Reklama

Świat

Sekretarze generalni episkopatów europejskich będą obradować w Strasburgu

inyucho / Foter / CC BY

Sytuacja na Ukrainie oraz w Bośni i Hercegowinie będzie jednym z tematów 42. spotkania sekretarzy generalnych episkopatów naszego kontynentu, które odbędzie się w dniach 19-22 czerwca w siedzibie Rady Europy w Strasburgu. a także ze stosunkami CCEE z Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Spotkanie organizuje Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE), ale spodziewany jest udział także sekretarzy generalnych kontynentalnych stowarzyszeń episkopatów z Afryki, Azji i Oceanii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek 20 bm. uczestnicy spotkania spędzą cały dzień w gmachu Rady Europy. Jednym z ich rozmówców będzie sekretarz generalny Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Wojciech Sawicki. W następnych dniach sekretarze generalni episkopatów krajowych zapoznają się z trudnymi problemami naszego kontynentu, na którym nie brakuje różnych napięć i cierpień, zwłaszcza z obecną sytuacją na Ukrainie oraz w Bośni i Hercegowinie, a także ze stosunkami CCEE z Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Spotkanie zakończy się 22 czerwca uroczystą Mszą św. za Europę, której w katedrze strasburskiej przewodniczyć będzie miejscowy arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rada Konferencji Biskupich Europy powstała w 1971; obecnie zrzesza 33 episkopaty krajowe, reprezentowane przez swych przewodniczących, oraz pojedynczych hierarchów z tych krajów, w których nie ma konferencji biskupich. Są to arcybiskupi Luksemburga i Monako, maronicki z Cypru oraz biskupi: kiszyniowski (Mołdawia), greckokatolicki mukaczowski i administrator apostolski Estonii. Przewodniczącym CCEE jest od 2006 prymas Węgier kard. Péter Erdő, a dwaj jego zastępcami; kard. Angelo Bagnasco z Włoch i abp Józef Michalik z Polski. Sekretarzem generalnym jest prał. Duarte da Cunha z Portugalii. Siedziba sekretariatu generalnego CCEE mieści się w szwajcarskim miasteczku Sankt Gallen.

Rada Europy z siedzibą w Strasburgu jest międzynarodową organizacją rządową skupiającą prawie wszystkie państwa naszego kontynentu oraz kilka państw spoza niego (np. Armenia, Azerbejdżan, Gruzja i Turcja). Powstała 5 maja 1949 po podpisaniu przez 10 państw zachodnich (Belgia, Dania, Francja, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy) Traktatu Londyńskiego. Obecnie należy do niej 47 krajów. Polska przystąpiła do Rady 26 listopada 1991.

Głównym zadaniem organizacji jest „osiągnięcie większej jedności między jej członkami, aby chronić i wcielać w życie ideały i zasady stanowiące ich wspólne dziedzictwo oraz aby ułatwić ich postęp ekonomiczny i społeczny” (art. 1a Statutu Rady Europy). W tym celu RE przede wszystkim wspiera i strzeże praw człowieka, demokracji i troszczy się o współpracę państw członkowskich w dziedzinie kultury.

Reklama

Głównymi organami Rady Europy są: Komitet Ministrów – organ decyzyjny, złożony z ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich lub ich przedstawicieli (zastępców ministrów); Zgromadzenie Parlamentarne (PACE) – organ doradczy złożony z parlamentarzystów delegowanych przez parlamenty krajowe, Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy – organ doradczy w zakresie samorządności lokalnej i regionalnej. Sekretarza generalnego Rady wybiera PACE – obecnie jest nim Norweg Thorbjorn Jagland) i Komisarz Praw Człowieka Rady Europy.

Ponadto w ramach Rady działa 14 innych instytucji formalnie nie będących jej organami, np. Europejski Trybunał Praw Człowieka, Europejski Komitet Zapobiegania Torturom czy Europejski Komitet Praw Społecznych.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-18 19:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chile: biskupi potępiają antymigracyjne zamieszki

Chilijscy biskupi stanowczo potępiają antyimigracyjne protesty, do jakich doszło w ostatnich dniach na północy kraju. W wydanym w tej sprawie komunikacie apelują do rządu o działania, które będą promować kulturę spotkania i gościnności.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

2024-05-09 21:07

Mat.prasowy

Czy trzeba się dobijać z powodu przeszłości? Czy moje rany mnie szpecą? W czym Matka Boża z częstochowskiego obrazu jest podobna do Jezusa? Zapraszamy na dziesiąty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi jest miejsce na ślady przeszłości.

Więcej ...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22
Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nauczyciel życia duchowego

Święci i błogosławieni

Nauczyciel życia duchowego

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli