Reklama

Kościół

Papież przyjął przewodniczące i delegatki Federacji Karmelitanek Bosych

2024-04-24 09:23

Włodzimierz Rędzioch

Papież przyjął przewodniczące i delegatki Federacji Karmelitanek Bosych obradujących nad rewizją tekstu konstytucji zakonnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozmowa z s. Teresą, przewodniczącą Federacji Karmelitanek Bosych w Polsce.

W 2016 r. Papież Franciszek wydał dokument «Vultum Dei quaerere» - Konstytucję Apostolską o żeńskim życiu kontemplacyjnym, a następnie Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wydała dokument “Cor Orans”, Instrukcję wykonawczą Konstytucji «Vultum Dei quaerere», która zobligowała klasztory karmelitańskie do zrzeszenia się w Federacje. Przewodniczącą Federacji pw. Ducha Świętego Karmelitanek Bosych w Polsce jest siostra Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza. Federacja ta oprócz Polski obejmuje także Ukrainę, Słowację i Republikę Czeską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

S. Teresa jest lekarzem i jeszcze w czasie studiów medycyny wstąpiła do zgromadzenia sióstr Magdalenek od Pokuty. Jako siostra pracowała trzy lata w szpitalu, ale powoli dojrzewała w niej idea wstąpienia do zakonu kontemplacyjnego, właśnie do karmelitanek bosych.

W zeszłym tygodniu delegatki Federacji Karmelitanek Bosych z całego świata zebrały się w miejscowości Nemi pod Rzymem, by zająć się rewizją konstytucji zakonnych. 18 kwietnia siostry zostały przyjęte na prywatnej audiencji przez Franciszka. 

Archiwum rozmówczyni

Włodzimierz Rędzioch: - Czemu służyło wasze spotkanie?

- Nowe dokumenty watykańskie sprawiły, że nasze konstytucje zakonne są w pewnych punktach zdezaktualizowane, dlatego musimy je nowelizować. Nasz ojciec generał dostał polecenie od Stolicy Apostolskiej, by zorganizować tego typu spotkanie. Spotkanie w Nemi ukazało całą różnorodność językową i kulturową karmelitanek, które przyjechały na zjazd z całego świata. Doszliśmy do wstępnego porozumienia, zachowaliśmy jedność, chociaż proces przygotowania nowych konstytucji, rozpoczęty na szczeblu Federacji potrwa jeszcze trochę czasu. Chodzi nam o to, by pomimo całej naszej różnorodności, opierając się na Piśmie Świętym, Regule, tekstach św. Teresy z Avila i Św. Jana od Krzyża zachować najistotniejsze cechy charyzmatu terezjańskiego i dzięki temu przemawiać tym samym językiem do świata. Zastanawiamy się, czy tylko uzupełnić to, o co prosi nas Ojciec Święty, czy zmienić „język” konstytucji, aby był zrozumiały dla współczesnych młodych ludzi. Ale chodzi o to, aby do klauzury nie wpuścić ducha światowości, mentalności świata. Najważniejsze nasze wartości to zjednoczenie z Bogiem – intensywna relacja z Panem Jezusem przez modlitwę w samotności, milczeniu i w pracy dla Kościoła. Mamy świadomość, że w ten sposób uczestniczymy w misji Kościoła, podtrzymujemy Ojca Świętego i kapłanów.

Reklama

- Papież Franciszek chce Kościoła „in uscita” – wychodzącego na zewnątrz, do ludzi. Jak to pogodzić z waszym życiem za klauzurą?

- My to realizujemy zawsze, o czym świadczy sam przykład św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która jest patronką misji, chociaż nigdy nie opuściła klauzury. My realizujemy więc w to, czego od nas oczekuje Ojciec Święty. 

- A jakie były wrażenia z prywatnej audiencji z Franciszkiem?

- Dla mnie było to pierwsze osobiste spotkanie z Ojcem Świętym. Franciszek przyjął nas w Sali Klementyńskiej, każda z nas mogła przywitać się z nim i powiedzieć parę słów. 

Jeżeli chodzi o jego przesłanie, Franciszek powiedział, żeby nie trzymać się starych form, które można zmieniać zachowując te same wartości. Przestrzegał przed nostalgią za tym, co było – Duch Święty działa tu i teraz, dlaczego musimy żyć chwilą obecną. 

- Czym jest dziś zakon karmelitanek?

„Żeńskie życie kontemplacyjne zawsze wyobrażało w Kościele i dla Kościoła jego modlące się serce, stróża bezinteresowności i obfitej płodności apostolskiej, a także było widzialnym świadkiem tajemniczej i różnorodnej świętości” – pisze Ojciec Święty Franciszek w Konstytucji «Vultum Dei quaerere». Pragniemy kontynuować tę misję wspierając przez modlitwę wszystkich naszych braci i siostry w Chrystusie, szczególnie Ojca Świętego, biskupów i prezbiterów. Stanowimy dość dużą armię: 68 federacji z konstytucjami z roku 1990 i 1991, w których zrzeszonych jest łącznie 9800 sióstr.

Podziel się:

Oceń:

+3 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: rodzice, którzy dla swoich dzieci stawiają czoła największym wyzwaniom, są bohaterami

PAP

O różnych wymiarach ojcostwa i współczesnych wyzwaniach z nimi związanych, a także o roli św. Józefa jako patrona i wzoru do naśladowania dla współczesnych ojców, mówił Franciszek w obszernym wywiadzie dla dziennika „L’Osservatore Romano”. Rozmowa jest pogłębieniem papieskiego zaproszenia do tego, by współczesne społeczeństwo jak najpełniej czerpało ze wzoru tego świętego i uzupełnieniem refleksji, którymi papież dzieli się m.in. w środowych katechezach podczas audiencji generalnych, które od 17 listopada ub.r. poświęcone są św. Józefowi.

Więcej ...

To święty również na dzisiaj

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

wikipedia

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...