Reklama

Słowo pasterza

W tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeżywamy wielki dzień - Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to niedziela wielkiej radości, płynącej ze zmartwychwstania Chrystusa. Radosne orędzie płynie ze słowa Bożego: „W tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy”.
Prawda o zmartwychwstaniu jest prawdą radosną. Na co dzień przyjmujemy tyleż różnych wiadomości. Przyznajmy, że więcej jest wśród nich informacji smutnych, bolesnych. Zabójstwa, rozboje, napady, kradzieże, afery… Do tego dochodzą informacje o śmierci, o chorobach naszych bliskich, znajomych. Informacje tego typu nas przygnębiają, zwłaszcza te, które wprost nas tyczą. Jesteśmy spragnieni lepszych wieści. I oto dzisiaj w kościele słyszymy szczególnie radosną wieść: Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał.
Dlaczego prawda o zmartwychwstaniu Chrystusa kryje w sobie tyleż radości? Możemy wskazać na źródła i motywy radości wielkanocnej.
Po pierwsze, zmartwychwstanie Chrystusa potwierdza, że ofiara śmierci krzyżowej Chrystusa za nasze grzechy została przyjęta. Jezus przeszedł przed śmiercią wielkie uniżenie. Wydał się dobrowolnie na mękę, dał się pojąć w Ogrodzie Oliwnym, dał się ubiczować. Pozwolił sobie nałożyć na głowę koronę cierniową. Wziął krzyż na swoje ramiona. Pozwolił się do niego przybić. Przyjmował szyderstwa. Dał się podwyższyć na krzyżu. Umierając, modlił się za swoich oprawców. Dlaczego nie zstąpił z krzyża, dlaczego tu nie uczynił żadnego cudu - On, dla którego nie było rzeczy niemożliwych? Uczynił to dla nas. Takiej wielkiej ceny zażądali ludzie. Tak wielką cenę stanowiło zbawienie ludzkości, także zbawienie twoje i moje. Czyż to nie jest radosne, że Syn Boży wydał się za nas, wydał się i za ciebie, abyś nie umierał na wieki w grzechach, abyś miał je odpuszczone? Cierpiał i umierał, aby cię ochronić przed wieczną śmiercią, na którą się skazałeś przez swoje grzechy.
Po drugie, zmartwychwstanie Chrystusa zapowiada zwycięstwo prawdy i dobra. To także powód do wielkiej radości; to nadzieja dla tych, którzy dziś cierpią, którzy są dziś oszukiwani, których pozbawia się dziś dobra, których się poniża, biczuje, krzyżuje. Zmartwychwstanie Pańskie ogłasza nadzieję dla poniżonych, dla maluczkich, nadzieję dla tych, którzy są ubodzy w duchu, którzy płaczą, którzy są czystego serca, którzy pokój czynią, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości.
Po trzecie, zmartwychwstanie Pańskie zapowiada, że na końcu jest życie, a nie śmierć. Tak wielu lęka się dziś śmierci, tak wielu martwi się, co będzie dalej? Jaki sens ma ta ziemska bieda? Czy będzie jakieś wyrównanie, czy śmierć wszystko kiedyś zniweczy? Oto Jezus umarł i zmartwychwstał, zwyciężył śmierć, aby ci pokazać, że życie jest silniejsze od śmierci, aby ci powiedzieć, że będziesz żył. Jezus umarł za twoje grzechy, z miłości do ciebie. Jezus zmartwychwstał, aby zapowiedzieć twoje zmartwychwstanie; zmartwychwstał, abyś nie bał się śmierci, abyś się niczego nie przestraszył, nawet największego zła, największej podłości ludzkiej. Nie wolno ci się przestraszyć, nie wolno zwątpić. Bóg wygrywa. Na końcu jest życie, a nie śmierć.
Kiedy dziś na nowo przyjmujemy orędzie wielkanocne o zmartwychwstaniu, kiedy znów przeżywamy świąteczną radość, mówimy sobie, że warto żyć, że warto się trudzić, że warto poświęcać się dla drugiego człowieka, tak jak Jezus poświęcił się, włącznie ze swoim życiem. Nie marnuj czasu. Podejmij nowy styl życia. Naśladuj Chrystusa. On Ci pokazuje, że do chwały zmartwychwstania idzie się z krzyżem, do Wielkiej Niedzieli idzie się przez Wielki Piątek. Ile więc dajesz z siebie innym? Jak się poświęcasz? Chcesz kiedyś zmartwychwstać?

Oprac. ks. Łukasz Ziemski

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bóg jest miłością. Jestem Jego miłością i On jest moją

Vatican News

Rozważania do Ewangelii Mt 22, 34-40.

Więcej ...

„Leon XIV to człowiek o fantastycznym poczuciu humoru”. Misjonarka z Peru szczerze o nowym papieżu

2025-08-22 21:05
Papież Leon XIV słynie ze swojego poczucia humoru

PAP/EPA

Papież Leon XIV słynie ze swojego poczucia humoru

Jakim biskupem w czasie pracy w Peru był aktualny papież? Czy jednoczył ludzi? Jakie miał poczucie humoru? W najnowszej książce Wydawnictwa eSPe „Leon XIV. Papież na ratunek Kościołowi” opowiada o tym s. Brygida Koeppen FMM, która ponad 25 lat pracowała w Chile oraz w Peru i doskonale pamięta obecnego papieża.

Więcej ...

Słona dieta powoduje stan zapalny mózgu i podnosi ciśnienie krwi

2025-08-22 17:39

Adobe Stock

Wpływ wysokiego spożycia soli na mózg to niedoceniany dotychczas czynnik ryzyka nadciśnienia – sugerują badania, o których informuje pismo „Neuron”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej

Święta i uroczystości

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 6.)

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 6.)

Zmarł Stanisław Soyka. Miał 66 lat

Wiadomości

Zmarł Stanisław Soyka. Miał 66 lat

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Olszewskiego

Kościół

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Olszewskiego

Nowenna ku czci św. Moniki

Wiara

Nowenna ku czci św. Moniki

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 1.)

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 1.)

Siostra Dorota odnaleziona!

Kościół

Siostra Dorota odnaleziona!

Zaginęła siostra zakonna. Zgromadzenie i policja prosi o...

Kościół

Zaginęła siostra zakonna. Zgromadzenie i policja prosi o...