycia posłusznym woli Bożej i sobie nawzajem w Chrystusie” - uważa bp Krzysztof Włodarczyk, który był gościem XV Kapituły Inspektorialnej, jaka odbywa się w Pile. Uczestniczą w niej salezjanie z wielu krajów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ważnym wydarzeniem, wpisującym się w obrady członków Inspektorii św. Wojciecha, jest głos przedstawicieli II Kapituły Młodych, jaka miała miejsce w 2023 r. w Lądzie nad Wartą. Pomaga on salezjanom zweryfikować jakość pracy i wierność powołaniu. - Od kapłanów oczekujemy przede wszystkim, by byli, uczestniczyli w naszym życiu. By byli autentyczni i żyli charyzmatami. Cieszymy się, że podczas takiego wydarzenia, jakim jest kapituła, mamy swój głos. Oznacza to, że jesteśmy ważni, a księża chcą usłyszeć to, co mamy do powiedzenia - powiedziała Ewa Budny, która zaangażowana jest na co dzień w bydgoskim Oratorium „Dominiczek”.

Głos młodych miał odzwierciedlenie w tym, co powiedział bp Włodarczyk. Mówiąc o synodalności, zwrócił uwagę na „wędrowanie razem”, rozumiane jako „bycie razem”, „wspólne działanie” oraz jako „pójście za Chrystusem”. - Chodzi o to, by iść razem w tym samym kierunku, zachować jedność w różnorodności. W Dziejach Apostolskich „wędrować razem” oznacza również podejmować wspólnie decyzje. To również zdolność do nawiązania relacji i słuchania - podkreślał bp. Jak zaznaczył, istotną postawą w dialogu synodalnym jest pokora, która skłania każdego do bycia posłusznym woli Bożej i sobie nawzajem w Chrystusie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Włodarczyk przypomniał, że Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wskazuje, by wszystkie osoby konsekrowane odważnie i twórczo, włączyły się w proces synodalny w Kościele. Zawiera sugestie, by poczuć się wezwanymi poprzez słowa komunia, uczestnictwo i misja. - Kapituła jest doświadczeniem szczególnej obecności i działania Jezusa. Aby tak się stało, muszą zaistnieć trzy elementy: słowo Boże, Duch Święty i nawrócenie - zakończył biskup.

Choć hasłem kapituły stały się słowa „Miłujący Jezusa, Chrystusa, oddani młodzieży” to - jak mówią uczestnicy - jej głównym reżyserem jest Duch Święty. - Jej celem jest spojrzenie na to, w jaki sposób posługujemy wśród młodzieży. Czy realizujemy charyzmat, który pozostawił nam ks. Jan Bosko? Czy nasza obecność właśnie wśród młodzieży jest tą, która posiada system prewencyjny, uprzedzający - tłumaczy wikariusz inspektora, ks. Krzysztof Rudziński SDB. - Wierność charyzmatowi to wciąż niezmienne i pierwsze zadanie, jakie staje przed nami. Ksiądz Bosko apelował, byśmy wychowywali młodych na dobrych obywateli i prawych chrześcijan - podkreślił ks. Tadeusz Itrych SDB, przełożony Inspektorii św. Wojciecha w Pile.

Reklama

Należy do niej ponad 230 salezjanów, którzy żyją w ponad trzydziestu wspólnotach zakonnych. - Naszym priorytetem są dzieci i młodzież. To przez te środowiska ewangelizujemy, niosąc sakramenty święte, co jest ważnym aspektem wśród katolików w Rosji. Jest tam mniej księży, są także mniejsze, często porozrzucane wspólnoty. Otrzymaliśmy placówkę w Soczi, ponieważ przez dwa lata brakowało kapłanów - dodał ks. Arkadiusz Grabowski SDB.

Salezjanom została odczytana specjalna odezwa, stanowiąca podsumowanie II Kapituły Młodych. - Dziękuję za to, że słuchacie naszego głosu - mówił na wstępie Paweł. „Doceniamy waszą obecność i posługę w naszym życiu, a także dostrzegamy ich owoce. Dzięki waszemu zaangażowaniu w budowanie relacji z Bogiem w codzienności, tworzymy wspólnie żywy Kościół, przepełniony charyzmatem św. Jana Bosko” - brzmiał fragment odezwy. - Młodzi, których mogłem usłyszeć, bardzo mnie motywują. Interesują się wszystkim, co nas dotyczy, a przez to jeszcze bardziej stajemy się rodziną - dodał ks. Arkadiusz Grabowski SDB. - Cieszy mnie, że w tej szczerości potrafią także wskazać mankamenty w naszej działalności - dodał ks. Tadeusz Itrych SDB. - Kochamy salezjanów za to, że są salezjanami - podsumowała Ewa Budny.

Kapituła Inspektorialna jest okazją, by przyjrzeć się programowi i podjąć decyzje o priorytetach. Jest czas, by przeanalizować głos lokalnych wspólnot, dotyczący posługi salezjanów oraz jeszcze lepiej dostosować ją do obecnych czasów i potrzeb młodzieży.

Podziel się:

Oceń:

2024-04-17 17:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak Liceum Salezjańskie drzwi otworzyło

wroc.salez.pl

Więcej ...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj