Reklama

Kultura

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Uroczyste podsumowanie konkursu miało miejsce 20 kwietnia, w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu. Rozpoczęło się od prawykonania utworu skomponowanego do wiersza Włodzimierza Pietrzaka przez kaliskiego kompozytora Fryderyka Stankiewicza. Słowa wiersza „Tędy jutro odejdę” zaśpiewała Patrycja Kliber, przy fortepianie towarzyszył jej sam kompozytor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gwardian klasztoru franciszkanów w Kaliszu, ojciec Waldemar Ułanowicz, odmówił modlitwę w intencji pokoju na świecie, za zmarłych mecenasów oraz świętej pamięci Barbarę Kukułę i Antoninę Musialską, zmarłe sekretarki biura konkursu. Prowadzący galę, Lech Wierzbowski, aktor kaliskiego teatru, odczytał list skierowany do prezes fundacji Pro Arte Christiana, dr Beaty Michalak-Koniecznej przez Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Wasyla Zwarycza. Autorom najlepszych prac plastycznych i fotograficznych, a także najlepszym recytatorom wierszy Pietrzaka, nagrody wręczyli jurorzy i mecenasi. Goście i uczestnicy podsumowującej wydarzenie uroczystości mogli podziwiać i wysłuchać najlepszych recytatorów, którzy przedstawili własne interpretacje wierszy Włodzimierza Pietrzaka: Laurę Królak z Kalisza i Kalinę Rylską z Turku.

Reklama

Pióro wieczne z faksymile podpisu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy otrzymała laureatka pierwszej nagrody w edycji recytatorskiej, Laura Królak. W jubileuszowej edycji konkursu po raz pierwszy przyznano nagrodę imienia Jana Koniecznego, nauczyciela, samorządowca, społecznika, wieloletniego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Turku. Nagrodę tę otrzymała Władysława Ostryńska z Ukrainy, która pracę konkursową namalowała w schronie podczas alarmów bombowych.

Prace plastyczne oceniło jury z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM: prof. Monika Kostrzewa, dr Anna Sobczyk-Gąsiorek i dr Beata Michalak-Konieczna. Do udziału w konkursie zgłoszono 586 prac od uczestników z Polski, Belgi, Holandii Hiszpanii, Litwy, Mołdawii, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.

Jurorzy w edycji plastycznej postanowili przyznać nagrody i wyróżnienia:

W kategorii: 3 – 6 lat

I nagroda – Pola Koszela z Kalisza za pracę „Mojarodzina”, II nagroda – Nadia Głowinkowska z Kalisza za pracę „ Mojarodzina”, III nagroda – Alexander Bartnik z Nowego Jorku – USA za pracę „Kosmos”. Wyróżnienia otrzymały: Barbara Filipczak z Kalisza za pracę „Moja rodzina”, Hanna Gralak z Kalisza za pracę „Moja rodzina”, Paula Gruszczyńska z Kalisza za pracę „Moja rodzina”.

W kategorii 7 – 11 lat:

I nagroda – Anastasia Plokarz z Garfield z USA za pracę „Kapliczki maryjne”, II nagroda – Kalina Szymańska z Rydzyny za pracę „Moja Rodzina”, III nagroda – Alisa Jakubauskaite z Rudamina – Litwa za pracę „Kosmos”. Wyróżnienia otrzymali: Alan Mularek z Gąsina za pracę „Kapliczki maryjne”, Kalina Szewczyk z Cisewa za pracę „Kosmos”, Izabella Andreasik z Zbilitowskiej Góry za pracę „Kosmos”.

Reklama

W kategorii 12-15 lat:

I nagroda – Maja Sromicka z Nowej Soli za prace „Kosmos”, II nagroda – Patryk Nietupski Capała z Madrytu – Hiszpania za pracę „Kosmos”, III nagroda – Vesta Vitkunaite z Rudomina – Litwa zapracę „Sport”. Wyróżnienie otrzymała: Helena Grinienko z Nort Haledon z USA za pracę „Kapliczki maryjne”.

