Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Bp Ważny do księży: ojciec nie dominuje, ale wydobywa potencjał

Ks. Przemysław Lech/diecezja.sosnowiec.pl

O ojcostwie, które nie chce dominować, ale wydobywać potencjał z ludzi świeckich, m.in. mówił bp Artur Ważny podczas spotkania z księżmi dziekanami 23 dekanatów, na które podzielona jest diecezja sosnowiecka. Konferencja odbyła się 9 maja w budynku Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W spotkaniu z biskupem sosnowieckim udział wzięli również pracownicy wydziałów kurialnych, na czele z kanclerzem - ks. Mariuszem Karasiem.

Podczas konferencji bp Ważny odwołał się do wydanego 2 maja przez Stolicę Apostolską Listu papieża Franciszka do proboszczów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup wskazał, że z tego papieskiego nauczania można zaczerpnąć trzy ważne inspiracje. Pierwszą jest poszukiwanie i rozpoznawanie wśród swoich wiernych na parafiach szczególnych darów, które posiadają. Te charyzmaty mogą być nieocenioną pomocą w rozpalaniu na nowo lokalnych wspólnot. Bp Ważny zapewnił, że taka współpraca ze świeckimi może zarówno odciążyć księży, jak i rozwinąć samych wiernych, ale przede wszystkim rozproszyć w kapłanie przekonanie, że jest samotny w tym, co robi i jak żyje.

Drugą inspiracją, pochodzącą z Listu Ojca Świętego do proboszczów, jest konieczność wspólnotowego rozeznawania jako konkretnej formy duszpasterskiej w parafii. Naturalnym miejscem takich „rozmów w Duchu" powinny być Rady Parafialne. To w tych gremiach można rzeczywiście rozeznać, jakie zadania można powierzyć świeckim, a jakie powinny pozostać w kompetencjach proboszczów. - Duch Święty zaprasza nas do czegoś nowego. Często wymaga to od nas, abyśmy puścili to, czego od lat kurczowo się trzymaliśmy, jako jedynie słusznych metod pracy - powiedział bp Ważny.

Braterstwo kapłańskie i łączność prezbiterów między sobą oraz ze swoimi biskupami to trzecia inspiracja, którą wydobył z papieskiego nauczania hierarcha. Zachęcił księży dziekanów do pielęgnowania kapłańskich spotkań, które pozwalają prezbiterom odkrywać, że najpierw sami są „synami i braćmi". - Nie zbudujemy komunii i wspólnoty w powierzonych nam parafiach, jeśli sami najpierw nie będziemy żyć tymi wartościami w kapłańskim gronie - podkreślił bp Ważny.

Podczas konferencji najwięcej czasu poświęcono na wypowiedzi każdego dziekana. Księża mieli możliwość przybliżyć charakterystykę poszczególnych dekanatów, które różnią się między sobą pod wieloma względami: tradycją, religijnością, praktykowaniem życia sakramentalnego czy uczestnictwem w katechezie. Dziekani mieli okazję podzielić się pomysłami duszpasterskimi, które powiodły się w ich rejonach, ale również wskazywali na problemy i wyzwania, z którymi się mierzą.

Reklama

Głos zabierali również dyrektorzy poszczególnych wydziałów Kurii Diecezjalnej. Przypomniano o najbliższych inicjatywach, takich jak konkurs pt. Aktywna Parafia, organizowanych przez Katolicką Agencję Informacyjną, który ma na m.in. celu promowanie innowacyjnych rozwiązań duszpasterskich praktykowanych w polskich parafiach.

Uczulono księży dziekanów na bardziej wnikliwe kontrolowanie zaświadczeń, które okazywane są przez wiernych w kancelariach, gdyż ostatnio odnotowano przypadki podrabiania takich dokumentów. Pojawił się także wątek parafialnych stron internetowych, które w obecnym świecie są wizytówką każdej parafii i pierwszym miejscem pozyskiwania informacji o niej. Skierowano do księży prośbę, aby te parafie, które nie mają własnej witryny, zatroszczyły się o jej budowę, a pozostałe - o bieżącą aktualizację publikowanych informacji oraz o poprawność danych teleadresowych parafii.

Ważną informacją z wydziału finansowo-gospodarczego była kwestia ubezpieczeń nieruchomości parafialnych i nowych wymogów, które muszę spełnić ich administratorzy, m.in. przygotowanie się do wizyt kontrolnych ze strony ubezpieczycieli.

Na koniec bp Artur Ważny poinformował o zaplanowanym szeregu wizyt we wszystkich 23 dekanatach, które chce odwiedzić jeszcze przed ingresem, czyli przed 22 czerwca. Spotkanie w każdym z dekanatów będzie składać się z następujących punktów: spotkanie ze świeckimi, zaangażowanymi w życie parafii; potem Msza Święta pod przewodnictwem bp. Artura i z jego homilią; następnie spotkanie indywidualne z dziekanem; adoracja Najświętszego Sakramentu z uczestnictwem wszystkich księży z danego dekanatu połączona z rozważaniem słowa Bożego; po niej wspólne spotkanie kapłańskie na plebanii, a po jego zakończeniu czas na indywidualne rozmowy z księżmi.

Reklama

Na koniec biskup poprosił księży o szczególną modlitwę i troskę o Seminarium Duchowne i o nowe powołania do kapłaństwa.

Konferencja dziekanów zakończyła się wspólną modlitwą Regina Caeli.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2024-05-09 20:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

75 lat temu polscy księża uwięzieni w Dachau oddali się w opiekę św. Józefowi

W ostatnich dniach wojny polscy duchowni w obawie przed likwidacją obozu i wymordowaniem przez hitlerowców wszystkich uwięzionych, uroczystym Aktem zawierzyli siebie i współwięźniów św. Józefowi Kaliskiemu, prosząc za jego wstawiennictwem o cud ocalenia. 29 kwietnia 1945 roku obóz został niespodziewanie wyzwolony przez niewielki oddział patrolowy armii amerykańskiej. Po wojnie ocaleni księża dziękowali za to, pielgrzymując do kaliskiego sanktuarium.

Więcej ...

Rola kobiet w Kościele w centrum obrad Papieża z Radą Kardynałów

2024-06-18 20:44

@VaticanNewsPL

Zakończyła się dziś dwudniowa sesja robocza Rady Kardynałów poświęcona roli kobiet w Kościele, a także kwestii ochrony nieletnich. Kardynałowie Ambongo z Afryki i Gracias z Indii obrad podkreślają, że w Kościele jest wiele możliwości rozwoju kobiet i prłnienia przez nie różnych odpowiedzialnych funkcji.

Więcej ...

Przewodniczący Episkopatu Ukrainy na UKSW

2024-06-18 13:26
od lewej dr Kazimierz Szałata, ks. Wieczesław Gryniewicz, ks. prof. Ryszard Czekalski, ks. bp Vitalij Skomarowski

UKSW

od lewej dr Kazimierz Szałata, ks. Wieczesław Gryniewicz, ks. prof. Ryszard Czekalski, ks. bp Vitalij Skomarowski

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyło się spotkanie ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego, rektora uczelni, i ks. bp. Vitalija Skomarowskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Nowacka: jedna godzina lekcji religii w szkołach od 1...

Wiadomości

Nowacka: jedna godzina lekcji religii w szkołach od 1...

Czy pragnę prawdziwej miłości i czy dzielę ją...

Wiara

Czy pragnę prawdziwej miłości i czy dzielę ją...

Kard. R. Sarah:

Kościół

Kard. R. Sarah: "To brak wiary w Kościele jest główną...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy