Reklama

Miłosierdzie Boże

Parafia Miłosierdzia Bożego powstała na przełomie lat 80. i 90. XX wieku pośród osiedla wysokich bloków, szkół i ośrodków życia publicznego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wówczas jeszcze wspomniany tytuł parafii nie był tak powszechny. I niewiele wspólnot nosiło takie wezwanie. Jednak od samego początku mojej pracy na tym terenie nie miałem innego pragnienia niż to, by nowa parafia nosiła tytuł Miłosierdzia Bożego - dającego nadzieję i przemieniającego ludzkie serca” - powiedział ks. prał. Karol Malasiewicz, proboszcz i budowniczy świątyni i wspólnoty.

Rys historyczny

Reklama

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego została erygowana 28 maja 1985 r. Jednak już 5 września 1983 r. bp Stefan Bareła powołał wikariat terenowy. 19 czerwca 1983 r. podczas pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny. Rok 1984 przyniósł budowę tymczasowej drewnianej kaplicy. W czerwcu 1985 r. ruszyła budowa domu katechetycznego, który już dwa lata później poświęcił bp Stanisław Nowak. Z takim zapleczem ks. dr Karol Malasiewicz przystąpił wraz z wiernymi do budowy świątyni. I to właśnie dzięki ofiarności wiernych w nowo erygowanej parafii kolejno wybudowano kościół i plebanię. Budynki zostały wzniesione według projektu znanego i cenionego architekta Ryszarda Jurkowskiego. O tym, że prace postępowały naprawdę szybko świadczy fakt, że 7 marca 1992 r. bp Miłosław Kołodziejczyk poświęcił świątynię, ołtarz, tabernakulum, obraz Miłosierdzia Bożego oraz stacje drogi krzyżowej. Obrzędu dedykacji kościoła dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski 10 czerwca 1994 r.
Ale prace upiększające kościół i architekturę wokół niego nie ustały. W 1998 r. wyłożono kostką plac kościelny. Rok 2000 przyniósł budowę bramy jubileuszowej. W 2002 r. sprowadzono do kościoła relikwie św. Faustyny Kowalskiej. Bp Adam Śmigielski poświęcił też nowe stacje drogi krzyżowej rozmieszczone na budynkach plebanii, domu katechetycznego i kościoła. Jednak najważniejszym wydarzeniem 2002 r. było ustanowienie przez bp. Śmigielskiego diecezjalnego sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu. W roku 2007 ufundowano dla prezbiterium obraz Jezusa Miłosiernego, wykonany przez Elżbietę i Witolda Bulików z Częstochowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kult Bożego Miłosierdzia

„Od początku istnienia parafii wierni oddają cześć Bożemu Miłosierdziu, szczególnie przez piątkowe nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. Wymownym znakiem czci miłosiernego Zbawiciela są ufundowane stacje drogi krzyżowej oraz sprowadzenie do kościoła parafialnego relikwii św. Siostry Faustyny, powierniczki Jezusa Miłosiernego. Można powiedzieć, że kult Miłosierdzia Bożego rozwinął się dzięki peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego, która trwała w parafii 5 lat od 1985 do 1990 r. Peregrynacja nie była spontaniczną akcją, ale była zaplanowana i przeprowadzona z rozmysłem. Razem z obrazem do rodzin wędrowały specjale modlitwy, materiały informacyjne, obrazki. Dlatego też bp Adam Śmigielski dekretem z dnia 5 października 2002 r., aprobował kościół Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu jako sanktuarium Miłosierdzia Bożego dla diecezji sosnowieckiej” - powiedział „Niedzieli” ks. Karol Malasiewicz.

Jubileusz wspólnoty

Rok 2009 przyniósł obchody 25-lecia parafii i 45-lecie kapłaństwa ks. prał. Karola Malasiewicza. Jubileusz parafii poprzedziły misje święte, które poprowadził ks. prał. Stefan Wyporski. Uroczystej Mszy św. 19 kwietnia br., przewodniczył bp Piotr Skucha. Podczas Eucharystii poświęcił figurę Dobrego Pasterza, ustawioną przed wejściem do świątyni i nowe elektroniczne dzwony. „Figura została ustawiona w październiku 2008 r., dokładnie w dzień śmierci Pierwszego Biskupa sosnowieckiego” - zaznacza ks. Malasiewicz. Święto parafii uświetniły występy artystyczne. W czasie Sumy jubileuszowej koncertował i ubogacił śpiewem chór „Salvatoris Amici” z sąsiedniej parafii Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu. Natomiast na wieczornej Eucharystii wystąpił chór „Sempre Cantabile”, który wykonał wraz z orkiestrą smyczkową „Glorię” Antonio Vivaldiego. Chór powstał w lutym 1998 r. z inicjatywy śpiewaczki filharmonii katowickiej, solistki - Małgorzaty Muszyńskiej, która do dziś sprawuje funkcje menadżera zespołu i głównej sopranowej solistki. Od początku dyrygentem prowadzącym był Ryszard Młyńczak - zawodowy śpiewak filharmonii katowickiej. Chór nawiązał współpracę z proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego ks. dr. Karolem Malasiewiczem, który udostępnił zespołowi salę na próby. Początkowo był to zespół żeński, jednak w niedługim czasie do chóru zaczęli napływać nowi członkowie, nierzadko uczniowie szkół muzycznych 1 i 2 stopnia, jak również zawodowi śpiewacy, którzy bez chwili wahania przy każdym koncercie chcą z nami z przyjemnością współpracować. I tak parafia związała się z chórem, a chór z parafią. Ale to nie koniec artystycznych występów związanych z jubileuszem parafii, po Eucharystii i koncercie specjalny pokaz przygotował Zespół Pieśni i Tańca „Gołowianie”. Ponadto z okazji jubileuszu Ksiądz Prałat wręczył kilkudziesięciu osobom dyplomy uznania i wdzięczności za budowanie wspólnoty parafialnej.
Warto zaznaczyć, że na terenie parafii znajduje się kaplica pw. św. Łukasza Ewangelisty w Szpitalu Miejskim nr 1 w Sosnowcu, erygowana i poświęcona 17 października 1997 r. przez bp. Adama Śmigielskiego. Natomiast w budynku plebanii istnieje kaplica pw. św. Ojca Pio z Pietrelciny erygowana 8 grudnia 2007 r. przez Pasterza Kościoła sosnowieckiego. A dom katechetyczny parafii Miłosierdzia Bożego jest siedzibą Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Podsumowując, można powiedzieć, że parafia stanowi istotny punkt religijno-kulturowy na mapie miasta.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Adrian Galbas założył konto na X. Jest już pierwsze nagranie

2025-01-07 16:06
Abp Adrian Galbas założył konto na portalu X

x.com/AbpGalbas

Abp Adrian Galbas założył konto na portalu X

„Dzień dobry, fajnie Was widzieć w nowym miejscu, w nowy sposób i w nowej formie” – tak zaczyna się nagranie, które jako pierwsze zamieścił nowy arcybiskup warszawski na platformie X.

Więcej ...

Świdnica. Barwny Orszak Trzech Króli po raz trzynasty

2025-01-06 22:43
13. Orszak Trzech Króli w Świdnicy – uśmiechy uczestników, osiołki i radosne kolędowanie na ulicach miasta

Irena Janiszewska

13. Orszak Trzech Króli w Świdnicy – uśmiechy uczestników, osiołki i radosne kolędowanie na ulicach miasta

Blisko trzy tysiące wiernych przybyło 6 stycznia do stolicy diecezji, by wspólnie uczestniczyć w Orszaku Trzech Króli. Tradycyjnie poprzedziła go Msza święta w świdnickiej katedrze, której przewodniczył biskup senior Ignacy Dec.

Więcej ...

ŚDM Seul 2027: trwa konkurs na hymn, który „zjednoczy serca młodych ludzi”

2025-01-07 19:59
ŚDM w Lizbonie

Vatican Media

ŚDM w Lizbonie

Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży Seul 2027 zaprasza do udziału w konkursie na hymn spotkania młodych, które odbędzie się w stolicy Korei pod hasłem: „Odwagi! Ja zwyciężyłem świat (J 16, 33)”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Pozwólmy, by Boże Słowo było słuchane i słyszane

Wiara

Pozwólmy, by Boże Słowo było słuchane i słyszane

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad....

Kościół

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad....

Watykan: Po raz pierwszy w historii kobieta została...

Kościół

Watykan: Po raz pierwszy w historii kobieta została...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?