Reklama

Deus caritas est

Niedziela świdnicka 18/2009

W I niedzielę po Wielkanocy Caritas w Polsce obchodziła swoje święto patronalne. Wieloletnią tradycją są spotkania modlitewne, formacyjne i imprezy, które w samo Święto Miłosierdzia lub w tygodniu je poprzedzającym organizują Caritas parafialne i diecezjalne. W diecezji świdnickiej - przy okazji - możemy świętować też pięciolecie działania Caritas, która funkcjonuje od 8 maja 2004 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z wielką radością każdego roku obchodzimy nasze święto patronalne, składając u stóp Chrystusa Miłosiernego prośby i dziękczynienia. W tym roku szczególnie chcemy podziękować Chrystusowi za to wszystko, co udało się nam zrobić na rzecz ochrony życia ludzkiego - mówi ks. dyrektor Marian Subocz, szef Caritas Polska. - Ten rok naszej pracy upływa pod hasłem „Otoczmy troską życie”. W naszych materiałach formacyjnych podczas comiesięcznych spotkań Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób Caritas może otoczyć troską życie, promować kulturę życia i miłości do każdego człowieka, zwłaszcza słabego i bezbronnego.
Caritas Diecezji Świdnickiej prowadzi pomimo zubożenia społeczeństwa i trudności ekonomicznych szeroką działalność charytatywną w diecezji, służąc osobom dotkniętym ubóstwem, chorym i wykluczonym.
- To ciężka całoroczna praca. Wymaga wielu sił, zaangażowania, poświęcenia, a przede wszystkim wyobraźni miłosierdzia - podkreśla ks. Marian Subocz. - Dlatego wszystkim zaangażowanym w prace na rzecz Caritas dziękuję za to, że pomimo licznych trudności nie ulegają zniechęceniu i apatii, ale trwają w wypełnianiu ewangelicznego przykazania miłości bliźniego. Osoby starsze, schorowane, niepełnosprawne, borykające się z uzależnieniami, skazane na marginalizację społeczną z powodu ubóstwa czekają na świadectwo miłości miłosiernej. Jest ono dla nich i dla całego Kościoła znakiem nadziei. A pracy rzeczywiście nie brakuje.
- Z biedą stykamy się na co dzień - przyznaje ks. dr Radosław Kisiel, dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej. - Stąd nasze programy na rzecz dzieci i innych potrzebujących, stąd nieustanne poszukiwania sponsorów i ludzi dobrej woli, którzy chcą pomóc potrzebującym.
Caritas Diecezji Świdnickiej prowadzi obecnie siedem jadłodajni dla ubogich (w Nowej Rudzie, Bielawie, Pieszycach, Dzierżoniowie, Świdnicy, Świebodzicach i w Wałbrzychu).
- Codziennie przez cały rok wydajemy ponad 2500 posiłków - mówi ks. Radosław Kisiel. - Prowadzimy również dwie bezpłatne katolickie szkoły podstawowe, w których staramy się stworzyć mimo trudności optymalne warunki dla blisko 200 dzieci.
Caritas prowadzi również świetlice dla dzieci z ubogich rodzin w Wałbrzychu, Świdnicy i Dzierżoniowie. I tam maluchy - a w zajęciach bierze ich udział ponad setka - mogą codziennie liczyć na posiłek.
Zadaniem Caritas jest również prowadzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych w Starym Wielisławiu niedaleko Kłodzka.
- To jedyna taka placówka w całym powiecie kłodzkim. Przywracamy sens życia osobom dotkniętym przez los i często żyjącym w trudnych warunkach ekonomicznych. W codziennych zajęciach prowadzonych przez terapeutów bierze udział 30 osób niepełnosprawnych - podkreśla ks. Radosław Kisiel.
Świdnicka Caritas prowadzi również NZOZ Stację Opieki oraz NZOZ Ojca Pio w Świdnicy. Świadczenia medyczne udzielane przez Stację Opieki Caritas w naszej diecezji są realizowane w formie ambulatoryjnej. Obecnie w skład NZOZ-u wchodzą filie w terenie, które znajdują się w kilku miejscowościach Dolnego Śląska. Prowadzone są gabinety pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej, położnej środowiskowej, medycyny szkolnej, pielęgniarska opieka średnioterminowa i długoterminowa oraz gabinet i poradnie rehabilitacyjne.
W NZOZ Ojca Pio prowadzona jest działalność medyczna w domu chorego. Podopiecznymi są osoby starsze, niepełnosprawne, mające problemy z samodzielnym poruszaniem się, z deficytem samoopieki, trudnością w załatwianiu spraw urzędowych i zakwalifikowane przez pielęgniarkę środowiskowo-rodzinną i lekarza do programu opieki.
Ostatnio Caritas wzbogaciła się o nowe auta, którymi pielęgniarki docierają do chorych.
- Wymiana aut na nowe była dla nas koniecznością - mówi ks. Jan Gargasewicz, wicedyrektor Caritas, kierujący Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej - Stacją Opieki oraz NZOZ im. Ojca Pio. - Stare samochody były już bardzo wyeksploatowane, wymagały ciągłych remontów. Dalsze ich użytkowanie byłoby po prostu nieopłacalne, a dzięki nowym pojazdom będziemy mogli szybciej, łatwiej i bezpieczniej dotrzeć do naszych podopiecznych.
Ten rok również to czas wielu inwestycji. W zespole pałacowo-parkowym „Poranek” w Zagórzu Śląskim Caritas Diecezji Świdnickiej zamierza stworzyć ośrodek hotelowo-restauracyjny wraz z salami - konferencyjną i rehabilitacyjną. Szczególnym charakterem placówki ma być to, iż przynajmniej w 80% ośrodek będzie prowadzony przez osoby niepełnosprawne. Ośrodek, jak i jego część hotelowa, restauracyjna i konferencyjna będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W Wałbrzychu Caritas przejęła w 2008 r. budynek szkolny, w którym powstało Centrum Charytatywne. Od stycznia 2009 r. funkcjonują w nim świetlica środowiskowa oraz jadłodajnia.
- W przyszłości chcemy w Centrum Charytatywnym otworzyć przedszkole. Czekamy na firmy, które byłyby np. zainteresowane stworzeniem wspólnie z nami przedszkola zakładowego - mówi ks. Radosław Kisiel.
Remonty trwają również w Świdnicy. Przebudowy doczeka się budynek przy ul. Westerplatte 4-6, gdzie powstanie Centrum Charytatywne. Remont nie ominie również kościoła pw. Świętego Krzyża, gdzie odprawiane są Msze św. w czterech językach: polskim, niemieckim, łacińskim i migowym.
- Przed laty w tym miejscu mieściła się Komandoria Krzyżowców i kompleks ten spełniał również funkcję pomocy potrzebującym. Chcemy utrzymać ten charakter, tym bardziej że prowadzimy już jadłodajnię dla osób potrzebujących. Stworzymy również świetlicę socjoterapeutyczną. Rozpoczęcie prac budowlanych planujemy jeszcze na ten rok - zapowiada ks. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej.
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w kościołach diecezji świdnickiej zbierano ofiary do puszek na Caritas Diecezji Świdnickiej.
- Zebrane ofiary zostaną w całości przeznaczone na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi we Włoszech, poszkodowanym w pożarze w Kamieniu Pomorskim, posiłki dla dzieci, i ubogich oraz chorych. Datki wesprą też osoby najbardziej potrzebujące - mówi ks. Radosław Kisiel. - W tym roku chcemy pomóc szczególnie ubogim dzieciom z Witebska na Białorusi, które w wyniku kryzysu nie mają za co dojechać nawet do granicy z Polską, a bardzo pragną - jak w latach poprzednich - spędzić wakacje w naszej diecezji.
Pięć lat działania Caritas Diecezji Świdnickiej to pięć lat pomocy najbardziej potrzebującym bez pytania o wyznanie i pochodzenie. To pięć lat pracy i działania na rzecz tych, którym pracownicy Caritas przywracają nadzieję na lepsze życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj