Reklama

Bezpieczne wakacje

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bezpieczeństwo jest naczelną potrzebą człowieka i grup społecznych. Przed nami kolejne wakacje. Czas radości, zabawy i wypoczynku. Nie zawsze jednak wakacje kończą się dla wszystkich jednakowo, dlatego na początku czerwca wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz spotkał się z przedstawicielami instytucji i służb odpowiedzialnych za czuwanie nad bezpieczeństwem wszystkich wypoczywających w naszym województwie.
Bezpieczne wakacje” to akcja, w ramach której prowadzone będą kontrole na obiektach letniego wypoczynku oraz terenów placów zabaw i kąpielisk przez odpowiednie służby, jak również działania profilaktyczne i prewencyjne w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Poniżej garść dobrych rad.

Podróżowanie

Wyjeżdżając, pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas, jak również wszystkie możliwe numery telefonów - swoje i przyjaciół. Umów się na określone hasło, które wypowiedziane przez ciebie, będzie oznaczało, że czujesz się zagrożony i potrzebujesz natychmiastowej pomocy. Podczas płacenia staraj się nie pokazywać zawartości portfela. Podróżując pociągiem, zajmuj miejsca z dala od podejrzanych osób i - jeśli to możliwe - blisko konduktora bądź służby ochrony kolei. Nie siadaj samotnie w przedziale, trzymaj się blisko ludzi. Staraj się nie podróżować nocą. Nigdy też nie podróżuj autostopem sam. Nie wsiadaj do auta, jeżeli kierowca od razu nie wzbudzi twojego zaufania lub będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zabawa i wypoczynek

Wracając z imprezy, nigdy nie korzystaj z ofert podwiezienia przez obcych. Gdy ktoś cię zaczepia, udawaj, że się nie słyszysz, i idź dalej. Przebywając na plaży, pływalni czy w wakacyjnym tłumie uważaj na torbę, portfel, telefon. Nie noś portfela i dokumentów razem i nigdy nie wkładaj ich do tylnej kieszeni. Dokładnie zapinaj plecaki i torby. Wartościowe rzeczy noś tylko w zamykanych kieszeniach. Jeśli bawisz się na imprezie, nigdy nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki.
Odpoczywając nad wodą, zachowaj ostrożność i zdrowy rozsądek. Pamiętaj - woda to żywioł! Nie kąp się w miejscach niebezpiecznych, a zwłaszcza położonych przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, przy zaporach, mostach, przy ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, jak również w pobliżu szlaków żeglownych oraz w wodach o silnym zanieczyszczeniu i wirach. Zapoznaj się i przestrzegaj zasad regulaminu kąpieliska, na którym się znajdujesz i zawsze stosuj się do zaleceń ratowników pełniących dyżur na kąpielisku.

Reklama

Narkotyki i alkohol

Wakacje to okres wzmożonej działalności dilerów narkotykowych. Pamiętaj, że mitem jest, iż „dopalacze” pomagają w dobrej zabawie. Naucz się być asertywny! Naucz się odmawiać! Nie istnieje bezpieczne branie narkotyków! Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych substancji są coraz większym problemem. Po takich substancjach trudno o samokontrolę, nazajutrz pozostają tylko luki w pamięci. Nigdy nie przyjmuj napojów od nieznanych lub mało znanych ci osób. Nierzadko początek wakacji jest dla młodych ludzi początkiem wielkiego pijaństwa, a wraz z nim - wielkiego ryzyka. Nie daj szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a nietrzeźwa osoba jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa.

Sekty

Istnieje wiele mitów na temat tego, kto może stać się ofiarą sekty, np. że zagrożone są tylko osoby słabe psychicznie, ulegające wpływom, samotne i pokrzywdzone. Rzeczywistość pokazuje jednak, że ofiarą psychomanipulacji może stać się każdy! Wakacje to czas intensywnego werbunku do sekt, dlatego nie opowiadaj nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możesz być zaproszony na „bardzo ważne spotkanie”. Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na twoje pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące, bądź ostrożny. Nie idź, jeżeli wcześniej nie sprawdzisz, kim są ludzie, którzy zapraszają, i o co im chodzi.

Wakacyjna praca

Przed wyjazdem za granicę omów szczegóły i cel wyjazdu z kimś, komu ufasz. Zastanów się kto i dlaczego zaproponował ci wyjazd za granicę, od jak dawna znasz tę osobę, jaki był wcześniej jej stosunek do ciebie, czy od pewnego czasu nie interesuje się tobą szczególnie, czy ma w tym jakiś interes. Sprawdź informacje na temat szczegółów podróży i pobytu za granicą oraz legalność działania firmy pośredniczącej w zatrudnieniu za granicą (można to zrobić poprzez sprawdzenie w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia oraz w Urzędzie Marszałkowskim, który wydaje specjalny certyfikat), ustal od kiedy firma działa, jakie ma doświadczenia, czy są o niej opinie w Internecie itp. Żądaj tłumaczenia dokumentów na język polski. Nie podpisuj dokumentów, których nie rozumiesz. Jeśli pośrednik pobiera zaliczkę, dociekaj na co ma być przeznaczona i żądaj pokwitowania. Jeśli zdecydujesz się na wyjazd, ubezpiecz się od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia; zrób kserokopię dokumentów tożsamości, wizy, pozwolenia na pracę itp. i zostaw je bliskim razem z aktualną fotografią. Zostaw bliskim lub przyjaciołom adres pobytu za granicą, nazwę i adres pośrednika oraz pracodawcy i osób towarzyszących w podróży, jeśli je znasz; ustal z bliskimi częstotliwość i sposób kontaktów, a także hasło, które zostanie użyte w razie niemożności przekazania wprost informacji o kłopotach, niebezpieczeństwie i innych zagrożeniach. Ustal adres i numer telefonu konsulatu w państwie docelowym. Zabierz słownik i rozmówki w razie braku dostatecznych umiejętności językowych oraz numer telefonu organizacji udzielającej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem hadlu ludźmi. Zabierz ze sobą telefon komórkowy i nie oddawaj go innym osobom. Informuj bliskich o zmianie miejsca pracy i pobytu. W razie niespodziewanej zmiany trasy podróży, zastania po dotarciu za granicę stanu znacznie odbiegającego od zapewnień pośrednika lub osoby zapraszającej, zaobserwowania niepokojących zachowań pośrednika lub osób mu towarzyszących, nabrania wątpliwości co do ich zamiarów, uciekaj i szukaj pomocy.
O bezpieczeństwie trzeba mówić i przypominać często. Sprawcą naszych kłopotów, a nierzadko nieszczęścia, jest głównie brak wyobraźni z naszej strony. Bezpiecznych wakacji!

Więcej na: www.szczecin.kwp.gov.pl/hollywood/02.html. Dziękujemy szczecińskiej Policji za udostępnione materiały.

WAŻNE TELEFONY I ADRESY:
Policyjny Telefon Zaufania - (0-91) 488-55-17
Policyjny Narkotykowy Telefon Zaufania - (0-91) 451-55-15
Numer telefonu POLAND DIRECT z kraju docelowego (pozwala na połączenie się z rozmówcą w Polsce na jego koszt, jeśli wyrazi na to zgodę), wykaz numerów POLAND DIRECT znajduje się m.in. w książce telefonicznej (numer dostępu do Polski z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii - 00 800 0480 0480, z Irlandii i Francji - 0 800 0480 0480
Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie, 71-663 Szczecin, ul. Pszczelna 7, tel.: (0-91) 431-19-30, (0-91) 431-19 -31; www.szczecin.oip.pl
Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie, 70-383 Szczecin, Mickiewicza 41; www.wup.pl
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodnio-pomorskiego: www.wzp.pl
Dominikański Ośrodek Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach, Parafia św. Dominika, 70-452 Szczecin, pl. Ofiar Katynia 1, tel. (0-91) 421-20-22 w.132; sekty@sekty.net

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

PKP Intercity: darmowe podróże pociągami dla dzieci i młodzieży 1 czerwca

2024-05-09 16:25

Karol Porwich/Niedziela

W sobotę 1 czerwca br. dzieci i młodzież do 16. roku życia będą mogły podróżować pociągami PKP Intercity po całej Polsce za darmo - poinformowało w czwartek PKP Intercity. Przewoźnik zaznaczył, że darmowy bilet trzeba będzie pobrać w kasie lub w pociągu u konduktora.

Więcej ...

Białoruś: władze aresztowały dwóch zakonników

2024-05-09 18:44

Adobe Stock

8 maja białoruska policja zatrzymała księdza Andrzeja Juchniewicza i księdza Pawła Lemekha ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI), którzy posługują w diecezjalnym sanktuarium w Szumilinie, w dekanacie witebskim diecezji witebskiej.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

2024-05-09 22:01

Mat.prasowy

Dlaczego świat nie jest doskonały? Skąd bierze się w nas ciągła tęsknota za sprawiedliwością?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto