Reklama

Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pana

W Wielki Piątek na twardej skale Golgoty wyrasta nowe drzewo życia. Od tej godziny, w której Jezus został wywyższony na Krzyżu, wszyscy ludzie mogą zbliżyć się do Boga. Przed każdym człowiekiem otworzył się dostęp do drzewa życia. Każdy może to drzewo nie tylko dotykać i adorować, ale także spożywać jego owoce. Stając pod krzyżem Chrystusa, wyznajemy słowami Psalmisty: „Jestem ubogi i nędzny, ale Pan Bóg troszczy się o mnie.” Nie lękajmy się zbliżyć do Krzyża. Wyciągnijmy do niego nasze ręce, adorujmy go, abyśmy nie umarli, ale mieli życie tryskające z Najświętszego Serca Chrystusowego
Metropolita Łódzki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielki Czwartek - Msza Wieczerzy Pańskiej

Reklama

W przeżywanie świętego czasu Triduum Paschalnego w bazylice archikatedralnej wprowadziła wiernych Msza Wieczerzy Pańskiej. Wieczornej Liturgii wielkoczwartkowej, upamiętniającej ustanowienie przez Chrystusa Eucharystii i sakramentu kapłaństwa, przewodniczył abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki.
- Podczas Ostatniej Wieczerzy Apostoł Jan oparł głowę o pierś Jezusa, musiał zatem słyszeć bicie Jezusowego serca - mówił Ksiądz Arcybiskup w słowie pasterskim. - W ten sposób Jan stał się ikoną człowieka wsłuchującego się w bicie Boskiego serca. Jego rytm wyznacza miłość do każdego z nas. Trzeba nam ten dar Bożej miłości przyjąć i adorować. Człowiek, którego serce zaczyna bić zgodnie z sercem Jezusa, dostrzega wokół siebie braci. Przyjmując miłość ofiarowaną nam przez Chrystusa w Eucharystii, otwieramy się na potrzeby naszych bliźnich. Wówczas spełniają się słowa modlitewnego wołania: Jezu, uczyń serca nasze na wzór Serca swego.
W dalszej części Liturgii abp Władysław Ziółek dokonał symbolicznego obmycia nóg dwunastu mężczyznom. W ten sposób nie tylko nawiązał do postawy Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy, ale także wyraził gotowość naśladowania Go w służbie bliźnim.
Na zakończenie podniosłych celebracji Najświętszy Sakrament przy stukocie klekotek został procesyjnie przeniesiony do kaplicy przechowania, która stała się miejscem adoracji, cichej modlitwy i dziękczynienia - duchowego przygotowania do obchodu męki i śmierci Chrystusa w Wielki Piątek. Odsłonięty został katedralny ołtarz. Jego „nagość”, surowość, chłód przypominały wiernym o zbliżającym się czasie zadumy nad męką i śmiercią Zbawiciela.

Wielki Piątek - Dzień Sądu, Męki i Śmierci Jezusa

Liturgię Męki Pańskiej otworzyła liturgia słowa, w której ważne miejsce zajęło czytanie opisu Męki Pańskiej wg św. Jana, ukazującego Chrystusa jako Jedynego i Najwyższego Kapłana Nowego i Wiecznego Przymierza. Po słowie abp. Władysława Ziółka i modlitwie powszechnej rozpoczął się obrzęd adoracji krzyża. Jako pierwszy „narzędzie śmierci”, które stało się znakiem naszego zbawienia, uczcił Ksiądz Arcybiskup, następnie wszyscy kapłani koncelebransi, później klerycy, siostry zakonne, ministranci i wierni. Adoracji towarzyszyły pieśni wielkopostne.
Wielkopiątkowe celebracje zwieńczyło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

Wielka Sobota - Wigilia Paschalna Wielkiej Nocy

Na początku Wigilii Paschalnej przed katedrą rozpalono ognisko, od którego klerycy odpalili świecę. Od jej ognia zapłonął paschał, na którym abp Władysław Ziółek naznaczył znak krzyża, litery alfa i omega oraz cyfry 2009 - symbolizujące bieżący rok. Tak rozpoczęła się Liturgia światła.
Zapalony paschał - znak Zmartwychwstałego Pana procesyjnie przeniesiono do głównego ołtarza bazyliki archikatedralnej. Odśpiewany przez diakona Exsultet, obwieszczał zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przejście z ciemności do światła, ze śmierci do nowego życia, które jest darem Boga w Jezusie Chrystusie. Po czytaniach przypadających na paschalny wieczór, układających się w historię mówiącą o tajemnicy życia i śmierci, Ksiądz Arcybiskup zaintonował hymn „Chwała na wysokości Bogu”. Zabrzmiały dzwony, dzwonki, organy, rozległ się śpiew wiernego ludu. Oblicza zgromadzonych na czuwaniu w tę Najświętszą Noc Paschy rozpromieniła radość - Chrystus powstał z martwych. Zajaśniał wielkanocny blask Jego Zmartwychwstania. Alleluja!
W homilii Metropolita Łódzki podkreślił, iż grzech jest najbardziej upokarzającą niewolą dla człowieka. On sprawia, że ludzkie serce staje się martwe, a człowiek pogrąża się w nieszczęściu i w mroku. Droga ucieczki z tej pułapki śmierci wiedzie przez chrzest, sakrament zanurzenia w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. (…) - Nowe życie zakwitnie dzisiejszej nocy w tych, którzy poznawszy Jezusa pragną przez przyjęcie sakramentu wtajemniczenia chrześcijańskiego całkowicie do niego należeć - podkreślił Ksiądz Arcybiskup, nawiązując do chrztu katechumenów.
Od ognia przekazanego przez służbę liturgiczną zapłonęły świece, które trzymali uczestnicy Liturgii. Abp Ziółek odmówił modlitwę błogosławieństwa wody, po czym udzielił sakramentu chrztu świętego, I Komunii św. i bierzmowania 19 katechumenom, którzy do tego momentu przygotowywali się przez ponad pół roku. „Moi drodzy Przyjaciele, tej nocy Pan wyprowadza was mocną ręką z niewoli grzechu - mówił do nowo ochrzczonych Metropolita Łódzki. - Chrystus Zmartwychwstały dotyka was dzisiaj swoją łaską wód chrzcielnych, abyście mogli przejść do nowego życia. Pan Bóg otacza dzisiaj wasze życie szczególną troską. Jest ono niezwykle cenne w Jego oczach - nabyte za cenę krwi Jego Syna. Przyjmijcie z wdzięcznością dar Jego łaski i ze swojej strony otoczcie troską to Boże życie, które się w Was dziś rozpoczyna” - prosił ochrzczonych abp Władysław Ziółek.
Przepojony wielkanocną radością śpiew „Alleluja” - zakończył liturgię Wigilii Paschalnej w bazylice archikatedralnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Prowincjał Marek Ochlak OMI biskupem na Madagaskarze

2025-04-17 12:46

Paweł Gomulak OMI

Ojciec Święty Franciszek mianował 17 kwietnia 2025 r. o. Marka Ochlaka OMI, przełożonego Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, biskupem diecezji Fenoarivo Atsinanana na Madagaskarze.

Więcej ...

Papieskie rozważania na nabożeństwo w Koleoseum: Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze

2025-04-18 12:40

Vatican Media

Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości - napisał Ojciec Święty w rozważaniach, które dziś zostaną odczytane przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Lourdes: uznano kolejny cud

Kościół

Lourdes: uznano kolejny cud

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...