Reklama

Kościół o was nie zapomina

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego święto patronalne obchodzi Caritas. Istotnym przesłaniem tego święta jest ukazanie, zwłaszcza młodym i kandydatom na wolontariuszy, że miłosierdzie wyraża się także przez czynne zaangażowanie na rzecz bliźniego; że kształtowanie „wyobraźni miłosierdzia” przez podanie ręki potrzebującemu jest ważnym zadaniem, które Jezus pozostawił Kościołowi. Przypomniał o tym Jan Paweł II w encyklice „Dives in misericordia”, pisząc: „Chrystus, objawiając miłość - miłosierdzie Boga, równocześnie stawiał ludziom wymaganie, aby w życiu swoim kierowali się miłością i miłosierdziem”.
Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę po zmartwychwstaniu Pana Jezusa w podlubelskiej Dąbrowicy odbyło się wielkanocne spotkanie chorych i niepełnosprawnych, które duszpasterzom, opiekunom i wolontariuszom stwarza jedną z wielu okazji do przebywania w jedności z chorymi i cierpiącymi. Wraz z wiernymi z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny chorzy uczestniczyli we Mszy św. z udziałem m.in. ks. Andrzeja Głosa - dyrektora Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ks. Bogusława Suszyło - kapelana i duszpasterza chorych oraz ks. Adama Galka - kapelana Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie. Eucharystii przewodniczył ks. Stanisław Grzesiuk, proboszcz z Nasutowa, przed laty kapelan PSK nr 4 w Lublinie.
Na wspomnienie o Dąbrowicy niepełnosprawni ożywiają się i uśmiechają. Mówią, że tu rzeczywiście jest ich drugi dom i parafia, niezależnie od tego, w jakiej odległości od „Domu Spotkania” Caritas mieszkają na stałe. W związku z rozbudową i działalnością „Domu Spotkania” na rzecz chorych i niepełnosprawnych, coraz więcej osób interesuje się tym miejscem i tu przyjeżdża. Tak też w ich „drugim domu i stałej parafii” przywitał grupę niepełnosprawnych proboszcz ks. Andrzej Sternik, dyrektor Okręgu Caritas - Lublin Podmiejski i kierownik ds. charytatywnych tworzonego Centrum Jana Pawła II w Lublinie. „Dom Spotkania” Caritas Archidiecezji Lubelskiej, otwarty i poświęcony przez abp. Bolesława Pylaka w maju 1995 r., przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ciągu roku odbywają się tu spotkania okolicznościowe, np. wigilie czy śniadania wielkanocne. W czasie towarzyszących spotkaniom nabożeństw chorzy słuchają homilii adresowanych do nich, rozmawiają z często przybywającymi tu biskupami i innymi gośćmi, dzieląc się swoimi doświadczeniami i modlitwą.
Kaznodzieja ks. Grzesiuk, 19 kwietnia zwrócił uwagę na sytuację zmagania ludzi z chorobą i niepełnosprawnością, jednocześnie kierując uwagę wiernych na Boga - „najlepszego lekarza” i nadzieję, którą daje zmartwychwstanie Pańskie. Zachęcał do wytrwałości. „Wierzę w to głęboko, że jesteście dzisiaj Chrystusem niosącym krzyż; że jesteście znakiem zbawienia dla współczesnego świata i Kościoła. Kościół na miarę swoich możliwości, swojej «caritas» wyciąga do was ręce, nie zapomina o was. Jesteście najważniejszą częścią Kościoła. To prawda, którą głosił Chrystus”.
Osoby doświadczone przez los często odnajdują takie powody do radości, które zdrowi ludzie często lekceważą. Żyjąc w społeczności zdrowych, okazują się niezastąpionymi nauczycielami życia, co potwierdzają wolontariusze i opiekunowie, których przedstawiciele uczestniczyli w Eucharystii i spotkaniu. Chorzy potrafią też sprawić, że oczy obecnych obok nich zwracają się nie tylko na ich problemy i niedoskonałości, ale na talenty i umiejętności. Dowiedli tego członkowie Teatru „Przebudzenie” ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Misericordia”. Podczas spotkania grupa prowadzona przez Ewę Dudziak wystawiła misterium Męki Pańskiej. Była to kolejna udana, pełna pasji i zaangażowania aktorów odsłona przedstawienia, które ma już 9-letnią tradycję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: Paraklet stoi zawsze po naszej stronie

2024-05-19 08:32

Pio Si/pl.fotolia.com

Nie musimy się lękać, jesteśmy pocieszeni, bo przy całym dramatyzmie naszych grzechów i słabości wiemy, że nie jesteśmy sami, że Duch - Paraklet - stoi zawsze po naszej stronie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Zesłania Ducha Świętego 19 maja.

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj