Reklama

Kościół

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

W 2020 r. Papieska Akademia Życia wraz z firmami IT podpisała deklarację etyczną dotyczącą sztucznej inteligencji, tak zwane "Rzymskie wezwanie do etyki AI". Celem jest promowanie etycznego podejścia do sztucznej inteligencji, które koncentruje się na godności ludzkiej i dobru wspólnym.

Podziel się cytatem

Reklama

"Kiedy po raz pierwszy zaproponowaliśmy światowej opinii publicznej w 2020 r. potrzebę i niezbędność wezwania do etyki AI, tj. etyki w rozwoju algorytmów leżących u podstaw sztucznej inteligencji", mówi abp Paglia, w Watykanie natychmiast stało się jasne, że "nadszedł czas". "Dziś wiemy, że sztuczna inteligencja nie jest już tylko kwestią dla przemysłu i że pilniejsze niż kiedykolwiek jest zastanowienie się nad etyką jej rozwoju. Dzisiejsze podpisanie Apelu Rzymskiego jest tego dowodem" - powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia.

Reklama

"Sztuczna inteligencja radykalnie zmienia nasz świat i oferuje ogromne możliwości, ale także nowe wyzwania. Od prawie 40 lat Cisco buduje sieci, które łączą ludzi i organizacje na całym świecie, a dziś budujemy krytyczną infrastrukturę i rozwiązania bezpieczeństwa, które będą napędzać rewolucję AI" - powiedział Chuck Robbins, prezes i dyrektor generalny Cisco. "Zasady Rzymskiego Apelu są spójne z przekonaniem Cisco, że technologia musi być budowana na fundamencie zaufania na najwyższych szczeblach, aby wspierać integracyjną przyszłość dla wszystkich" - dodał.

Papież Franciszek wielokrotnie podkreśla szanse i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją, ostatnio w swoim orędziu na Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia. Ostrzegł przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak fałszywe wiadomości i dyskryminacja za pośrednictwem sztucznej inteligencji, i wezwał do odpowiedzialnego podejścia. W tym obszarze Watykan koncentruje się na współpracy międzyreligijnej i interdyscyplinarnej.

Podziel się cytatem

Podziel się:

Oceń:

+5 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wojny na algorytmy – nowe wyzwanie dla cyberbezpieczeństwa

WAT

Piosenka puszczona w radio może spowodować serię katastrof w ruchu drogowym lub wyciek poufnych danych bankowych. O tym, jak można oszukać asystentów głosowych i wprowadzić w błąd autonomiczne pojazdy, telefony i urządzenia, które same się uczą – pisze w nagrodzonej pracy doktorant Wojskowej Akademii Technicznej.

Więcej ...

Kard. Müller: samobójstwo dla chrześcijan nie jest opcją

2024-05-21 14:30
Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Karol Porwich/Niedziela

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Samounicestwienie przez samobójstwo, narkotyki i alkohol lub powiedzenie «nie» naszej męskiej lub kobiecej seksualności nie są opcjami dla chrześcijan - stwierdził na zakończenie tradycyjnej pielgrzymki do Chartres były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Przewodniczył on w Poniedziałek Wielkanocny w tym sanktuarium Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z udziałem 18 tys. wiernych. Wśród młodych, którzy przybyli w poniedziałek do katedry w Chartres, było także 1500 zagranicznych pielgrzymów, głównie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ale także z USA i wielu innych krajów. Trzydniowa pielgrzymka, odbywająca się od 1983 roku przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę pątników.

Więcej ...

Premier: konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich będą działania służb i prokuratury

2024-05-21 16:41

PAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj