Msza święta w kościele Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w intencji Ojczyzny - celebrowana przez bp. Adama Bałabucha - z udziałem Kompanii Honorowej 10. Brygady Łączności we Wrocławiu, władz samorządowych, pocztów sztandarowych oraz mieszkańców rozpoczęła strzegomskie obchody 233. rocznicy Konstytucji 3 Maja w Strzegomiu.
Biskupa pomocniczego przywitał proboszcz parafii ks. kan. Tadeusz Karasiewicz, dziękując za obecność proboszczowi sąsiedniej parafii ks. prał. Markowi Babuśce. Miejscowy proboszcz z dumą powitał także wszystkich gości, w tym: poczet sztandarowy 10. Brygady Łączności z Wrocławia, poczet Miasta i Gminy Strzegom, poczty Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Oddziału w Strzegomiu i Związku Sybiraków, gminnych zespołów OSP i szkół.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dwie rocznice
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja splatają się ze świętem NMP Królowej Polski. W 1656 roku w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz powierzył nasz kraj Najświętszej Maryi Pannie, ogłaszając ją królową Polski.
Do tych rocznic nawiązał w swojej homilii bp Bałabuch. Podkreślił, że od chwili, gdy krzyż pojawił się na ziemiach polskich, Maryja stała się opiekunką narodu. Przypomniał, że św. Jan Paweł II i bł. kard. Stefan Wyszyński zawsze podkreślali jej rolę jako źródła męstwa w trudnych czasach. Biskup zapytał wiernych: „Czy i ty zaufasz Maryi jako matce swojej, jak uczynił to uczeń Jezusa pod krzyżem?”. Zacjęcał obecnych do głębokiej refleksji i dodał, że miłość Matki Bożej jest nieustannym źródłem troski o ludzi.
Odnowienie Aktu Oddania i pochód
Po homilii bp Bałabuch wraz z kapłanami i wiernymi odnowił „Milenijny Akt oddania Polski w Macierzyńską Opiekę Maryi”, powierzając jej losy Ojczyzny, Kościoła w Polsce i na świecie. Po zakończeniu liturgii uformował się pochód, prowadzony przez orkiestrę z Miłkowa i Kompanię Honorową Wojska Polskiego 10. Brygady Łączności, który przemaszerował ulicami miasta na Skwer przy pomniku 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Tam odbyła się uroczystość wciągnięcia flagi na maszt i Apel Pamięci, a Kompania Wojska Polskiego oddała salwę honorową. Po przemówieniu burmistrza Strzegomia, wojsko, władze miejskie i delegacje organizacji społecznych, kombatanckich, OSP i szkół złożyły pod pomnikiem kwiaty i znicze, oddając hołd tym, którzy dbali o losy naszej Ojczyzny.
Krystyna Smerd
Krystyna Smerd
Krystyna Smerd
Krystyna Smerd
Krystyna Smerd