Reklama

Z wizytą u polskich misjonarzy w Ekwadorze

Niedziela lubelska 16/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie już, II Niedziela Wielkiego Postu, zwana Niedzielą „Ad Gentes”, była dniem modlitw, postu i solidarności z misjonarzami. Pamięcią, modlitwą oraz jałmużną otaczamy i wspieramy polskich misjonarzy, głoszących Dobrą Nowinę w 96 krajach świata, na wszystkich kontynentach. Okazją do wyrażenia więzi z misjonarzami pracującymi w Ameryce Łacińskiej był wyjazd do polskiej placówki misyjnej w Ekwadorze ks. Pawła Kuzioły z parafii w Jastkowie wraz z ks. Wojciechem Szlachetką z Sernik i świętowanie 6. rocznicy wyjazdu na misje ks. Dariusza Jaworskiego z Lublina. 14 lutego 2003 r. w parafii Miłosierdzia Bożego w Lublinie ks. Dariusz Jaworski otrzymał krzyż misyjny z rąk abp. Józefa Życińskiego i rozpoczął misje w Ekwadorze.
Dwutygodniowy pobyt na równiku był okazją do poznania pracy misyjnej, wspólnej modlitwy, podróży, świadectw, wspomnień z lat studenckich i wielu dyskusji. Wyjazdy w najbardziej odległe tereny parafii Celica, gdzie proboszczem i dziekanem jest ks. D. Jaworski oraz wizyty i spotkania w parafii Andoas, gdzie od dwóch lat pracuje jako proboszcz ks. Tomasz Bartmański, otwierały umysły i serca na misyjne oczekiwania ludów i narodów, które wciąż czekają na Ewangelię. Praca w Ekwadorze jest misją, jaką podejmuje Kościół wobec człowieka, prowadząc go do wewnętrznej przemiany. Poprzez głoszenie i słuchanie Słowa Bożego prowadzi do wiary w Jezusa, Pana i Zbawiciela. Naszym osobistym przeżyciem było uczestnictwo w spotkaniach modlitewnych, chrzest dzieci, poświęcenie w najbardziej odległej wiosce w dżungli nowego domu drewnianego wzniesionego na palach oraz nowego pojazdu. Misja w diecezji Santo Domingo, w parafiach wiejskich i w parafii miejskiej, obejmuje wszystkie dziedziny życia, m.in. ochronę życia, godność kobiety, pracę z młodzieżą, współpracę z biskupem i zaangażowanie wiernych świeckich w sprawy społeczne w tej części świata oraz wyzwania, wobec których staje rodzina.
Ekwador leży w środku świata - na równiku, który przecina kraj kilka kilometrów na północ od stolicy. Jest to kraj niewiele mniejszy od Polski, będący ojczyzną tysięcy gatunków ptaków, ponad miliona gatunków owadów (w tym ok. 5 tys. odmian motyli), ponad 250 gatunków gadów, płazów i ssaków oraz 250 tys. odmian drzew i prawie 3 tys. rodzajów storczyków. Występują tu cztery strefy klimatyczne: od niepowtarzalnej na Wyspach Galapagos, poprzez umiarkowaną nad Pacyfikiem, wysokogórską w Andach, po tropikalną w Dżungli Amazońskiej. W krajobraz Ekwadoru wpisują się majestatyczne szczyty wulkanów, wśród nich legendarny Cotopaxi (5897 m n.p.m). Natomiast w dolinie otoczonej łańcuchem wulkanów, na wysokości prawie 3 tys. m n.p.m. jest położona stolica, wielkością zbliżona do Warszawy, wraz głównym portem lotniczym, gdzie rozpoczęła się nasza podróż lądowa po Ekwadorze. W lutym jest pora deszczowa, w czasie której panuje wysoka temperatura i wilgotność powietrza przekraczająca 80%.
Rzeczywistość najpełniej wyjaśnią słowa Księdza Darka, zapisane w jego dzienniku: „Nazajutrz mieliśmy wraz z Księdzem Tomkiem witać na lotnisku w Quito dwóch księży z Polski. W czasie pory deszczowej naturalne są w górach lawiny błota czy kamieni, a tym razem droga się po prostu zapadła na odcinku ok. 30 m, a jej naprawa potrwa ok. 2-3 miesięcy. Musieliśmy zatem jechać nocą do Santo Domingo.Przenocowaliśmy u Księdza Leona, a nad ranem pojechaliśmy do Quito drogą od południa, bardzo trudną i krętą. Dojechaliśmy jednak szczęśliwie i tuż przed godz. 11 witaliśmy naszych kolegów. Ale zanim dojechaliśmy do Celicy, zatrzymaliśmy się na równiku, w Mitad del Mundo (połowa świata), gdzie można stanąć jednocześnie na obydwu półkulach, zwiedzić turystyczne miasteczko czy kupić pamiątki (wyroby rękodzielnicze, hamaki, swetry, szaliki, poncha, kapelusze, wyroby z wełny lamy). Tam też zdecydowaliśmy się na spożycie lokalnego specjału «cui asado» (czyli świnki morskiej z rożna). Powiem tylko tyle, że nie daliśmy rady zjeść wszystkiego. O ile samo mięso jest jeszcze zjadliwe, o tyle sam zapach odbiera apetyt. Czuliśmy ją jeszcze przez trzy dni”.
Kolejne dni mijały pod znakiem odwiedzin w parafiach i w kaplicach, w gościnie u parafian oraz u pracujących w Santo Domingo polskich benedyktynek, z których jedna pracowała w parafii mariackiej w Chełmie. Bardzo gościnnie przyjmowały nas także siostry pochodzące z Kolumbii, które prowadzą hotelik dla księży blisko lotniska w Quito. W tym miejscu interesująca jest wypowiedź Księdza Darka: „Następnym razem rozpocznę od opisu naszego powrotu z Quito po odwiezieniu kolegów na lotnisko. Dziś powiem tylko, że o tym powrocie można by nakręcić film. Wyjechaliśmy ze stolicy niecałe dwie godziny po wystartowaniu samolotu, a dojechaliśmy do wsi w pół godziny po jego wylądowaniu w Amsterdamie. Samolot przeleciał w tym czasie nad częścią kontynentu południowoamerykańskiego, miał godzinny postój na Karaibach, przeleciał nad Oceanem Atlantyckim i częścią Europy…”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

Więcej ...

Nowe wino

2024-05-19 11:10
Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

Magdalena Lewandowska

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego – i w przed dzień rozpoczęcia II Synodu Metropolii Wrocławskiej – różne wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej zgromadziły się w kościele NMP na Piasku na czuwaniu i wspólnej modlitwie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli