Reklama

W służbie dobra wspólnego

Niedziela łódzka 18/2009

Członkiem Zakonu można zostać tylko przez zaproszenie. Nie ma ono wiele wspólnego z sukcesem materialnym kandydata, stanowi raczej wyraz uznania dla jego charakteru i prawości. W każdym kraju Zakon działa niezależnie, będąc rejestrowanym według prawa danego kraju. Każdy przyjmuje własny statut, uwzględniając w nim jednak te same cele i zasady. Różnice dotyczą np. formalnych zasad członkostwa - w Anglii członkiem można zostać w wieku 25 lat, na Węgrzech 21 lat, a w Polsce 18 lat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jadwiga Kamińska: - Międzynarodowy Zakon Rycerski św. Jerzego jest religijnym braterstwem Dam i Kawalerów, którzy prowadzą życie pod hasłem pokory, lojalności i służby dla wspólnego dobra. Proszę przybliżyć nam historię zakonu.

Tadeusz Kaczor: - Zakon został założony 23 kwietnia 1326 r. w Wyszehradzie na Węgrzech przez króla Karola Roberta, w obecności jego biskupów i dworzan. Jest to najstarszy z tych zakonów rycerskich, które powstały jako instytucje „królewskie” niezależne od Kościoła. Chociaż był to początkowo zakon wojskowy i dobroczynny, służba wojskowa nie jest już wymogiem jego członkostwa, choć wiele z ceremoniału i wystroju uroczystości Zakonu przywołuje atmosferę militarną. W momencie powstania członkowie Zakonu wypełniali zarówno zadania świeckie, jak i duchowe - ochrona wiary chrześcijańskiej, niesienie pomocy i ochrona biednych, słabych i upadłych. Jednocześnie rycerze tego Zakonu zapewniali bezpieczeństwo króla i jego dworu, oni strzegli korony św. Stefana przywiezionej w 1323 r. do Wyszehradu, na turniejach stanowili ochronę króla i nadzorowali przestrzeganie przyjętych zasad.

- Dlaczego patronem Zakonu wybrano św. Jerzego?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Nasz Zakon jest zakonem świeckim poświęconym imieniu Trójcy Świętej pod szczególnym patronem św. Jerzego. Wiele rycerskich zakonów zwało się Rycerzami św. Jerzego lub przybierało sobie tego świętego na patrona. Kościół grecki nazwał św. Jerzego „wielkim męczennikiem”, a jego dzień jest jednym z największych świąt. O jego wstawiennictwo proszono zwłaszcza przed bitwą. Za panowania pierwszych królów normandzkich wybrano go patronem Anglii, a król Edward III nazwał jego imieniem order rycerski nadawany tym, którzy wykazali się szczególnym męstwem w boju. Król Karol Robert założył nasz Zakon w czasie konfliktów społecznych i walki o władzę na Węgrzech. Jego zadaniem było wówczas przywrócenie porządku, dając przykład lojalności i dobrego charakteru.

- Przez stulecia kierownictwo Zakonu pozostawało w rękach królów Węgier, cesarzy rzymskich, kardynałów i papieży. Kto obecnie przewodniczy Zakonowi i komu zawdzięcza on swoją potęgę?

- Rozkwit swój w czasach współczesnych Zakon zawdzięcza w dużej mierze niezłomnej osobowości i talentowi przywódczemu poprzedniego Wielkiego Mistrza Jego Ekscelencji Generał - Majora dr Janosa Karaszy - Kulina. Był on weteranem powstania węgierskiego w 1956 r., odznaczony za odwagę, cieszący się wielkim szacunkiem za działalność na rzecz osób potrzebujących. Po jego śmierci doznałem zaszczytu przejęcia przywództwa Zakonu. Funkcję Wielkiego Mistrza pełnię od 30 stycznia 2009 r.

- Jakie są obecnie cele Międzynarodowego Zakonu Rycerskiego św. Jerzego?

