Reklama

Św. Wojciech patronuje cieszanowskiej parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sługa Boży Jan Paweł II w 1997 r. w Gnieźnie powiedział o św. Wojciechu: „Jego męczeńska śmierć, zmieszana z krwią innych polskich męczenników, leży u fundamentów Kościoła i państwa na ziemiach piastowskich. Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce. Czerpała z niego cała Polska u zarania swej państwowości i przez następne stulecia. Zjazd Gnieźnieński otworzył dla Polski drogę do jedności z całą rodziną państw Europy. Jest więc św. Wojciech wielkim patronem jednoczącego się wówczas w imię Chrystusa naszego kontynentu. Święty Męczennik tak swoim życiem, jak i swoją śmiercią kładzie podwaliny pod europejską tożsamość i jedność”.
Kult św. Wojciecha szybko rozpowszechnił się w Polsce. Dotarł i do Cieszanowa. Na sejmie walnym w Warszawie 14 maja 1590 r. król Zygmunt III Waza wydał Stanisławowi Cieszanowkiemu, właścicielowi tych ziem, przywilej lokacji miasta. Od jego nazwiska nazwano go Cieszanów. Najstarszy z synów Hieronim ufundował ok. 1613 r. kaplicę, która od imienia żony była pw. św. Zofii. Posługiwał w niej kapłan z Lubaczowa. Pomyślny rozwój miasta zahamowały epidemie chorób zakaźnych, pożary, przemarsze wojsk, np. Bohdana Chmielnickiego w 1648 r., szwedzkich w 1656 r., tatarskich w 1672 r. Kolejny z właścicieli miasta Aleksander Stanisław Bełżecki sprowadził do Cieszanowa w 1674 r. Ojców Dominikanów, których staraniem wybudowano drewniany kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Jacka oraz klasztor. Zakonnicy ci sprawowali opiekę duszpasterską nad mieszkańcami Cieszanowa, Nowego Sioła, Chotylubia, Łówczy, Podemszczyzny. W 1744 r. kościół cieszanowski był wizytowany przez biskupa przemyskiego Wacława Sierakowskiego, który dekretem wydanym 1 lipca 1748 r. (formalna erekcja parafii) podniósł kościół konwentualny do godności kościoła parafialnego i uporządkował stosunki duszpasterskie w parafii cieszanowskiej. 17 czerwca 1788 r. cesarz Józef II skasował zakon dominikański w Cieszanowie, a duszpasterstwo parafialne przeszło w ręce kapłanów diecezjalnych. Od 1786 r. właścicielami Cieszanowa stali się Zamoyscy. Dzięki wsparciu Jana Zamoyskiego pod koniec 1800 r. zakończono budowę nowego kościoła. Był murowany, jednonawowy, w stylu późnego baroku. Dach pokryty był gontami. Kościół ten 13 czerwca 1837 r. konsekrował arcybiskup lwowski Franciszek Pisztek. Patronem świątyni został św. Wojciech Biskup i Męczennik.
Pożar w 1854 r. dotknął boleśnie kościół. Spłonął dach, zniszczone zostały malowidła, obrazy, ołtarze. Odnowy dokonał właściciel dóbr Feliks Rojowski. W kolejnych latach remontowi poddano wszystkie pięć ołtarzy, a w latach 1864-66 dokonano ich renowacji i pozłocenia. Kościół okazał się za ciasny. Dzięki staraniom ks. Aleksandra Zawadzkiego, hojności parafian i Jana Gnoińskiego (podarował materiały budowlane), w 1901 r. rozszerzono kościół o dwie nawy boczne. W roku następnym wzniesiono czworoboczną wieżę z dachem ostrosłupowym, a na niej zamontowano zegar z czterema tarczami. W 1906 r. polichromię w kościele położył artysta lwowski Karol Polityński.
W czasie I wojny, 19 czerwca 1915 r., pociski artylerii rosyjskiej zniszczyły sklepienie nawy głównej i rozbiły świeczniki, żyrandole, ławki, obrazy w ołtarzach, organy, bramę wjazdową. I znów trzeba było kościół remontować, poprawiać malowanie na sklepieniu.
Po II wojnie światowej w świątyni zainstalowano światło elektryczne, nowe witraże wykonane w firmie Żeleńskich w Krakowie, centralne ogrzewanie, otynkowano kościół i wieżę, a w 1956 r. nową polichromię wykonał artysta malarz prof. Stanisław Jakubczak z Krakowa. Pod koniec lat 80. XX wieku usunięto tę polichromię, a na początku lat 90. wnętrze kościoła pomalowano na biało i filary na beżowo.
Od 1994 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Stanisław Mizak. Kontynuuje on prace remontowe. W 1996 r. przeprowadził remont nieczynnych organów. Następnie dokonał renowacji ołtarza głównego z obrazem Matki Bożej Cieszanowskiej oraz dwóch ołtarzy bocznych i ambony. Na obchody 1000-lecia śmierci św. Wojciecha został ufundowany kamienny pomnik patrona parafii, wykonany przez artystę Stanisława Lenara z Jarosławia. W kościele zainstalowano ogrzewanie gazowe.
W 2007 r. przygotowano projekt położenia nowej polichromii. W ubiegłym roku przystąpiono do malowania kościoła. Ponieważ świątynia znajduje się w rejestrze zabytków, prace były przeprowadzone pod nadzorem Małgorzaty Olędzkiej z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu. Artyści malarze z Lubaczowa - Janusz Szpyt i Stanisław Piotr Makara zdjęli warstwy farb pokrywające dawne malowidła z 1906 r., wykonane przez Karola Polityńskiego ze Lwowa. Pomocne okazały się zachowane zdjęcia. Tam, gdzie nie powiodła się renowacja, za zgodą konserwatora zabytków, Janusz Szpyt domalował nowe obrazy. Na sklepieniu w nawie głównej pojawiły się ewangeliczne sceny: Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, Nawiedzenia, Narodzenia Pana Jezusa, Chrystusa nauczającego w świątyni, Ukrzyżowania Pana Jezusa i Chrystusa Zmartwychwstałego. Na filarach są ponownie olejne obrazy czterech ewangelistów. Poświęcenia odnowionej polichromii dokonał 4 wrześniu ub.r. biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński.
Proboszcz i dziekan cieszanowski ks. kan. Stanisław Mizak myśli już o dalszych pracach nad upiększeniem parafialnego kościoła. Zamierza poprawić elewację zewnętrzną kościoła i uruchomić zegar na wieży, by odmierzał czas nowej historii kościoła i miasta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Duch Święty - Osoba czy energia?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj