Reklama

Szkoła Podstawowa w Nowodworze

Podniosła uroczystość miała miejsce w Nowodworze - należącym do parafii Kamionka. Szkoła Podstawowa w tej miejscowości otrzymała imię Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kaplicy pw. Matki Bożej Królowej Polski koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył bp Ryszard Karpiński. Powitał go ks. proboszcz z Kamionki - Stanisław Słowik. Przy ołtarzu obecny był m.in. ks. dr Józef Zbiciak, który w latach 1936-41 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Nowodworze.
Ksiądz Biskup podczas homilii nawiązał do osobistych spotkań z biskupem i późniejszym Prymasem Polski - Stefanem Wyszyńskim. Wspomniał m.in. o inauguracji roku akademickiego w KUL 11 listopada 1956 r., kiedy to nie wolno było obchodzić Święta Niepodległości. W tym dniu kalendarz spotkań bp. Wyszyńskiego był niezwykle napięty, ale zawsze miał czas na rozmowy z alumnami Seminarium. Niezwykle barwnie bp Karpiński opisał wrażenia z pobytu w Rzymie i spotkań tam na obczyźnie z Prymasem Tysiąclecia. Władze Rzymu czy nawet Włoch zawsze dbały o to, aby dostojny gość z Polski przyjmowany był z honorami, a pociąg, którym jechał kierowano na pierwszy peron dworca. Na obczyźnie Ksiądz Kardynał ciągle mówił o tym, że o ojczyźnie nie można źle się wyrażać, mimo iż była zniewolona przez komunizm.
Świadectwa bp. Ryszarda przyjmowane były z wielką uwagą, bo przecież dotyczyły wielkiej osoby, której imię nosi Szkoła. Po homilii poświęcono sztandar Szkoły i tablicę na zewnątrz kaplicy, która informuje o latach jej wznoszenia.
Uroczystości w budynku szkolnym rozpoczęły się od poświęcenia przez Księdza Biskupa tablicy pamiątkowej z napisem: "Szkoła Podstawowa w Nowodworze im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego". W sali gimnastycznej gości powitała dyrektor Szkoły - Marzanna Majewska. Były wystąpienia gości i przekazanie sztandaru społeczności Szkoły. Był montaż słowno-muzyczny a szczególnie ostatni jego akcent zapadł w pamięć uczestników uroczystości. Na podstawie Zapisków więziennych przypomniano ostatnie miejsce odosobnienia Prymasa w Komańczy...

* * *

Przy tej okazji zajrzyjmy na karty historii Nowodworu, miejscowości oddalonej o 5 km od Lubartowa w kierunku zachodnim, która aktualnie liczy około 550 mieszkańców. Jej początki sięgają roku 1666, gdyż taka data widniała na szczątkach krzyża. W pobliżu tego miejsca stał dwór-pałac oraz kaplica. Wokół dworu była spora wieś o nazwie Nowy-Dwór, z czasem te dwa wyrazy połączono w jeden i powstała obecna nazwa - Nowodwór.
Początki nauczania w Nowodworze sięgają 11 września 1865 r., o czym świadczy stosowny zapis w Kronice Szkoły Podstawowej Nowodworskiej. Od roku 1919 była to szkoła jednoklasowa o 3 oddziałach a dzieci III oddziału składały egzaminy przed komisją w Lubartowie. Od roku 1931 dzieci uczą się już w siedmiu oddziałach. Czasy najnowsze to rok 1990 - dobudowanie nowego skrzydła szkoły, w 1997 r. oddano salę gimnastyczną. Obecnie jest w szkole 93 uczniów, pracuje tu 13 nauczycieli.
Nadanie imienia kard. Stefana Wyszyńskiego nie jest przypadkowe. Ksiądz Stefan w latach 1940-41 ukrywał się w pałacu Zamoyskich w Kozłówce. I jak wspominają starsi mieszkańcy Nowodworu - ks. Wyszyński odwiedzał zaprzyjaźnioną rodzinę w Nowodworze - Piaskach, wsi do dziś uważanej za letnisko, ze względu na mikroklimat wśród Lasów Kozłowieckich.
Patron zobowiązuje. Uczniowie Szkoły będą uczestniczyć w konkursach o życiu i działalności Prymasa Tysiąclecia, a biblioteka szkolna będzie gromadzić pamiątki po Wielkim Rodaku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Więcej ...

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: niektórzy rządzący usiłują zafundować narodowi holokaust nienarodzonych

2024-03-29 10:20

Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski, zwracając się w Wielki Piątek do pielgrzymów w Kalwarii Zebrzydowskiej, apelował o ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Mówił, że niektórzy rządzący w imię wolności kobiet usiłują "zafundować narodowi kolejny holokaust nienarodzonych".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...