Święto Miłosierdzia Bożego zostało ustanowione w 2000 r. przez papieża Jana Pawła II. Przypada w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Według prywatnych objawień św. Faustyny, ustanowienia tego święta żądał sam Pan Jezus i dał obietnice związane z nim. Zapisała je s. Faustyna w Dzienniczku: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia”.
Święto Miłosierdzia uświadamia nam, że nawet najsilniejsza wiara nic nie pomoże bez uczynków. Kościół od początku spełnia to zadanie przez indywidualne postawy swoich wiernych oraz przez zorganizowaną misję. Potwierdzeniem tego są słowa Benedykta XVI z encykliki „Deus Caritas est”:
„Organizacje charytatywne Kościoła stanowią jego opus proprium, zadanie mu właściwe. Kościół nigdy nie może być zwolniony od czynienia caritas jako uporządkowanej działalności wierzących z drugiej strony, nigdy nie będzie takiej sytuacji, w której caritas poszczególnych chrześcijan nie będzie potrzebna, gdyż człowiek, poza sprawiedliwością, potrzebuje i zawsze będzie potrzebował miłości”.
Jan Paweł II, konsekrując Bazylikę w Łagiewnikach 17 sierpnia 2002 r. bardzo wzruszony mówił: „Przyszła godzina, żeby orędzie Bożego Miłosierdzia dotarło do ludzkości”. Następnego dnia na Błoniach mówił: „Miłosierna miłość Boga ocali świat”.
Diecezjalne świętowanie
Zebrane w rodzinach ofiary Wielkopostnej Jałmużny w tym dniu zostają złożone w parafialnym kościele.
Członkowie Parafialnych Zespołów Caritas na czele z księdzem proboszczem podkreślają to święto poprzez specjalne nabożeństwo i świąteczne spotkanie. Uczestniczy w nim również młodzież Szkolnych Kół Caritas.
W Rzeszowie Caritas współorganizuje z Marszałkiem województwa, Prezydentem Rzeszowa, Starostą rzeszowskim na Rynku imprezę trzeźwościową „Uwierz w siebie” (Mamo, Tato! Nie pij!). Imprezie patronuje bp Kazimierz Górny i senator Kazimierz Jaworski.
To niecodzienne spotkanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 13.30 w kościele farnym, której będzie przewodniczył Biskup Rzeszowski.
Od godz. 14.30 do 22.00 w okolicznościowym programie na Rynku wystąpią m.in.: kapela góralska, zespół „Bandoska”, soliści z Centrum Sztuki Wokalnej.
Apel skieruje kapelan Związku Podhalan ks. Władysław Zązel. W programie ponadto: rozmowa z terapeutą, psychologiem, rozmowa o przemocy w rodzinie, wyznanie alkoholika, wyznanie dziecka i alkoholiczki oraz liczne pokazy i godziwa rozrywka.
Występ Golec uOrkiestra zakończy imprezę.
W imieniu Caritas Diecezji Rzeszowskiej na Dzień Święta Patronalnego wyrazy wdzięczności i pozdrowień kieruję do Księży, Parafialnych Zespołów Caritas, Caritas Academica, Szkolnych Kół Caritas, a także Wszystkich Darczyńców oraz Pracowników Caritas. Niech dalej Wam towarzyszą słowa Benedykta XVI: „Jezus Chrystus nie uczy nas mistyki «zamkniętych oczu», ale mistyki «otwartego spojrzenia», wobec potrzeb bliźniego”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu