Reklama

Wiara

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

Hetmańska Zwycięska Mariampolska, módl się za nami...

Karol Porwich/Niedziela

W 1945 roku Polacy zamieszkujący te ziemie musieli opuścić ojczyznę niepewni swych losów. Wyruszając w nieznane, niepewnie byli też losów świętych obrazów, które dotąd czcili w swych kościołach, gdyby je w nich pozostawili. Tak więc zabierali je ze sobą, modlili się przed nimi i przechowywali pieczołowicie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozważanie 28

Hetmańska Zwycięska Mariampolska

coś rozpoczęła exodus Polaków

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ze wschodu na zachód

dziś we Wrocławiu

z zaczesanymi do tyłu włosami

módl się za nami

Reklama

W naszej wędrówce przed Maryjne wizerunki opisywane przez ks. Jana Twardowskiego, znów dotykamy dwóch miejsc. Mariampola na terenie dzisiejszej Ukrainy i stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia. Zatrzymamy się jednak we Wrocławiu, gdzie schronienie znalazło wiele cudownych wizerunków z kresów wschodnich Rzeczypospolitej. W 1945 roku Polacy zamieszkujący te ziemie musieli opuścić ojczyznę niepewni swych losów. Wyruszając w nieznane, niepewnie byli też losów świętych obrazów, które dotąd czcili w swych kościołach, gdyby je w nich pozostawili. Tak więc zabierali je ze sobą, modlili się przed nimi i przechowywali pieczołowicie. Potem, kiedy osiedlili się na swojej ziemi, powierzali je kościołom. I tak, w pięknej gotyckiej świątyni Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu - wznoszącej się w najstarszej dzielnicy miasta na Ostrowie Tumskim w barokowym ołtarzu w południowej nawie, znalazła swoje schronienie Matka Boża Zwycięska z Mariampola. Choć nie jest znany moment powstania obrazu to wiadome jest to, że towarzyszył on hetmanowi Stanisławowi Janowi Jabłonowskiemu w jego kaplicy polowej. Dowódca ten był ważną i skuteczną postacią w szeregach króla Jana III Sobieskiego, a zwycięskie starcia zawierzane Matce Bożej znamy z podręczników historii. Były to bitwa pod Chocimiem (1673), Żurawnem (1676) i Wiedniem (1683), a także kampanie na Wołyniu, Podolu i Bukowinie. Wśród stoczonych bitew szczególne znaczenie miała sukcesja wiedeńska, kiedy to wojska polskie pod dowództwem Jana III Sobieskiego zatrzymały najazd wojsk tatarskich na Europę.

Hetman Jabłonowski w sposób szczególny doceniał obecność i wstawiennictwo Matki Bożej na swej drodze. Po okresie walk towarzyszący mu wizerunek umieścił w zamku w Mariampolu. Nie tylko żołnierze, ale również okoliczni mieszkańcy zauważyli szczególne łaski m. in. uzdrowień i nawróceń, wypraszane u stop Matki Bożej. Wizerunek stawał się coraz bardziej znany pod różnymi nazwami: Matki Bożej Mariampolskiej, zwycięskiej czy hetmańskiej.

W kolejnych wiekach co najmniej dwukrotnie historia pokazała, że wokół cudownego obrazu dokonywały się niesamowite przemiany ludzkich serc zwaśnionych narodów. Najpierw samo miasto Mariampol, naznaczone dramatem wojny - zbrodni, krzywd i wysiedleń - stało się również miejscem wyciągania ręki do zgody i współpracy. Podobny proces trudnej odbudowy społeczności osób poranionych zbrodniami wojennymi, miał miejsce tuż przy obecnej lokalizacji obrazu Matki Bożej Zwycięskiej we Wrocławiu przy kościele na Piasku. Aktu intronizacji cudownego obrazu Matki Bożej Mariampolskiej w nowo odbudowanym kościele dokonał 2 września 1965 roku metropolita wrocławski kard. Bolesław Kominek w obecności Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego. Inną, jakże ważną obraz Matki Bożej datą dla czcicieli Matki Bożej jest dzień 10 września 1989 roku, kiedy to w ramach uroczystych przygotowań do jubileuszu tysiąclecia istnienia archidiecezji wrocławskiej odbyła się koronacja Matki Bożej Zwycięskiej z Mariampola.

Podziel się:

Oceń:

+6 0
2024-05-27 20:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rozważania Majowe ze Świętym Józefem: 3 maja

Dariusz Lasek

Drugim wezwaniem litanii ku czci św. Józefa jest „światło patriarchów”. To litanijne wezwanie „Światło Patriarchów”, którym dzisiaj chcemy się zająć, w sposób oczywisty łączy się z omawianym wczoraj wezwaniem „Przesławny potomku Dawida”, ponieważ zarówno jedno, jak i drugie „osadzają” Świętego Józefa w Starym Testamencie, a właściwie ukazują go nam jako tego, który oba Przymierza łączy.

Więcej ...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Adobe Stock

Nowenna przed uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Więcej ...

Papież Franciszek otrzymał książkę o bł. ks. Popiełuszce

2024-11-21 13:01

Copyright VaticanNews

W tym roku, w październiku minęło 40 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Rocznica ta została również odnotowana w Watykanie. Papież Franciszek podczas audiencji generalnej 16 października przypomniał postać Błogosławionego męczennika komunizmu wspominając konferencję poświęconą jego postaci: "Serdecznie pozdrawiam Polaków, a szczególnie uczestników konferencji poświęconej błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce, jaka odbyła się w Rzymie w 40. rocznicę jego męczeństwa" - powiedział Papież do zgromadzonych na placu Świętego Piotra. Wyraził również pragnienie, by ks. Jerzy wspierał nas w budowaniu jedności. "Niech ten Błogosławiony, który uczył, jak zło dobrem zwyciężać, wspiera was w budowaniu jedności w duchu prawdy i poszanowania godności osoby ludzkiej. Z serca wam błogosławię" - dodał Franciszek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Papież ogłosił kanonizację bł. Carlo Acutisa

Kościół

Papież ogłosił kanonizację bł. Carlo Acutisa

Nowe obrzędy pogrzebu papieża

Kościół

Nowe obrzędy pogrzebu papieża

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...