Reklama

Koncert Chóru Studentów SanktPetersburskiego Konserwatorium im. N. Rimskiego-Korsakowa

Muzyka serca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Jest taki sposób śpiewania, który oznacza, że pozwalamy sercu zrodzić to, czego nie można wypowiedzieć”. Pieśń z głębi duszy, muzyka serca, dźwięczna modlitwa - taką zapewne miał na myśli św. Augustyn i taką niewątpliwie jest pieśń cerkiewna, której niepowtarzalne piękno i mistykę odkrył przed zgromadzonymi w węgrowskiej bazylice 21 maja Chór Studentów Sanktpetersburskiego Konserwatorium im. N. Rimskiego-Korsakowa, goszczący w Polsce z okazji XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2009”. Sięgający swych początków 1925 r. chór uczelniany jest jednym z najwybitniejszych zespołów chóralnych Rosji, zdobywcą wielu nagród na międzynarodowych konkursach i festiwalach. Koncertuje ze światowej sławy orkiestrami symfonicznymi pod batutą najsłynniejszych dyrygentów, wykonując utwory wszystkich styli, epok i kierunków. Przed węgrowską publicznością Chór Sanktpetersburskiego Konserwatorium zaprezentował utwory sakralne a cappella - zgodnie z założeniami liturgii prawosławnej, w myśl której jedynie głos ludzki jako dar Boga jest najdoskonalszym instrumentem i najlepiej służy chwale Bożej. Utalentowani rosyjscy chórzyści dali temu pełen wyraz, sięgając po cerkiewne arcydzieła kompozytorów rosyjskich - fragmenty „Liturgii św. Jana Chryzostoma” Piotra Czajkowskiego, jednego z najczęściej stosowanych rytów liturgicznych w kościele prawosławnym, wyjątki z Nieszporów Siergieja Rachmaninowa z cyklu „Całonocne czuwanie” oraz pieśni sakralne Pawła Czesnokowa. Chór wykonał również „Wczesnych proroków” Milija Aleksiejewicza Bałakirewa, współczesne kompozycje Jurija Falika, a także jeden z najbardziej znanych utworów kompozytora pochodzenia polskiego Konstantego Antoniego Gorskiego - pieśń żałobną „Widząc mnie milczącego”.
Niezwykłe piękno muzycznych kompozycji wybrzmiewających w świątyni w mistrzowskim wykonaniu Sanktpetersburskiego Chóru podkreśliło mistyczny wymiar pieśni prawosławnych, samych w sobie będących gorącą modlitwą oraz w naturalny sposób wciągających w tę modlitwę zgromadzonych. Trudno wręcz byłoby nie włączyć się duchowo w spokojną, ufną, pełną godności pieśń-prośbę Czesnokowa „Niech się spełni modlitwa moja”, w potężne Alleluja w „Chwalcie Pana z niebios” Piotra Czajkowskiego czy delikatne, przepełnione miłością „Tobie śpiewamy” Rachmaninowa. Idealna harmonia, bogactwo głosów, wielobarwność brzmienia oraz autentyzm przekazu odzwierciedlającego całą gamę ludzkich przeżyć angażują słuchacza, pozwalając „sercu zrodzić to, czego nie można wypowiedzieć”.
Ta jedyna, jak do tej pory, sposobność zetknięcia się ze śpiewem prawosławia w Węgrowie była możliwa dzięki staraniom biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza i proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie ks. prał. Leszka Gardzińskiego przy współpracy Katarzyny Zabadała, dyrektor Węgrowskiego Ośrodka Kultury. Biorąc pod uwagę rangę zespołu oraz fakt, że Chór Studentów Sanktpetersburskiego Konserwatorium im. N. Rimskiego-Korsakowa występuje w największych ośrodkach kulturalnych Europy, koncert w węgrowskiej bazylice należy uznać za najwyższej wagi wydarzenie artystyczne w naszym mieście.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież Leon XIV: niech Kościół będzie arką zbawienia, latarnią morską

2025-05-09 11:44

Vatican Media

Wiara chrześcijańska bywa uważana za coś absurdalnego, a wierzący są wyśmiewani i prześladowani. To jednak jest świat, który został na powierzony i wobec którego mamy dawać świadectwo radosnej wiary w Jezusa Zbawiciela – mówił Leon XIV w pierwszej homilii po wyborze na Papieża. Przypomniał, że brak wiary prowadzi dziś do wielu ludzkich dramatów.

Więcej ...

Relikwie św. Augustyna i jego matki Moniki w pektorale Leona XIV

2025-05-10 14:09

Vatican Media

W insygniach noszonych przez Papieża w dniu wyboru 8 maja ukryty jest prawdziwy program świętości biskupiej. Przechowywane w nich fragmenty kości należą do świadków świętości związanych z zakonem augustianów, ucieleśniających wierność, reformę, służbę i męczeństwo.

Więcej ...

Leon XIV odwiedził sanktuarium augustiańskie w Genazzano

2025-05-10 17:53

Vatican Media

Wielka radość i aplauz mieszkańców Genazzano. Papież Leon XIV złożył dziś po południu wizytę w tamtejszym sanktuarium augustiańskim Matki Bożej Dobrej Rady.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Kościół

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Nowa książka „HABEMUS PAPAM. LEON XIV”

Kościół

Nowa książka „HABEMUS PAPAM. LEON XIV”

Kolejne dzieci już wkrótce mogą zostać zabite w...

Wiadomości

Kolejne dzieci już wkrótce mogą zostać zabite w...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...