Reklama

Uczniowie Jeunesse-Lumière w Lublinie

Uczniowie Międzynarodowej Katolickiej Szkoły Kontemplacji i Ewangelizacji Jeunesse-LumiÈre (Młodzi-Światło) przyjechali do Polski z misją ewangelizacji. W ramach dwutygodniowego pobytu odwiedzili Siedlce i Lublin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na program wizyty, koordynowanej przez pochodzącą z naszego regionu zeszłoroczną absolwentkę szkoły Jeunesse-Lumière - Agnieszkę Huszcz, złożyły się spotkania z młodzieżą gimnazjalną, licealną i akademicką w szkołach Lublina i okolic oraz wieczory modlitewne i rekolekcje. Goście zostali ciepło przyjęci przez Polaków. Ośmioosobową grupę ewangelizatorów tworzyli aktualni uczniowie szkoły: Silvia ze Słowacji, Blandine, Linda, Aigline, Julian i Pierre z Francji, Christophe ze Szwajcarii oraz David z Wyspy Reunion na Oceanie Indyjskim k. Madagaskaru. Spotkania prowadzone przez gości obejmowały wspólną modlitwę, śpiew oraz świadectwo życia. Ze względu na barierę językową (używano języka francuskiego) i czasową, zabrakło ewangelizacji na „ulicy” i „od drzwi do drzwi”, które stanowią jeden z elementów głoszenia szkoły. Młodzi jako priorytet obrali dotarcie do swoich rówieśników, będące realizacją wezwania Jana Pawła II do tego, „by młodzi byli pierwszymi ewangelizatorami młodych”. Jest to wyjątkowa i charakterystyczna cecha działalności ewangelizacyjnej szkoły Jeunesse-Lumière.

Początki

Międzynarodową Katolicką Szkołę Kontemplacji i Ewangelizacji Jeunesse-Lumière założył o. Daniel Ange w 1984 r. Po 12 latach spędzonych na kontemplacji i prowadzeniu życia pustelniczego w Afryce, wrócił do Francji, lecz nie poznał swojego kraju, ponieważ uległ on wówczas wypaleniu duchowemu. Zakonnik postanowił pomóc, zwłaszcza młodym ludziom, którzy w nikim nie mieli oparcia, a jednocześnie poznał rodzące się w tym czasie ruchy odnowy w Kościele. Po kilkuletnim rozeznawaniu swojej drogi w pustelni we Francji odkrył, że odpowiedzią na otrzymany dar głoszenia jest dla niego ewangelizacja młodzieży w szkołach. Bezpośrednią inspiracją do podjęcia drogi ewangelizacji było świadectwo nawróconego nastolatka, którego Ojciec Ange zaprosił do współpracy, a decydującym impulsem był list, w którym zrozpaczony młody człowiek błagał: „Kościele, nie zapomnij o nas! Przyjdź, zajmij się nami! Nikt tu nas nie słucha!”. Dla Ojca Daniela był to sygnał do tego, by zaprosić młodych do życia wspólnotowego, poświęconego Bogu. Na spotkaniu w jednej ze szkół spontanicznie zapytał młodych, kto z nich jest gotowy oddać rok Jezusowi i zamieszkać wspólnie. Zgłosiło się ok. 40-50 osób. Tak zrodziła się szkoła, która w tym roku rozpoczęła 25. rok swojej działalności. Uczniowie szkoły nazywają się Młodzi-Światło; w Polsce przyjęło się określenie Dzieci Światłości.

Działalność

Aktualnie szkoła posiada trzy palcówki: we Francji (główna siedziba), w Polsce (Łódź i Swolszewice) i we Włoszech. W mniejszym stopniu działają również placówki w Ruandzie i Burundi. Pobyt w szkole, która utrzymuje się z ofiar finansowych i materialnych, trwa rok, od września do czerwca. W tym czasie młodzi pochodzący z wielu państw świata, odbywają formację modlitewno-intelektualną. Szkoła jest położona w malowniczym krajobrazie górskim, w budynku dawnego niższego seminarium, który sprzyja kontemplacji. Życie w szkole, swoim charakterem jest zbliżone do monastycznego. Młodzi mieszkają razem i wspólnie są odpowiedzialni za codzienne czynności domowe.
Rytm funkcjonowania szkoły wyznaczają cztery filary: modlitwa, formacja intelektualna, życie braterskie i misja ewangelizacyjna. Na modlitwę, która jest fundamentem kształtującym i przygotowującym do misji ewangelizacyjnej, są poświęcone ok. 3-4 godziny dziennie. Poza codzienną Mszą św., uczniowie mają obowiązek modlitwy brewiarzowej, indywidualnej, adoracji Najświętszego Sakramentu, a przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą odbywają pięciodniowe rekolekcje w milczeniu, które prowadzi Ojciec Daniel. Uroczystości i święta kościelne są obchodzone z dużym zaangażowaniem w liturgię przy pięknych dekoracjach. Poza tym, od poniedziałku do czwartku młodzi słuchają wykładów z różnych dziedzin wiedzy, prowadzonych przez ekspertów. Przygotowanie intelektualne jest ważne, by młodzi dobrze umieli odczytać sytuację współczesnej młodzieży, którą będą ewangelizować.
Wizytówką szkoły są konkretne zasady, stąd poza modlitwą i formacją intelektualną, młodzi uczą się życia między ludźmi w klimacie braterstwa. Panuje zasada „tuta tus”, czyli wszyscy dla wszystkich. Oznacza to, że nie tworzą między sobą grup czy podziałów, ale otwierają się na innych i żyją z nimi w przyjaźni. Dla uczniów istotną rolę odgrywa również przebaczenie - nikt nie kładzie się spać nie przebaczywszy nieporozumień czy urazów. Charakterystycznym elementem w życiu wspólnoty jest „celibat miłości”, polegający na tym, że osoby podejmujący roczną formację uczą się czystości i bezinteresowności w relacjach damsko-męskich. Jeśli zrodzi się miłość, jest ona ujawniana na końcu pobytu. Stanowi to czas próby dla autentyczności i trwałości rodzącego się uczucia.
Misja jest odpowiedzią młodych na zjednoczenie modlitewne z Bogiem, które intensywnie przeżywają w czasie formacji. Rok szkolny jest podzielony na trzy trymestry, które wyznacza posługa ewangelizacyjna. Pierwszy trymestr obejmuje głoszenie Słowa Bożego w szkołach katolickich w różnych regionach Francji, w drugim wyjeżdżają do różnych krajów europejskich lub afrykańskich, natomiast na trzeci trymestr wracają do szkoły i ewangelizują w regionie. W każdym miejscu wychodzenie do ludzi przejawia się w ewangelizacji w szkołach, ewangelizacji „od drzwi do drzwi”, spotkaniach w parafiach, organizowaniu nabożeństw i rekolekcji.
Jeunesse-Lumière pokazują swoim życiem, że nie różnią się od innych młodych - również lubią się bawić czy wypoczywać. Oprócz form świadectwa i modlitwy organizują mecze piłki nożnej lub np. obiady. Sens swojej pracy Jeunesse-Lumière odkrywają dzięki świadectwom nawróconych czy przyjmujących chrzest.

Młodzi w szkole często odczytują swoje życiowe powołanie. W czasie 25 lat w struktury szkoły weszło ok. 650 osób. Wśród nich zrodziło się 27 powołań kapłańskich, 60 osób poświęciło się Bogu w zakonach, zawiązało się 280 małżeństw. Do szkoły Jeunesse-LumiÈre może wstąpić każdy w wieku 18-30 lat, kto pragnie oddać rok z życia dla Boga. Ludzie przychodzą w różnych momentach swojego życia - po maturze, w czasie studiów lub w czasie trwania życia zawodowego. Można przyjechać do Francji i poznać życie w szkole. Latem trwają sesje rozeznaniowe. Szkoła pomaga w załatwieniu formalności, jednak osoba zainteresowana musi znaleźć sponsora na czas trwania nauki (wsparcie rodziny, grupy modlitewnej, parafii)

Uroczyste nadanie tytułu doktora honoris causa o. Danielowi Ange odbędzie się 24 kwietnia o godz. 11 w Auli kard. Wyszyńskiego KUL. W piątek, 24 kwietnia, Instytut Teologii Duchowości KUL oraz Wydawnictwo „Gaudium” zapraszają na spotkanie z o. D. Ange; rozpoczęcie o godz. 16 w Auli kard. Wyszyńskiego

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dziś odbył się pogrzeb zamordowanego księdza Lachowicza

2024-11-16 13:32
Abp Józef Górzyński wygłosił homilię podczas Mszy św. pogrzebowej księdza Lecha Lachowicza

Telewizja wPolsce24

Abp Józef Górzyński wygłosił homilię podczas Mszy św. pogrzebowej księdza Lecha Lachowicza

„Ks. Lech Lachowicz tak poznał Chrystusa. Tak go poznał, że postanowił związać z nim całe swoje życie. Przez kapłańskie powołanie, które rozeznał i podjął, stał się sługą Chrystusa, gotowym do misji przepowiadania nadziei zbawienia i obdarowywania wiernych pokarmem na życie wieczne” - mówił abp Józef Górzyński podczas Mszy Świętej pogrzebowej.

Więcej ...

Św. Elżbieta Węgierska - patronka dzieł miłosierdzia

Św. Elżbieta z Turyngii (XIII wiek) posługuje wśród chorych
(obraz tablicowy z XV wieku)

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Elżbieta z Turyngii (XIII wiek) posługuje wśród chorych (obraz tablicowy z XV wieku)

17 listopada Kościół wspomina św. Elżbietę Węgierską, patronkę dzieł miłosierdzia oraz bractw, stowarzyszeń i wielu zgromadzeń zakonnych. Jest świętą dwóch narodów: węgierskiego i niemieckiego.

Więcej ...

Biskupi polscy i litewscy modlili się przy Grobie Dzieci Utraconych

2024-11-16 19:19
Przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda modli się przy Grobie Dzieci Utraconych w Łomży

Radio Nadzieja

Przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda modli się przy Grobie Dzieci Utraconych w Łomży

Przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda SAC modlił się dziś na cmentarzu komunalnym w Łomży przy Grobie Dzieci Utraconych. - Prośmy Dawcę Życia, abyśmy wszyscy, duchowni i świeccy, potrafili z ogromną pokorą i szczerą miłością stanąć przy zmagających się z cierpieniem rodzicach. Abyśmy czynną obecnością i stosownymi modlitwami nieśli pociechę, umacniali wiarę i podtrzymywali nadzieję, że ich dziecko otacza ojcowska miłość - mówił Przewodniczący KEP.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś odbył się pogrzeb zamordowanego księdza Lachowicza

Kościół

Dziś odbył się pogrzeb zamordowanego księdza Lachowicza

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

Matka Miłosierdzia

Święta i uroczystości

Matka Miłosierdzia

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu