Reklama

Niedziela Wrocławska

O synodzie na Dworcu Głównym PKP

Spotkanie w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Spotkanie w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu

W ramach Wieczorów Polskich w Sali Sesyjnej Dworca Głównego PKP we Wrocławiu odbyło się 184. spotkanie, w programie którego znalazł się Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie zorganizowało Duszpasterstwo Kolejarzy. Z prelekcją wystąpiła Adriana Kwiatkowska, sekretarz synodu.

Ks. Jan Kleszcz, kapelan kolejarzy archidiecezji wrocławskiej zauważył, że nie ma w kościele wrocławskim takiego chrześcijanina, który by nie słyszał o synodzie. – Nie ma takiej parafii w archidiecezji wrocławskiej, w której by nie podjęto działań związanych z synodem. Trudno więc, żeby tutaj – jak to niektórzy mówią z nadzieją: przy parafii dworcowej – ten temat nie został odnotowany. Sam synod jest czymś stale towarzyszącym dziejom Kościoła – mówił ks. Kleszcz. Przypomniał również o poniedziałkowej modlitwie w kaplicy na Dworcu Głównym PKP w intencji synodu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Adriana Kwiatkowska zaznaczyła, że synod naszej archidiecezji został zapowiedziany 1 kwietnia ub.r. przez abp. Józefa Kupnego. Natomiast pierwszy raz publicznie, tylko w mniejszym gronie, hasło to pojawiło się 4 lutego ub.r. – Bo wtedy spotkaliśmy się z osobami, które były zaangażowane w etap diecezjalny synodu o synodalności. W naszej diecezji mieliśmy powołany sekretariat synodu – tłumaczyła Adriana Kwiatkowska. Podkreśliła, że czytając syntezy z synodu o synodalności, sekretariat synodu stworzył syntezę diecezjalną, z której wynikały jasno różne rzeczy. – Bardzo konkretnie zobaczyliśmy wtedy, że to, z czym boryka się nasza diecezja, można zamknąć w słowie komunia. To znaczy, że bardzo tęsknimy za takim Kościołem, w którym jesteśmy bliżej siebie; w którym tworzymy wspólnotę; w którym są relacje, więzi; w którym nawzajem siebie słuchamy – mówiła prelegentka.

Kolejne słowa, które pojawiły się w czasie synodu o synodalności to formacja i misja.

– 4 lutego 2023 r. ksiądz arcybiskup zwołał spotkanie dla przedstawicieli zespołów parafialnych, odwołując się do tej syntezy diecezjalnej i pytając zebrane wówczas osoby, było ich ok. 100, czym powinniśmy się zająć w pierwszej kolejności w naszej archidiecezji i w jaki sposób – tłumaczyła Adriana, podkreślając, że padł wówczas pomysł synodu diecezjalnego, który tymi tematami ogólnokościelnymi mógłby się zająć na poziomie lokalnym. – Skoro wiemy, że mamy problem z komunią, formacją i misją, powinniśmy się zastanowić, jak tym kłopotom zaradzić. Nie chodzi o to, żeby to były nasze ludzkie pomysły, lecz byśmy zaczęli pytać Ducha Świętego, do czego dzisiaj zaprasza Kościół we Wrocławiu – podkreślała.

Reklama

Zaznaczyła, że obecnie znajdujemy się na etapie presynodalnym, który dobiega końca. Wyjaśniła, czym jest etap presynodalny, etap rozeznawania w tych trzech obszarach: komunii, formacji i misji, co się podczas niego działo i dlaczego. Nakreśliła, jakie wydarzenia będą miały miejsce w naszej archidiecezji w związku z rozpoczęciem synodu 19 maja br.

– Bardzo gorąco zapraszam do modlitwy za ten synod i do przyjścia na jego rozpoczęcie. Spotkamy się w kościele NMP na Piasku. Najpierw na katechezie o Laodycei, którą wygłosi bp Maciej Małyga. Później ksiądz arcybiskup rozpocznie modlitwą procesję z kościoła NMP na Piasku do katedry, gdzie przeżyjemy Eucharystię otwierającą Synod Archidiecezji Wrocławskiej. Później udamy się do ogrodów PWT, żeby świętować, bo ten wymiar takiego ludzkiego świętowania i bycia ze sobą też jest dla nas ważny – zapowiadała prelegentka. Opowiedziała również o tym, co czeka nas po 19 maja: o pracach komisji synodalnych, zespołów synodalnych; spotkaniach na poziomie dekanatów, podkreślając, że parafie w dekanatach mogą sobie dawać wzajemnie wsparcie;

– Jak widać, długa droga przed nami, dlatego w tej drodze ważne jest to, co się dzieje w trakcie. Najważniejszy nie będzie dokument końcowy, choć będzie bardzo ważny, bo on ma regulować pewne rzeczy (...) My w trakcie drogi synodalnej mamy się zmieniać i nawracać, czuć się coraz bardziej odpowiedzialnymi za Kościół, dawać sobie wzajemnie miejsce dla swoich darów. Ja mam takie wewnętrzne przekonanie, że Panu Jezusowi naprawdę na tym synodzie zależy. To jak on się rodził, jest dla mnie dowodem, że to jest z Ducha Świętego a nie z naszych ludzkich pomysłów – podkreślała Adriana Kwiatkowska.

Spotkanie zakończyło się pytaniami dotyczącymi synodu i dyskusją.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2024-04-17 18:30

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Bp Kazimierz Gurda do dyrektorów rozgłośni katolickich: głosić dzisiaj orędzie zbawienia – zadanie wymagające, ale konieczne

2024-05-20 18:03

Katolickie Radio Podlasie

Dzięki katolickiemu radiu słowa Ewangelii mogą dotrzeć do wszystkich - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św., która była sprawowana w poniedziałek, 20 maja w Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich. Do Pratulina na Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich przybyli przedstawiciele 19 stacji z całego kraju.

Więcej ...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj