Reklama

Radosne „Te Deum”...

„Śpiewamy dzisiaj radosne «Te Deum» za wszystkie wyroki Bożej obecności” - tymi słowami ks. prał. Aleksander Ziejewski powitał wiernych na początku uroczystej Mszy św. w 200. rocznicę erygowania parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Wierni przygotowali się duchowo do tej uroczystości, przeżywając od Niedzieli Wniebowstąpienia Pańskiego Misje św.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. poprzedziło sympozjum naukowe, które ukazało głębokie dzieje tej wspólnoty parafialnej i kościoła. Modlitwą oraz słowem wstępu rozpoczął je gospodarz tego miejsca abp Andrzej Dzięga. Metropolita podzielił się swoją refleksją na temat wielu języków, przez które Szczecin nieustannie do niego przemawia. Jednym z nich, jak zaznaczył, jest język dziejów niezwykłych.
„Staję z wami, by słuchać, wpisywać w serce to, co będzie mówione. Chcę słuchać, by ten język we mnie się zapisywał. Niech Pomorze Zachodnie mówi do nas dziś językiem dziejów”. Metropolita mówił też o potrzebie wydobycia z historii naszego regionu, tego co stanowi źródło naszej duchowości, aby uchronić te miejsca czy wydarzenia, które inspirują do dzisiaj. Podkreślił w tym miejscu znaczenie bazyliki mniejszej miasta Szczecina: „Ta bazylika, ta świątynia ma wśród źródeł duchowości swoje miejsce szczególne”.
Proboszcz parafii ks. prał. A. Ziejewski (jeden z prelegentów) zachęcał do wsłuchiwania się w historię parafii: „Chciejmy ziemię, na której żyjemy i wiernie jej służymy, poznawać”. Pozostali prelegenci: prof. dr hab. Kazimierz Kozłowski, ks. dr hab. Grzegorz Wejman i ks. dr Robert Masalski podjęli to wezwanie i z wielką erudycją przedstawili dzieje wspólnoty od chwili jej powstania aż do czasów obecnych, akcentując najistotniejsze wydarzenia z jej pięknej (m.in.: ogłoszenie w tym kościele Prymasa Polski kardynałem czy też nadanie świątyni godności bazyliki mniejszej) i trudnej (m.in.: uwięzienie i ścięcie w Halle pracujących w tej parafii w czasie II wojny światowej, szczecińskich kapłanów - o. Friedricha Lorenza, ks. Herberta Simoleita i ks. prał. Crala Lamperta) historii. Prezentacja bardzo pięknie wydanego albumu pt. „Bazylika św. Jana Chrzciciela w Szczecinie” była godnym uwieńczeniem tej części jubileuszowego dziękczynienia.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga wraz z abp. seniorem Marianem Przykuckim, bp. Marianem Błażejem Kruszyłowiczem, bp. seniorem Janem Gałeckim i gronem 70 kapłanów. W homilii abp senior Marian Przykucki zawarł głęboką refleksję nad przeszłością zachodniopomorskiej ziemi oraz parafii. Szczególną uwagę zwrócił na wspomnianych podczas sesji naukowej męczenników - 3 kapłanów ściętych 13 listopada 1944 r. w Halle. Nawiązał także do patrona parafii - św. Jana Chrzciciela, zapraszając do bycia heroldami Chrystusa. Wiele miejsca poświęcił miłości, o której powiedział, że „ma to do siebie, że musi się dzielić” i do takiej postawy zachęcał. Na zakończenie homilii życzył, „by parafia św. Jana Chrzciciela rozwijała się pomyślnie w duchu miłości i męstwa Jana Chrzciciela”.
Ważnym punktem uroczystości było odczytanie przez kanclerza Kurii ks. inf. dr. Edmunda Cybulskiego dokumentu Penitencjarii Apostolskiej, która z polecenia papieża Benedykta XVI udzieliła odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami, wszystkim wiernym, którzy w tym roku będą nawiedzać bazylikę św. Jana Chrzciciela i uczestniczyć w nabożeństwach lub spędzą czas na modlitwie. Nadto Penitencjaria Apostolska upoważniła abp. Andrzeja Dzięgę do udzielenia w tym dniu błogosławieństwa papieskiego z odpustem zupełnym.
Arcybiskup Metropolita na zakończenie Mszy św., mówiąc o kościele św. Jana Chrzciciela, użył tytułu Bazylika Prymasowska, nawiązując do ogłoszenia w tym kościele prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego kardynałem. Zapowiedział także powołanie Komitetu Społecznego przy Metropolicie Szczecińsko-Kamieńskim.
Po Mszy św. przy wejściu do kościoła nastąpiło poświęcenie pamiątkowej tablicy upamiętniającej to wydarzenie. Odmówiono modlitwy, a liczne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Spór o in vitro w podręczniku do HiT - jest rozstrzygnięcie sprawy sądowej

2025-01-08 17:50

red

Minister edukacji i państwo Mieszczankowscy, według których treści zawarte w podręczniku do HiT naruszały cześć i godność osób urodzonych dzięki in vitro, postanowili zakończyć spór sądowy i podpisali ugodę. Zdecydowali się cofnąć powództwo w całości – przekazał PAP resort.

Więcej ...

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

2024-12-31 22:05
śp. ks. Dariusz Tuszyński

Materiały kurialne

śp. ks. Dariusz Tuszyński

31 grudnia 2024 roku, w wieku 38 lat, odszedł do wieczności ks. Dariusz Tuszyński, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Co się wydarzyło nad Jordanem?

2025-01-09 14:32

Grażyna Kołek/Niedziela

Zapraszamy na komentarz do Ewangelii na Niedzielę Chrztu Pańskiego roku C.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Nie żyje ks. infułat Edmund Skalski

Kościół

Nie żyje ks. infułat Edmund Skalski

Minister finansów Andrzej Domański opublikował...

Wiadomości

Minister finansów Andrzej Domański opublikował...

Dlaczego się boję, dlaczego jestem małej wiary?

Wiara

Dlaczego się boję, dlaczego jestem małej wiary?

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...