Reklama

Maturzyści u tronu Matki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak niedawno przy słowach tej piosenki na swoich studniówkach bawili się tegoroczni maturzyści. Dziś już zaczynają zakwitać kasztany, a więc matura tuż, tuż. Oj, żeby ją zdać a potem, a potem … No właśnie - co potem?
Z takim pytaniem we wtorek, 21 kwietnia, na Jasną Górę pielgrzymowało prawie 3 tys. maturzystów naszej diecezji. Młodzi przyjechali do tronu Królowej Polski, by prosić o Boże błogosławieństwo i opiekę Maryi na czas składania egzaminów maturalnych oraz prosić o pomoc w rozeznawaniu drogi życiowej.
„W życiu każdego człowieka, tym bardziej młodego, pojawiają się chwile, w których trzeba podjąć ważne decyzje. Często wtedy poszukujemy właściwego autorytetu, który pomoże nam w sposób obiektywny spojrzeć na naszą przyszłość tak, aby nasze wybory były przemyślane i słuszne. Wśród tych autorytetów pojawiają się: rodzice, nauczyciele, wychowawcy, księża. Jednak szczególnym punktem odniesienia każdego dorosłego człowieka jest zawsze Pan Bóg. Choć czas dojrzewania jest często nazywany okresem kryzysu religijnego, to jednak należy zauważyć, że jest w młodych ludziach to ogromne pragnienie przyjaźni z Chrystusem, choć nie zawsze Jego wymagania są proste. Wypełnianie ich pozwala lepiej odkrywać swoją godność i wartość konfrontując z pełnym miłości spojrzeniem Boga, który szuka każdego człowieka. Jasna Góra jest zatem tym miejscem, gdzie każdy przynajmniej może postawić pytania dotyczące swojej egzystencji. W klimacie serca Matki, lepiej można zrozumieć wolę Jej Syna” - mówił w słowie Bożym bp Piotr Skucha z Sosnowca, który przewodniczył uroczystej Eucharystii w kaplicy Cudownego Obrazu. „Właśnie tutaj musimy za motywację postawić sobie słowa Jana Pawła II: «Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali» (Jasna Góra, 1983). Tutaj też, w duchowej stolicy Polski, można odkryć choćby iskrę swojego życiowego powołania” - zaznaczył ojciec paulin, który powitał przybyłych maturzystów sosnowieckich oraz tych, którzy przybyli z wielu innych miejsc kraju.

Przed obliczem Matki

Na Jasną Górę pielgrzymują najróżniejsze grupy zawodowe i społeczne. Jest też w zwyczaju, że każda diecezja organizuje pielgrzymkę dla swoich maturzystów. Z diecezji sosnowieckiej od szeregu lat przybywają do Królowej Polski młodzi, by na kilka dni przed najważniejszym życiowym egzaminem wyprosić potrzebne łaski przed obliczem Matki.
Tym razem pielgrzymi - uczniowie, nauczyciele, katecheci i liczne grono kapłanów modlili się podczas Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu. „Za kilka dni czeka nas egzamin dojrzałości, podjęcie decyzji o kształcie dalszego życia, wejście w świat ludzi dorosłych. To ważny, życiowy egzamin, ale przecież nie najważniejszy. W życiu będziemy zmuszeni zdać jeszcze wiele istotnych egzaminów, dokonywać trudnych wyborów, a z tej nauki pielgrzymkowej chcielibyśmy zapamiętać jedno: jeśli w swoim życiu postawimy na Boga, jeśli swoją przyszłość kształtować będziemy na wzór Maryi, wygramy swoje życie” - mówi Ania Pniak z Dąbrowy Górniczej, tegoroczna maturzystka pielgrzymująca do tronu Matki. „Nikt z nas nie jest tutaj przypadkiem, jesteśmy tutaj, bo chcemy być, bo wiemy do Kogo przyszliśmy, z Kim idziemy i z Kim chcemy określić swoje życie na każdym kroku” - zaznaczali sosnowieccy maturzyści. Prosili o mądrość życia, odwagę bycia solą ziemi, życia dla Chrystusa, zawierzali swoją maturę, egzaminy, plany życiowe, także swoich rówieśników, nierzadko pogubionych w życiu, problemy mieszkańców Zagłębia i całego kraju.
Klimat tego czasu i miejsca nie pozostał bez echa. Jedna z sosnowieckich maturzystek jest przekonana, że doszło do wielu wewnętrznych przemian po godnie przeżytych poszczególnych punktach programu pielgrzymki. „Dla mnie tegoroczna pielgrzymka była wielkim duchowym przeżyciem. Nigdy nie zapomnę tego dnia” - stwierdziła po powrocie z Częstochowy. Jej koleżanka Magda dodała, że było to bardzo osobiste spotkanie z Maryją, a także najwłaściwszy czas na rozpoznanie swojej drogi. „I nie chodzi jedynie o dobre zdanie matury, naukę. Bo tak w rzeczywistości największym egzaminem, maturą, będzie spotkanie i sprawdzian z życia przed Bogiem - podkreśliła. - Pielgrzymka pozwoliła mi otworzyć oczy i spojrzeć inaczej na to, co na co dzień widzimy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Szkoła duchów: Ministerialna reforma, która niszczy wieś?

2025-07-18 17:20
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy naprawdę chcemy budować system oświaty, w którym edukacyjny los dziecka zależy od kodu pocztowego?

Więcej ...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie, Aleksandr Andriejewicz Iwanow, 1834

źródło: wikipedia.org

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie, Aleksandr Andriejewicz Iwanow, 1834

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowennowej przed świętem św. Marii Magdaleny.

Więcej ...

Wołczyn: Zakończyło się 31. Spotkanie Młodych

2025-07-18 19:13

Adobe Stock

W Wołczynie zakończyło się 31. Spotkanie Młodych - pięciodniowy, młodzieżowy katolicki festiwal organizowany przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej. Przez kilka dni młodzież będzie wspólnie się modliła, słuchała konferencji i uczestniczyła w warsztatach. "Wszystko po to, żeby móc wspólnie doświadczyć dobra od drugiego człowieka, a nade wszystko od Boga" - zaznaczają organizatorzy. To jedno z licznych wydarzeń duszpasterskich organizowanych w okresie wakacji przez Kościół w Polsce. Ubiegłoroczne zgromadziły około 250 tysięcy uczestników.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Wiara

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat