Reklama

Kościół

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Zadowolenia z obecności na konferencji wielu znakomitych naukowców i uczestników nie krył ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor uczelni, który powitał zgromadzonych oraz zaprezentował Akademię Katolicką w Warszawie, organizującą to ambitne przedsięwzięcie naukowe. Ks. dr hab. Tomasz Jakubiak, prof. AKW – wykładowca prawa kanonicznego oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji – stwierdził na początku spotkania, że obecność tak znamienitych gości, w tym ministra nauki i szkolnictwa wyższego, jest dowodem na to, że Akademia Katolicka, choć ma w nazwie przymiotnik „katolicka”, może wnosić wkład w rozwój różnych dyscyplin naukowych. Podkreślił również, że wydarzenie to pozwala uzmysłowić sobie różnice i podobieństwa w aparacie naukowym prawa kościelnego i państwowego. Zauważył, że jest to istotne, gdyż badacze, wypowiadając się o Kościele, posługują się tymi samymi terminami, czasami mającymi inne znaczenie. To ukazanie odmiennego spojrzenia jest według ks. Jakubiaka bogactwem tego spotkania, pozwoli bowiem na poznawanie i konfrontowanie swoich stanowisk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gościem honorowym Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Prawo i Kościół” był wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr hab. Andrzej Szeptycki, prof. UW, który w takich słowach zwrócił się do uczestników: „Religia i nauka nie stoją ze sobą w konflikcie. Często zwyczajnie zajmują się odmiennymi kwestiami, ale tym bardziej ciekawe są ich punkty styku”. Podkreślić należy, że minister był również członkiem Komitetu Naukowego Konferencji.

Reklama

W wydarzeniu uczestniczyli także: władze Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, dr hab. Wojciech Brzozowski, prof. UW – zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Jakub Groszkowski, były wiceprezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, obecnie radca tej instytucji, odpowiedzialny za związki wyznaniowe. Patronat honorowy nad konferencją objęła Fundacja „Ubi societas, ibi ius”, której prezesuje Jerzy Strzeżek. W gronie sponsorów znaleźli się: Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, wydawnictwo Wolters Kluwer Polska, Fitness Catering.

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

W sesji plenarnej dr hab. Katarzyna Krzysztofek-Strzała z UJ wygłosiła wykład na temat wybranych zagadnień z obecności Kościoła katolickiego w prawodawstwie Unii Europejskiej i państw członkowskich, a dr hab. Antoni Bojańczyk, prof. UW, sędzia Sądu Najwyższego, wraz z ks. Jarosławem Młotem z UKSW w Warszawie (swoim doktorantem) wskazali na pola wspólne i odrębności w odniesieniu do czynu zabronionego w prawie karnym kanonicznym i polskim. Aktualne zagadnienia w zakresie kanonicznego prawa małżeńskiego przedstawił wybitny polski kanonista ks. prof. Wojciech Góralski z Akademii Mazowieckiej w Płocku.

Po sesji plenarnej odbyło się pięć sesji z prawa: procesowego, oświatowego i cywilnego, rodzinnego i sakramentów, karnego i międzynarodowego oraz historii, filozofii i teologii prawa. Wygłoszone referaty dawały możliwość interdyscyplinarnego spojrzenia na omawiane tematy oraz stały się powodem żywej wymiany poglądów i opinii. Podejmowane zagadnienia wpisywały się w dyskusję nad sprawami istotnymi dla współczesnego Kościoła. Z dużym zainteresowaniem została przyjęta prezentacja ks. dr. Adama Fabiańczyka o synodalności i kolegialności w sprawowaniu władzy kościelnej. Wskazał on na odpowiedzialność całego prezbiterium oraz osób świeckich z danej diecezji za kierunki inicjatyw duszpasterskich oraz zarządzanie dobrami materialnymi wspólnoty. Ks. prof. dr hab. Ryszard Sztychmiler omówił zagadnienia związane z ochroną małżeństwa w prawie polskim i kanonicznym.

W ramach dyskusji przewidzianych na zakończenie poszczególnych sesji naukowych pojawiły się liczne wnioski z zakresu prawa kanonicznego i polskiego. W ocenie zarówno rektora AKW ks. prof. Krzysztofa Pawliny, jak i pomysłodawcy konferencji ks. dr. hab. Tomasza Jakubiaka, prof. AKW, wydarzenie wywołało tak duże zainteresowanie środowiska prawniczego i akademickiego, że z pewnością warto, aby stało się spotkaniem cyklicznym. Wygłoszone referaty, wnioski i dorobek konferencji zostaną opublikowane jako monografia naukowa.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Francja: skłanianie gejów do czystości to przemoc, będzie zakaz

CarlosAlberto/fotolia.com

We francuskim parlamencie trwają prace na projektem prawa, które radykalnie ograniczy wolność wypowiedzi na temat środowisk LGBT. Formalnie parlamentarzystom z ugrupowania prezydenta Macrona chodzi jedynie o zakaz prowadzenia terapii mających na celu zmianę orientacji czy tożsamości płciowej. W praktyce zakazem ma być objęte również skłanianie homoseksualistów do powstrzymywania się od pożycia płciowego, a na tym polega dziś misja Kościoła w tym środowisku.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37
Bł. Gwidon z Montpellier

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj