Dzisiaj mamy okazję do zetknięcia się z cząstką sztuki inspirowanej religijnie. Uczestnicy konkursu «Sacrum w literaturze i sztuce» zgłębiali jej bogactwo i próbowali je przekazać: jedni poprzez ekspresję plastyczną, inni - prezentując wybrane utwory na scenie”. Takimi słowami organizatorów rozpoczęto jubileuszową, 10. edycję wojewódzkiego konkursu dla gimnazjalistów. Konkursu zataczającego coraz szersze kręgi i cieszącego się zainteresowaniem nie tylko wśród młodzieży. Impreza przyciąga również artystów, ludzi świata kultury, nauki. Co takiego w niej jest szczególnego, że nie brak chętnych do pracy w komisjach artystycznych, że wciąż pojawiają się nowi współorganizatorzy, sponsorzy? Co sprawia, że liczba uczestników od skromnej trzydziestki wzrosła w tym roku do 260 osób?
Żyjemy w świecie pędzącym coraz szybciej - nie wiadomo już dokąd - byle szybciej, bez tchu. W pogoni za szczęściem, które wydaje się ciągle uciekać. „A nam się przyda taka chwila, żeby nad życiem się zatrzymać” - wyśpiewała wielką prawdę za „Starym Dobrym Małżeństwem” jedna z uczestniczek konkursu. I może ta jedna chwila, ten moment zatrzymania jest czymś, co jak magnes przyciąga ludzi poszukujących prawdziwego szczęścia: prawdy, dobra i piękna?...
Po raz pierwszy w swojej historii konkurs organizowany był w czterech punktach województwa podkarpackiego: w Rzeszowie, Krośnie, Tarnobrzegu i Jarosławiu. Tam na eliminacjach rejonowych spotkali się recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej. Uroczysty finał miał miejsce 21 marca w Jarosławiu w Prywatnym Gimnazjum Sióstr Niepokalanek im. bł. M. Marceliny Darowskiej, które było głównym organizatorem imprezy. Od pięciu lat finał rozpoczyna się Eucharystią pod przewodnictwem bp. Adama Szala. Tak było i tym razem. Podczas powitania Ksiądz Biskup uhonorowany został statuetką „Sacrum 2009” za ogromną życzliwość i sympatię dla imprezy i jej uczestników, a także za te dwa jubileusze: 10-lecia konkursu i 5-lecia otaczania duchową opieką i honorowym patronatem tego przedsięwzięcia. Drugim patronem honorowym w tym roku był Mirosław Karapyta - wojewoda podkarpacki.
W komisji artystycznej zasiedli: Lucyna Rudawska - muzyk w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki „Zamek”; Małgorzata Bucior - instruktor teatralny i polonistka w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Leżajsku; ks. Tadeusz Biały - duszpasterz Diakonii Muzycznej w archidiecezji przemyskiej; Przemysław Tejkowski - dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
W kategorii recytacji przyznano:
I miejsce - Małgorzacie Kamińskiej z Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek im. bł. M. Marceliny Darowskiej w Jarosławiu - opiekun Wiesława Skrzypek;
II miejsce - Agnieszce Kobos z Publicznego Gimnazjum w Nagoszynie - opiekun Diana Wójcik;
III miejsce - Sylwii Gawurze z Gimnazjum w Piwodzie - opiekun Anna Stachurska.
Wyróżnienia: 1. Aleksandra Cyrul z Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek im. bł. M. Marceliny Darowskiej w Jarosławiu - opiekun s. Lidia Świerz; 2. Amadeusz Lesiak z Publicznego Gimnazjum w Nagoszynie - opiekun Diana Wójcik; 3. Gabriela Łopatkiewicz z Gimnazjum nr 4 w Krośnie; 4. Maria Markiewicz z Osiedlowego Klubu Kultury „Emka” w Dębicy; 5. Joann Pitach z Gimnazjum w Piwodzie - opiekun Anna Stachurska; 6. Mateusz Wysocki z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Jarosławiu.
W kategorii poezji śpiewanej przyznano:
I miejsce - Mai Stefanowskiej z Gimnazjum Sióstr Prezentek w Rzeszowie - opiekun Michał Stefanik; II miejsce - Urszuli Pieńczak z Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie - opiekun Alina Dłuska;
III miejsce - Sylwestrowi Dudzie z Zespołu Szkół w Dobrkowie - opiekun Piotr Rynkar.
