Reklama

Słowo Boże w duszpasterstwie powołań

Ogólnopolskie kongregacje duszpasterstwa powołań odbywają się dwa razy w roku: w trzecim tygodniu października - na Jasnej Górze, a w okresie Wielkiego Postu - w różnych rejonach Polski, najczęściej w jednym z sanktuariów maryjnych. Kongregacje te organizowane są przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań, której przewodniczy bp Wojciech Polak - delegat Episkopatu Polski oraz Episkopatów Europy ds. Powołań

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Istotnymi elementami każdej kongregacji jest Eucharystia, a także wspólna modlitwa (brewiarz, Droga Krzyżowa, Różaniec) w intencji powołań, referaty przygotowane przez specjalistów z zakresu teologii i nauk o człowieku, panele, praca w grupach, spotkania nieformalne. Kongregacje mają cztery główne cele: refleksja nad teologią i pedagogią powołań, prezentacja materiałów duszpasterskich oraz integracja osób i instytucji zaangażowanych w duszpasterstwo powołań.
Cel pierwszy to refleksja nad teologią powołań. Jej fundamentem jest prawda o Bogu, który powołuje, bo kocha, i który każdemu z ludzi proponuje niepowtarzalną drogę błogosławionego życia w świętości i wolności dzieci Bożych. Każda forma powołania to zaproszenie do naśladowania Syna Bożego i do kierowania się mądrością Jego Ducha Miłości. Tajemnica powołania ukryta jest w tajemnicy Boga a nie człowieka, a warunkiem odkrycia i realizacji otrzymanego powołania jest modlitwa i serdeczna przyjaźń z Bogiem, który nas rozumie, kocha i uczy kochać.
Cel drugi to pogłębione rozumienie pedagogii powołań, a zatem zasad pomagania dzieciom i młodzieży w odkrywaniu i realizacji daru powołania. Kompetentny formator powołaniowy to ktoś, kto zna niezmienne zasady Bożej pedagogii w odniesieniu do człowieka, a także zmieniające się uwarunkowania społeczne i kulturowe, w jakich żyje młode pokolenie. Pedagogia powołań dotyczy w szczególności sposobów pomagania dzieciom i młodzieży w dorastaniu do bogatego człowieczeństwa i do świętości, a także w dorastaniu do specyficznego powołania, niepowtarzalnego dla danej osoby. Podstawą pedagogii powołań jest wychowanie chrześcijańskie, czyli pomaganie wychowankom, by uczyli się myśleć, decydować, kochać i pracować na wzór Chrystusa. Warunkiem owocnej pedagogii powołań jest integracja z duszpasterstwem ogólnym oraz z duszpasterstwem rodzin i młodzieży.
Trzeci cel kongregacji to prezentacja materiałów z zakresu duszpasterstwa powołań, które przygotowuje Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań. Wśród tych materiałów szczególne znaczenie ma biuletyn zawierający materiały na Tydzień Modlitw o Powołania. Dla uczestników kongregacji przygotowywane są także zeszyty zawierające teksty referatów, dyskusji, nabożeństw i homilii z poprzednich kongregacji. Uczestnicy kongregacji otrzymują ponadto kalendarium bieżących prac, wydarzeń i inicjatyw związanych z duszpasterstwem powołań.
Cel czwarty kongregacji to integracja osób i środowisk związanych z duszpasterstwem powołań. Integracja ta dokonuje się zwłaszcza poprzez wzajemne poznawanie się uczestników kongregacji, wymianę pomysłów i doświadczeń z zakresu duszpasterstwa powołań, a także poprzez promocję współpracy między osobami reprezentującymi diecezję, zgromadzenia zakonne i instytuty świeckie życia konsekrowanego. Udział w kongregacjach ułatwia ponadto nawiązywanie kontaktów z środowiskami reprezentowanymi przez zaproszonych referentów oraz innych gości.