Reklama

- W przeszłości obowiązki rycerzy obejmowały wierność i posłuszeństwo królowi, praktykowanie wiary chrześcijańskiej poprzez prowadzenie działalności dobroczynnej i przestrzeganie kodeksu rycerskiego. Dziś członkowie Międzynarodowego Rycerskiego Zakonu św. Jerzego przestrzegają tych samych zasad - wiary w Boga Wszechmogącego i podtrzymywanie ducha rycerstwa na świecie. Cele Zakonu to niesienie pomocy potrzebującym oraz przestrzeganie Rycerskiego Kodeksu Męstwa, sprawiedliwości, lojalności, obrony, odwagi, wiary i pokory. Członkowie muszą kontynuować tradycje ustanowione przez pierwotny Królewski Wojskowy Szpitalny Zakon św. Jerzego.

- Jakie warunki powinien spełnić kandydat na przyszłego członka Zakonu?

- Członkostwo Zakonu jest oparte na równości niezależnie od rasy, koloru skóry i płci. Członkiem Zakonu można zostać tylko przez zaproszenie. Nie ma ono wiele wspólnego z sukcesem materialnym kandydata, stanowi raczej wyraz uznania dla jego charakteru i prawości. W każdym kraju Zakon działa niezależnie, będąc rejestrowanym według prawa danego kraju. Każdy przyjmuje własny statut, uwzględniając w nim jednak te same cele i zasady. Różnice dotyczą np. formalnych zasad członkostwa - w Anglii członkiem można zostać w wieku 25 lat, na Węgrzech 21 lat, a w Polsce 18 lat.

- Nowi członkowie Zakonu są przyjmowani podczas uroczystej Mszy św. W tym roku w Polsce wprowadzenie na Urząd Wielkiego Mistrza Zakonu i inwestytura nowych członków odbędzie się 16 maja w bazylice archikatedralnej.

- Ponieważ po raz pierwszy w historii Zakonu Polak zostanie wprowadzony na Urząd Wielkiego Mistrza Zakonu, na uroczystości do bazyliki archikatedralnej zostali zaproszeni przedstawiciele m.in. Zakonu Kawalerów Maltańskich, Zakonu Bożogrobowców, Zakonu Rycerzy św. Łazarza. Przybędą również przedstawiciele Międzynarodowego Zakonu Rycerskiego św. Jerzego m.in. z Węgier, Włoch, Anglii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Serbii. O godz. 11.45 wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, a o godz. 12.15 rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć będzie opiekun duchowy Zakonu abp Władysław Ziółek. Podczas liturgii nastąpi wprowadzenie na Urząd Wielkiego Mistrza Zakonu, mianowanie nowych Priorów oraz inwestytura nowych członków Zakonu. Ponieważ tak wielkie wydarzenie odbywa się po raz pierwszy w Kościele łódzkim, pragnę zaprosić na tę niezwykłą uroczystość czytelników „Niedzieli Łódzkiej”.

- W imieniu czytelników „Niedzieli Łódzkiej” gratuluję Panu wyboru na Wielkiego Mistrza Zakonu i serdecznie dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: Antysemityzm jest, zgodnie z nauczaniem Kościoła, grzechem i złem moralnym

2025-07-11 12:37

Vatican News

Antysemityzm w każdej postaci jest, zgodnie z nauczaniem Kościoła, grzechem i złem moralnym - napisał w oświadczeniu kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Więcej ...

Rocznica masakry w Srebrenicy: pojednanie pamięci trudne, ale konieczne

2025-07-11 16:06
Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

@Vatican Media

Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

Trzydzieści lat po masakrze, która kosztowała życie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, arcybiskup Sarajewa ponownie podkreśla konieczność dialogu i wzajemnego zrozumienia, aby przezwyciężyć ból i przerażenie. „Dialog jest fundamentalny, zwłaszcza dialog międzyreligijny. Kościół bardzo się w to angażuje” – mówi abp Tomo Vukšić.

Więcej ...

Odszedł Pasterz…

2025-07-12 12:04

Marek Białka

Wielokrotnie powtarzał, że wszystko, co osiągnął w swoim życiu, zawdzięcza … woli Bożej – powiedział na pogrzebie bp Leszek Leszkiewicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...