Wyróżnienia: 1. Paulina Kalin z Gimnazjum w Sieniawie - opiekun Iwona Kołtowska; 2. Dagmara Moskwa z Gimnazjum w Roźwienicy - opiekun Katarzyna Socha; 3. Jakub Kołodziej z Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie - opiekun Anna Dec.
Nie mniej emocji budziło przyznanie nagród w kategorii plastycznej. Tu jury pracowało w składzie: art. plastyk Agata Woźniak-Niemkiewicz, art. plastyk Dariusz Jasiewicz, Rafał Kureczka.
I miejsce zajęła Marzena Majka z Gimnazjum nr 1 w Miejskim Zespole nr 5 w Krośnie - opiekun Mariola Radwańska;
II miejsce - Justyna Płoszaj z Gimnazjum nr 1 w Jarosławiu - opiekun Elżbieta Śliwińska;
III miejsce - Karolina Zienkiewicz z Gimnazjum nr 4 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Rzeszowie - opiekun Katarzyna Dorosz.
Wyróżnienia: Paula Bujak - Miejskie Gimnazjum nr 2 w Dębicy, opiekun Dorota Mozgała; Małgorzata Kamińska - Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, opiekun s. Justyna Romaniuk; Olga Rachoń - Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, opiekun s. Justyna Romaniuk; Adrian Sosnowy - Gimnazjum w Zespole Szkół w Piwodzie, opiekun Iwona Orzechowska-Wiater; Andrzej Orzechowski - Zespół Szkół - Publiczne Gimnazjum w Ratoszynie, opiekun Barbara Polniaszek; Ewelina Zawojska - Publiczne Gimnazjum w Kuryłówce, opiekun Małgorzata Sztyrak; Anna Sopel - Zespół Szkół w Wierzbnem, opiekun Agata Bielówka.
Uroczystości finałowe w tym szczególnym roku zostały rozłożone na dwa dni. W niedzielę 22 marca w jarosławskim Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert laureatów połączony z koncertem Antoniny Krzysztoń oraz wernisaż nagrodzonych i wyróżnionych prac plastycznych. Podczas pierwszej części zostali ogłoszeni kolejni zwycięzcy. Laureatem Nagrody Jury Młodzieżowego (czyli komisji artystycznej, którą stanowili laureaci poprzednich edycji „Sacrum” - obecni studenci: Monika Maziarka, Jakub Kryczyński, Andrzej Kuca) został Jakub Kołodziej z Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie - opiekun Anna Dec. Natomiast Nagrodę Grand Prix komisja artystyczna przyznała Małgorzacie Kamińskiej z Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek im. bł. M. Marceliny Darowskiej w Jarosławiu - opiekun artystyczny Wiesława Skrzypek. Małgosia otrzymała statuetkę „Sacrum 2009” autorstwa artysty-rzeźbiarza Dariusza Jasiewicza, ufundowaną przez Jacka Wojtasa - podkarpackiego kuratora Oświaty w Rzeszowie.
Druga część wieczoru - uczta duchowa, jaką przygotowała słuchaczom Antonina Krzysztoń, była zasługą Andrzeja Wyczawskiego - burmistrza Miasta Jarosławia, który sfinansował koncert. Na te kilka chwil można był zapomnieć o codziennych troskach, zmartwieniach i uwierzyć, że „jest inny świat, tak - tu: w Jarosławiu”.
A może ten świat jest naprawdę: inny, lepszy… Tyle dobra wyzwoliło się w ludziach… Udało się zatrzymać w biegu życia… pomyśleć o prawdziwych wartościach. Dziękujemy Bogu za to dobro, za tych ludzi: za młodzież i ich nauczycieli, rodziców. Dziękujemy za współorganizatorów: z Centrum Kulturalnym w Przemyślu i jego dyrektorem - Adamem Halwą - na czele. Dziękujemy za wszystkich darczyńców.
Opiekę medialną nad konkursem objęły: Tygodnik Katolicki „Niedziela Przemyska”, TVP Rzeszów, Radio Fara - Studio Ave Maria w Jarosławiu, GC „Nowiny”, „Gazeta Jarosławska”.
Ogółem w konkursie wzięło udział 257 uczniów z 57 gimnazjów i 3 ośrodków kultury. W pracę z uczniami zaangażowało się 97 nauczycieli.
Następna edycja „Sacrum w literaturze i sztuce” już za rok! Zapraszamy!
Pomóż w rozwoju naszego portalu