Tegoroczna kongregacja odbyła się w dn. 20-22 marca w Centrum Formacji Duchowej u ojców salwatorianów w Krakowie. Tematem roboczym spotkania było Słowo Boże w duszpasterstwie powołań. Spotkanie przebiegało według ustalonych założeń statutowych Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. Przewodniczył temu spotkaniu bp Wojciech Polak, jako odpowiedzialny z ramienia Konferencji Episkopatu Polski. W związku z rokiem poświęconym św. Pawłowi i posłudze Słowa, pierwszy wykład zainaugurowała prof. Ewa Kusz - członkini Prezydium Światowej Konferencji Instytutów Świeckich. Temat jej wystąpienia to powołaniowy wymiar Słowa Bożego w czasie obrad XII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Rzymie. W swoim referacie przedstawiała relację z synodu biskupów oraz inspirująco zarysowała formę głoszenia Słowa Bożego w diagramie relacyjnym: Kto? - Komu? - Jak? By wiedzieć kim się jest, trzeba mieć poczucie własnej tożsamości. Jeśli młody człowiek nie wie kim jest, nie umie się spotkać z Bogiem na drodze powołania.
Kolejnym prelegentem był ks. Marek Dziewiecki - Krajowy Duszpasterz Powołań, który przedstawił zarys najważniejszych inicjatyw duszpasterstwa powołań w Polsce w 10-lecie pracy KRDP.
Ks. prof. Waldemar Chrostowski nakreślił temat: Teologia powołania - wezwania i odpowiedzi - w Piśmie Świętym, przedstawiając Powołanie Abrahama, Mojżesza i Jonasza. Ukazał na przykładzie tych trzech wielkich postaci wiary ich wezwanie i odpowiedz na dar Bożego Powołania. Wykład Księdza Profesora został nagrodzony przez uczestników gromkimi oklaskami.
W ostatnim bloku wykładów pedagogii powołań znalazł się odczyt ks. Ireneusza Świątka z Włocławka, który ukazał metody posługiwania się Słowem Bożym w duszpasterstwie powołań. Bardzo pozytywnym elementem wykładu było scharakteryzowanie praktycznego zastosowania różnych form i metod pracy ze Słowem Bożym, takich jak: krąg biblijny, skrutacje, echo Słowa podczas modlitwy Liturgią Godzin, echo Słowa podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu, „Lectio divina”. Praca w grupach była dobrym doświadczeniem szukania nowych rozwiązań duszpasterskich, dzieleniem się doświadczeniami pracy, ale przede wszystkim okazją do tego, by zapoznać się z wielością różnych form życia i pracy w służbie Kościołowi.
Bloki tematyczne przeplatane były modlitwą, wspólnie przeżywaną Eucharystią, nabożeństwem Drogi Krzyżowej, modlitwą Liturgii Godzin, poranną medytacją Słowa Bożego i rozważaniami Różańca. Naszą pracę kończyliśmy Apelem Jasnogórskim, prosząc Pana przez Maryję o święte powołania do służby w Kościele.
Myślę, że dzięki mocy Słowa wszyscy uczestnicy tegorocznej kongregacji nabrali wiatru w żagle do pracy duszpasterskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Do kogo należę w życiu?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważanie do Ewangelii Mt 10, 24-33

Więcej ...

Włochy: odrestaurowano sześćsetletni fresk Fra Angelico, przedstawiający Ukrzyżowanie Chrystusa

2025-07-12 10:03
Fra Angelico: Ukrzyżowanie (San Marco, Florencja).

commons.wikimedia.org

Fra Angelico: Ukrzyżowanie (San Marco, Florencja).

Sześćsetletni fresk, przedstawiający Ukrzyżowanie Chrystusa, autorstwa bł. Fra Angelico (1395-1455) - jednego z najwybitniejszych malarzy wczesnego Odrodzenia, pieczołowicie odrestaurowano w przyklasztornym kościele św. Dominika we Fiesole koło Florencji. Dzieło, ukryte pod wieloma warstwami farb, odzyskało swój pierwotny blask dzięki wsparciu amerykańskiej organizacji non‑profit Friends of Florence (Przyjaciele Florencji).

Więcej ...

Wimbledon - Iga Świątek wygrywa!

2025-07-12 18:09

PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

Iga Świątek triumfatorką wielkoszlemowego Wimbledonu po wygranej w finale z amerykańską tenisistką Amandą Anisimovą 6:0, 6:0.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką