Reklama

Zamiłowanie do teatru

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To już trzeci spektakl wystawiony na scenie ciężkowickiej parafii i tak, jak poprzednie nie zawodzi. Mało tego zdumiewa i zachwyca dojrzałością aktorską, sposobem interpretacji, wymową i przesłaniem. Tym razem, młodzież prowadzona przez ks. Wiesława Żmiję, przygotowała 2 kwietnia przedstawienie według dramatu Williama Szekspira „Sen nocy letniej”. Dzieło ambitne, grane na zawodowych scenach, wcale nie przerosło możliwości młodych aktorów z Ciężkowic, którzy pod kierunkiem dwóch reżyserów: Aleksandry Barczyk i Anny Nieużyty, doskonale oddali symboliczny świat ludzkich uczuć, a w szczególności - miłości.

Padło na Szekspira

„Długo zastanawialiśmy się nad wyborem spektaklu. Scena parafialna zobowiązuje dwie poprzednie produkcje - «Rembrandt» oraz «Dzień gniewu» miały charakter ściśle religijny. Chcieliśmy jednak zrobić coś lżejszego, lecz wartościowego. Wtedy wybór padł na «Sen nocy letniej» - wyjaśnia ks. Wiesław Żmija. - Po pierwsze jest to sztuka dużo lżejsza, po drugie ma w centrum wartość, którą jest zakochanie. Jan Paweł II mówił, że mężczyzna jest odpowiedzialny za powołanie kobiety. Jak mocno odnosi się to do zakochania! Po trzecie odkryliśmy, ale to już w trakcie produkcji, że sztuka niesie ogromnie pozytywne przesłanie” - tłumaczy genezę powstania spektaklu Ksiądz Wiesław.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Fachowa reżyseria

Sztuka sztuką, ale za wszystko są odpowiedzialni ludzie, którzy podjęli się aktorskiego rzemiosła. Aleksandra Barczyk jest teatrologiem, absolwentką Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Zawsze „kochała” teatr. Poświęca mu znaczną część swojego wolnego czasu. Próby do spektaklu czasami trwały aż 6 godzin! Fachową radą wspiera pasjonatów, rozwija ich zdolności i wyraża swoją wiarę. Anna Nieużyta - drugi reżyser sztuki. Proboszcz ciężkowickej parafii ks. Bronisław Saługa chwali ją za wytrwałość, zamiłowanie do teatru, młodzieży i Kościoła.

Młodzi aktorzy

Zofia Fryś już po raz drugi raz wystąpiła na „deskach” parafialnego teatru. Debiutowała rolą Cornelii w „Rembrandcie”. Lubi poezję i teatr. Katarzyna Golonek jest studentką pierwszego roku Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach na kierunku Inżynieria Materiałowa. Chociaż jej kierunek nie ma nic wspólnego z teatrem, to jednak lubi spędzać czas na „deskach” ciężkowickiego teatru. Agata Kępka - chodzi do III klasy gimnazjum. Jej pasją jest taniec. W ten sposób może wyrażać swoje uczucia. Drugą jej pasją jest muzyka oraz fotografia. Karolina Kowal - kiedyś zaskoczyła Księdza Wiesława stwierdzeniem, że lubi teatr. Czas potwierdził te słowa. Maria Koziarz - studentka I roku kosmetologii. Lubi przyrodę. Jest entuzjastką literatury, muzyki i X muzy. Powtarza słowa: „Nie pytaj, komu bije dzwon, bije on tobie”. Damian Kula - kończy gimnazjum, już trzeci raz służy w teatralnym przedsięwzięciu jako operator dźwięku. Paweł Kula - lubi systematyczność, słowność, pracowitość, klarowność słów i czynów. Publiczny występ nigdy nie należy do łatwych, ale duże, sensowne przedsięwzięcie w gronie ciekawych ludzi popchnęło go do wzięcia udziału w spektaklu. Anna Makowska jest uczennicą III klasy gimnazjum. Uwielbia słuchać muzyki, kocha taniec i wszystko, co z nim związane, dlatego zgodziła się zatańczyć w sztuce. Anna Nieużyta - skończyła studia ekonomiczne i na co dzień wykonuje mało „artystyczną” pracę, to jednak teatr pozostał jej pasją. „Bo pasja, tak naprawdę, nie jest zależna od wieku. Jest za to zaraźliwa” - jak sama mówi. Michał Nieużyta kończy „Elektronika” w Sosnowcu. Sprawy techniczne to jego pasja. To on zbudował pierwsze sterowanie światłami w teatrze. To on opanował sztukę posługiwania się profesjonalnym sterownikiem cyfrowym. Dagmara Oleksiewicz - chodzi do Gimnazjum nr 11 w Pieczyskach. Interesuje się światem zwierząt i przyrody, podróżami oraz muzyką. Występując w spektaklu mogła pokazać innym, co lubi.
Dla Iwony Paluch ciężkowicki teatr pojawił się 3 lata temu. Aktorstwo jest jedną z jej pasji. Iwona Paluch wierzy, że liczy się jakość, a nie ilość. Prawie nigdy nie traci pogody ducha. Lubi sport, muzykę oraz amatorsko zajmuje się fotografią. Magdalena Paluch - studentka socjologii w Krakowie. Jest dumna, że na scenie pokonała własne słabości i lęki. Mateusz Pasierbek chodzi do 4 klasy Szkoły Podstawowej nr 18 w Ciężkowicach. W tym roku po raz pierwszy wystąpił w sztuce teatralnej, ale już czeka na kolejne propozycje. Sylwia Pasierbek - tegoroczna maturzystka. Skupia się na naukach matematyczno-przyrodniczych. Poza szkołą lubi czytać poezję ks. Jana Twardowskiego i słuchać muzyki poważnej, np. Rachmaninova. Katarzyna Pieczka w tym roku kończy gimnazjum. Interesuje się fotografią i wszelkimi aspektami z nią związanymi. Udział w takim przedsięwzięciu jak spektakl, był dla niej ogromnym przeżyciem, a praca z ludźmi biorącymi udział w przedstawieniu, była czystą przyjemnością. Marta Siga - studentka pierwszego roku na Akademii Górniczo-Hutniczej. Jej pasją są wędrówki po Tatrach, sport pod każdą postacią i muzyka. Andrzej Stachańczyk jest uczniem Gimnazjum nr 11. Brał udział w wielu szkolnych akademiach. Ciężkowicka scena nie jest mu obca, ponieważ grał już w jasełkach i „Rembrandcie”. Maciej Stachańczyk - uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Jaworznie klasy matematyczno-informatycznej. Jego przygoda z grą w teatrze rozpoczęła się jeszcze w szkole podstawowej. Od 3 lat gra w produkcjach Księdza Wiesława. Najpierw dostał rolę Titusa, a w zeszłym roku wcielił się w postać Emanuela Blatta - żyda ukrywającego się w klasztorze podczas II wojny światowej. Teraz doskonale zagrał rolę Lizandra - młodego zakochanego Greka. Ula Ślusarczyk uczy się w Gimnazjum nr 11. Interesuje się sportem i fotografią. Alina Tukaj - studentka pedagogiki, wolontariusz w świetlicy dla dzieci „Mapet”. Teatr jest dla niej nie tylko pasją, ale sposobem na wyrażenie siebie, swoich emocji i odczuć. Zuzanna Tukaj - interesuje się kulturą indyjską, sportem oraz muzyką. Jest wolontariuszką hospicjum Homo-homini w Jaworznie. W przyszłości chciałaby zostać psychologiem. Marcin Wiernek -uczeń trzeciej klasy II LO w Jaworznie. Aktualnie zajmuje się przygotowaniami do matury. „Sen nocy letniej” to trzecia sztuka, w której wziął udział. Izabela Wróbel - uczennica 3 klasy Gimnazjum nr 11 w Pieczyskach. Należy do zespołu wolontariuszy hospicjum Homo-homini w Jaworznie. Interesuje się „żywym” słowem - aktorstwem i muzyką, dlatego też gra i śpiewa. Trochę rysuje i fotografuje. Wystąpiła w 2 sztukach: „Dzień gniewu” i „Sen nocy letniej” - w tej jako chochlik Puk. Ania Bzowska - uczęszcza do Gimnazjum nr 11 w Jaworznie. Uwielbia tańczyć, dlatego bardzo się ucieszyła, że w nowym spektaklu zagrała rolę taneczną.
I w końcu - producent, inicjator, animator spektakli - ks. Wiesław Żmija. Teatralnego bakcyla połknął w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, gdzie był operatorem świateł w seminaryjnym teatrze, reżyserowanym przez Annę Skaros i Zdzisława Łowickiego - aktorów Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Potem były modlitewne epizody żarliwego słowa na sosnowieckiej pielgrzymce na Jasną Górę. Wreszcie przyszedł czas na ciężkowicką przygodę, która trwa i miejmy nadzieję zaowocuje kolejnymi wspaniałymi spektaklami.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

W Fatimie 13 lipca 1917 r. Matka Boża powiedziała: „Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Bóg chce je uratować, Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Pielgrzymi ze Słowacji

2024-05-04 22:26

Małgorzata Pabis

W pielgrzymce wzięło udział ponad 10 tysięcy Słowaków!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...