Reklama

Rozdawać miłość

Niedziela zamojsko-lubaczowska 17/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni 1 kwietnia br. rozpoczęły się „Dni Nauki Papieskiej”. Zainaugurowane zostały uroczystą akademią upamiętniająca życie i pontyfikat Wielkiego Rodaka. Organizacją tych uroczystości zajęły się nauczycielki Ewa Buczek i Monika Kaczor.
2 kwietnia odbyła się projekcja filmu „Karol - papież, który pozostał człowiekiem”, zapalono znicze przed pamiątkową tablicą poświęconą Patronowi. Następnego dnia społeczność szkolna uczestniczyła w Drodze Krzyżowej, w intencji Ojca Świętego. 6 kwietnia szkołę odwiedzili specjalni goście, którzy podczas konferencji poświęconej roli cierpienia w życiu Jana Pawła II przypomnieli uczniom postać Patrona szkoły.
Ks. Grzegorz Kawa z diakonem Dariuszem Komadowskim wyemitowali uczniom film o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II. Ksiądz Grzegorz zaprezentował książkę „Najbardziej lubił wtorki” - opowieść o codzienności Jana Pawła II, w której abp Mieczysław Mokrzycki - sekretarz Papieża - w rozmowie z dziennikarką Brygidą Grysiak odsłonił nieznane fakty z życia Ojca Świętego.
Zachęcając do bliższego poznania postaci Patrona, ks. Grzegorz przedstawił zebranym z historię 16-letniej Kanadyjki Angeli Baronni, która spotkała się z Janem Pawłem II podczas Światowego Dnia Młodzieży w Toronto w 2002 r. Papież położył ręce na głowie chorej na raka szpiku kostnego Angeli i uczynił znak krzyża. Wkrótce dziewczyna zaczęła zdrowieć. Wstała z wózka, a lekarz stwierdził, że jest całkowicie wyleczona. Zapytana po śmierci Jana Pawła II, co takiego powiedział jej wtedy, odparła, że to nie żadna tajemnica. Ojciec Święty powiedział, że Pan Jezus bardzo ją kocha i chce, żeby była zdrowa, a ona mu uwierzyła. Uczniowie poznali także inne świadectwa swoich rówieśników, którzy za wstawiennictwem Papieża dostąpili łaski cudownego uzdrowienia.
Ksiądz Grzegorz przypomniał, iż Ojciec Święty był człowiekiem niezwykłej modlitwy i ciągle w niej dojrzewał. Codziennie rano, leżąc krzyżem, modlił się na różańcu. W ciągu dnia wielokrotnie klękał do modlitwy w intencjach, które nadchodziły do Watykanu. Zawierzał je wszystkie Bogu. Pamiętając o tym, uczestnicy spotkania wspólnie się modlili.
Tego samego dnia w ZSPIG w Dereźni przedstawiona została „Lekcja o Janie Pawle II” w wykonaniu uczniów gimnazjum z Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Biłgoraju. Spektakl wyreżyserowany został przez siostrę Witoldę, która w tamtejszej szkole prowadzi „Teatr Rapsodia”.
Przez cały ten okres w szkole w Dereźni trwały konkursy literackie i plastyczne upamiętniające pontyfikat Patrona szkoły. Najmłodsi uczniowie układali modlitwy, starsi pisali listy do Jana Pawła II. Gimnazjaliści zaś w konkursie na rozprawkę udowodnili, że Ojciec Święty jest wielkim autorytetem godnym naśladowania. 7 kwietnia odbył się konkurs wiedzy o życiu Karola Wojtyły - Jana Pawła II w trzech kategoriach wiekowych. Prowadzone były również zajęcia edukacyjne przybliżające postać Wielkiego Rodaka.
„Dni Nauki Papieskiej” to nie tylko uroczystości o zasięgu szkolnym. Organizatorzy starali się włączyć w nie również społeczność lokalną, organizując w Niedzielę Palmową Drogę Krzyżową przez całą miejscowość. Uroczystości w Dereźni zakończyły się 8 kwietnia rozstrzygnięciem konkursów, wręczeniem nagród oraz montażem słowno-muzycznym „Przy Chrystusowym Krzyżu”. Zakończyły się uroczystości rocznicowe, jednak pamięć o Patronie trwa, bo - jak powiedział kard. Stanisław Dziwisz - „On wcale nas nie zostawił”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego życia

2024-04-15 13:31

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 18-21.

Więcej ...

Drogi miłości

2024-05-03 20:56
Brat

ks. Jakub Nagi

Brat

„Drogi miłości” to tytuł filmu przygotowanego przez kleryków roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, który pokazuje jak młody człowiek może odkryć swoją drogę powołania, w tym powołania do kapłaństwa. Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczęły się w Kościele obchody Tygodnia Modlitw o Powołania. Z tej okazji klerycy roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie przygotowali film poświęcony tematowi odkrywania powołania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...