W kategorii 16-20 lat:

I nagroda – Kamila Alina Sawko z Wilna – Litwa za pracę „Kapliczki maryjne”, II nagroda – Władysława Ostryńska z Kijowa – Ukraina za pracę „Polska moja ojczyzna”, III nagroda – Pola Pietrzak z Włocławka za pracę „Kapliczki maryjne”. Wyróżnienie otrzymała: Beata Klimaszewskaja z Wilna – Litwa za prace „Kosmos”

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

Do kategorii recytatorskiej zgłosiło się 18 uczestników z Polski i Stanów Zjednoczonych. Jury edycji recytatorskiej pracowało w składzie: dr Małgorzata Ratajczyk i dr Beata Konieczna z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM oraz Wojciech May.

Jurorzy przyznali nagrody i wyróżnienia:

W kategorii: 11 - 13 lat:

I nagroda - Kalina Rylska z Turku, II nagroda - Nadia Gościniak z Krakowa, III nagroda - Mateusz Leśniak z Koniecpola, Wyróżnienie otrzymał Dominik Gembalczyk z Kornowac.

W kategorii 14 -16 lat:

I nagroda - Laura Królak z Kalisza, II nagroda - Piotr Gil z Drezdenka, III nagroda - Zuzanna Kowalczyk z Krzepic. Nagrodę Prezesa Fundacji Pro Arte Christiana otrzymał Jan Karol Jankowski z Warszawy. W kategorii 17-20 lat jury nie przyznało nagród.

Prace fotograficzne wybrali profesorowie i adiunkci z Łódzkiej Szkoły filmowej: dr Bartłomiej Talaga, prof. Tomasz Komorowski i prof. Janusz Maria Tylman. Po obejrzeniu 69 prac fotograficznych z Hiszpanii, Mołdawii, Polski i Stanów Zjednoczonych, postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia: W grupie wiekowej 17-20 lat I, II i III nagrody jury nie przyznało. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Filip Gierek z Mieszkowa za pracę „Polska Moja Ojczyzna”. W grupie wiekowej 14 -16 lat I, II i III nagrody jury nie przyznało. Wyróżnienie otrzymała Justyna Wysocka z Wołomina za pracę „Kosmos”, „Polska Moja Ojczyzna”. W grupie wiekowej 11 – 13 lat I nagrody jury nie przyznało, II nagroda - Magdalena Wnęk z Krakowa za cykl trzech zdjęć „Kosmos”, III nagroda - Angelika Pyc z Brooklynu – USA za temat „Kapliczki Maryjne”, Wyróżnienie otrzymała Milena Sitarz z Krakowa za pracę w temacie „Moja Rodzina i Polska Moja Ojczyzna”.

Reklama

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

Patronat medialny nad konkursem objęli: TVP1, TVP Poznań, Polska Agencja Prasowa, Tygodnik Idziemy, Tygodnik Katolicki Niedziela, Przewodnik Katolicki, Mały Gość Niedzielny, Radio Poznań, Radio Jasna Góra, Latarnik Kaliski, Dwutygodnik Diecezji Kaliskiej Opiekun.

Wśród nagród znalazły się albumy książkowe z imienną dedykacją, tablety, srebrne monety i numizmaty kolekcjonerskie, banknoty kolekcjonerskie, pióra wieczne, drobny sprzęt elektroniczny, a także pobyty weekendowe w renomowanych hotelach dla laureata z opiekunem pięknych zakątkach Polski.

Dziękujemy również wszystkim nauczycielom, opiekunom i rodzicom za przygotowanie uczestników do poszczególnych kategorii konkursu.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyniki konkursu Św. Janie Pawle II – pamiętamy!

Więcej ...

Matko Śnieżno-Różańcowa, módl się za nami...

2024-05-20 20:50

Karol Porwich/Niedziela

W czasie pierwszej wojny światowej kult Matki Bożej stał się szczególnie żywy. Rozpoczęto starania o koronację cudownego wizerunku.

Więcej ...

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj