Reklama

Wiara

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozważanie 2

Madonno z Puszczy –

z Ostrowów Tuszowskich,

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tarnowa bliska,

pachnąca świerkami,

cała w wiewiórkach

módl się za nami…

Z pięknego i bogatego w historię Krakowa, przybyliśmy dziś na teren prastarej Puszczy Sandomierskiej, gdzie położona jest wieś Ostrowy Tuszowskie. To tutaj znajduje się sanktuarium Madonny z Puszczy, będące jednym z 17 sanktuariów maryjnych Diecezji Rzeszowskiej. Jest ono również jedynym centrum kultu Matki Zbawiciela na terenie obecnego powiatu kolbuszowskiego. Najświętsza Maryja Panna odbiera tu cześć jako Patronka Leśników. Łaskami słynący wizerunek „Madonny z Puszczy” – przed którym dziś się zatrzymujemy - jest kopią cudownego obrazu Matki Bożej Śnieżnej („Salus Populi Romani”) z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Poświadczeniem wzorca jest łaciński napis znajdujący się u dołu obrazu „Madonna Maior de Urbe […] a s. Luca Evang. depicta”. Historia obrazu jest długa, bo wizerunek z Ostrów Tuszowskich powstał w 1630 r., o czym świadczy umieszczona na obrazie data, którą odkryto w 1956 r. przy okazji czyszczenia i werniksowania sczerniałego obrazu. Wspominana data jest ona wypisana czarną farbą lub tuszem na książce trzymanej przez Dzieciątko Jezus (tuż koło zgięcia łokcia lewej ręki). Według tradycji obraz miał być darem królewskim związanym z konsekracją świątyni w 1634 r.

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali. Przed 1727 r. obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem ozdobiono srebrnymi koronami wysadzanymi czeskimi kamieniami. Korony były częściowo złocone. Obecność koron na wizerunku MB może świadczyć, że w drugiej połowie XVII w. lub na początku XVIII w. dokonano jego prywatnej koronacji. W pierwszej połowie XVIII w. w świątyni znajdowało się pięć sukienek bławatnych „na NMP”.

Reklama

Bolesną kartą w dziejach kultu Matki Bożej w Ostrowach Tuszowskich położyło ustawodawstwo józefińskie zaborczej Austrii w drugiej połowie XVIII w. 16 maja 1794 r. na mocy rozporządzenia lwowskiego Gubernium, kosztowności kościelne parafii w Ostrowach Tuszowskich, w tym korony i wota, przejęła monarchia austriacka. Pomimo tego, w świadomości wiernych nadal istniało przekonanie o cudowności wizerunku Madonny z Puszczy, co uwidoczniło się szczególnie w II połowie XIX w., kiedy to jesienią 1882 r. ówczesny proboszcz ks. Jan Wciślak stary wizerunek zastąpił wizerunkiem Matki Bożej Różańcowej.

Począwszy od połowy lat 90 Sanktuarium w Ostrowach Tuszowskich stało się szczególnym miejscem modlitwy myśliwych z okolicznych kół łowieckich a od 2006 r. pielgrzymują do Ostrowów leśnicy z Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych całej południowo-wschodniej Polski (Kraków, Krosno, Lublin, Radom). Od 2013 r. do Sanktuarium przybywają także corocznie pszczelarze.

Zwieńczeniem długiej drogi była uroczysta koronacja wizerunku Madonny z Puszczy, dokonana 19 maja 2012 r. przez ks. bpa Kazimierza Górnego, ówczesnego ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej. Stałą formą kultu Madonny z Puszczy jest cotygodniowa Nowenna nieustająca do Madonny z Puszczy, odprawiana w każdą oraz coroczne pielgrzymki leśników, myśliwych i pszczelarzy.

Podziel się:

Oceń:

+13 0
2024-05-01 20:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mario na Piaskach do której z pieśniami szli karmelici skrzypiąc trzewikami módl się za nami

Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

W naszej majowej wędrówce, której szlak wyznaczył ks. Jan Twardowski docieramy dziś do Krakowa, by na chwilę zatrzymać się w cieniu karmelitańskiej duchowości. Po kilku dniach wędrówki przybyliśmy ponownie do Krakowa, gdzie na przedmieściach dawnego miasta – zwanym „Na Piasku” znajduje się ufundowany przez Władysława Jagiełłę i jego małżonkę Jadwigę kościół ojców karmelitów.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Prezydent Andrzej Duda o bł. ks. Michale Rapaczu: wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań

2024-06-15 15:41
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

„Tragiczny los, jaki go spotkał, budzi głęboki smutek, ale jego posługa kapłańska i całe, niespełna 42-letnie, życie są wspaniałym świadectwem niezłomnego ducha. Ksiądz Michał Rapacz, który walczył o godność ludzką, stanowi wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań” - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości beatyfikacyjnych proboszcza z Płok, które odbyły się dziś w krakowskich Łagiewnikach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych