Reklama

Jubileusz Franciszk anów

Niedziela legnicka 26/2009

W tym roku mija osiemset lat od czasu, gdy św. Franciszek z Asyżu napisał regułę zakonną. Jubileusz świętują w sposób szczególny wszystkie zakony franciszkańskie. Także w naszej diecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za nami jest już „Przegląd jasełek ze św. Franciszkiem” (w styczniu br. w Młodzieżowym Centrum Kultury w Legnicy), „Przegląd szkolnych zespołów teatralnych”, których przedstawienia nawiązywały do życia Świętego (marzec br. w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy) i „Przegląd piosenki ze św. Franciszkiem” (w kwietniu br. w Centrum Jana Pawła II w Legnicy). 26 września o godz. 16.00 w naszej katedrze Ksiądz Biskup odprawi Mszę św. jubileuszową. Jubileusz 800-lecia to dla nas szczególny czas powrotu do początków zakonu, docenienie jego dziedzictwa i przemyślenia na nowo, w kontekście współczesnych wyzwań, franciszkańskiego powołania - wyjaśnia o. Tobiasz Fiećko z Legnicy, który w imieniu o. Prowincjała przygotowuje obchody franciszkańskie w prowincji. - Przygotowując jubileusz, staram się promować to, czym franciszkanie umocnili Kościół.

Od średniowiecza w Polsce

W naszej diecezji jest siedem męskich klasztorów franciszkańskich. W pięciu z nich: w Legnicy, Szklarskiej Porębie, Lwówku Śląskim, Pieńsku i Kowarach mieszkają Bracia Mniejsi Konwentualni (tzw. franciszkanie czarni), w jednym - w Legnicy - Bracia Mniejsi (zwani franciszkanami brązowymi). Na terenie diecezji znajduje się także klasztor żeński - Franciszkanek Rodziny Maryi. Franciszkanie prowadzą w Legnicy gimnazjum i liceum ogólnokształcące. Przy ich parafiach świeccy skupiają się w III Zakonie Franciszkańskim, czyli wspólnocie dla świeckich, opartej na regule Świętego. - Franciszkanie już w średniowieczu, niedługo po śmierci św. Franciszka, trafili na Dolny Śląsk - wyjaśnia o. Wacław Chomik, minister prowincjalny prowincji Zakonu Braci Mniejszych św. Jadwigi. - Oprócz kustodii wrocławskiej (kustodia to jednostka administracyjna w zakonie, mniejsza pod względem ilości zakonników od prowincji) powstała kustodia złotoryjska. Ważną rolę we franciszkańskiej historii z tego terenu odegrały także: Legnica i Lwówek Śląski. - Diecezja legnicka to dla nas ważny punkt rozwojowy - dodaje. - Niespełna 20-letnia obecność franciszkanów „brązowych” jest mile widziana m.in. przez władze miasta, które zatroszczyły się o nasz powrót.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rady ewangeliczne

Duchowość franciszkańska to przede wszystkim otwartość na drugiego, prostota i pokora. - Św. Franciszek, czytając Ewangelię, zachwycił się uniżeniem Chrystusa i objawiającą się w tym miłością Boga do tego stopnia, że zapragnął stać się mniejszym, ostatnim (stąd nazwa: wspólnota braci mniejszych) - wyjaśniają franciszkanie. - Mówiąc najprościej nasz charyzmat polega na zachowywaniu świętej Ewangelii i naśladowaniu Jezusa. Zakon ma charakter kontemplacyjno-czynny, to znaczy, że wszystkie prace, które bracia podejmują, polecają Bogu na modlitwie i działają w mistycznym zjednoczeniu z Chrystusem. Ewangelię głoszą poprzez świadectwo życia w braterskiej wspólnocie, której głową jest sam Chrystus. Żyją radami ewangelicznymi: w czystości, posłuszeństwie i bez własności. Franciszkańskim godłem są skrzyżowane ręce Chrystusa i św. Franciszka, które symbolizują doskonałe zjednoczenie założyciela zakonu ze Zbawicielem. Hasło zakonu: „Pokój i dobro!” - nawiązuje do słów Chrystusa: „Pokój mój daję wam” i podkreśla, że głównym zadaniem franciszkanina jest głoszenie pokoju i dobra. Natomiast zawołanie: „Bóg mój i wszystko!” oznacza: prawdą jest, że kto posiada Boga - posiada wszystko! Nic mu nie brakuje.

Więcej informacji na stronie: www.800lat.pl

O. dr Wacław Chomik, minister prowincjalny prowincji zakonu braci mniejszych św. Jadwigi

Moją rolą podczas, obchodzonego w tym roku jubileuszu 800-lecia powstania reguły Braci Mniejszych, jest inspiracja braci z naszej prowincji. Zależy mi, byśmy „nie przespali” tego czasu, byśmy skupiali się nie tylko na aktywności zewnętrznej, ale żeby jubileusz dotknął naszych serc. Byśmy ciągle na nowo powracali do franciszkańskiej reguły, czerpiąc z niej natchnienia. Rocznica 800-lecia ma charakter wybitnie dziękczynny. W tym roku w sposób szczególny dziękujemy Bogu za osobę św. Franciszka i charyzmat zakonny, który od prawie ośmiu wieków mocno zakorzenił się na Ziemi Śląskiej, w tym także w krainie legnickiej. W imieniu prowincji św. Jadwigi (która też ma klasztor na terenie Legnicy) wyrażaliśmy to dziękczynienie m.in. w podczas 36 kapituły prowincjalnej w maju tego roku. Dziękczynienie za to, co było i jest, otwiera nas ku przyszłości. Jubileusz mobilizuje nas do przemyśleń na temat naszych sposobów ewangelizacji: odczytania na nowo myśli św. Franciszka i podejmowania z nową gorliwością pracy w służbie Ewangelii. Możliwość zintensyfikowania działań dostrzegamy przede wszystkich na trzech polach:
1. Wykorzystanie naszej obecności w parafiach.
2. Wykorzystanie tzw. misji ludowych, które prowadzimy.
3. Większe zaangażowanie w pomoc ludziom potrzebującym.

Ad. 1. Podczas roku jubileuszowego na nowo rozważamy, w jaki sposób rozwijać ewangelizację i życie parafialne. Chcielibyśmy to robić przy coraz większym udziale osób świeckich. Planujemy także odmawiać modlitwę liturgiczną, nie jak do tej pory we własnym gronie, ale wspólnie ze świeckimi.
Ad. 2. Powstaje nowa koncepcja głoszenia misji przez Ojców Franciszkanów. Jej myślą przewodnią będzie krzyż św. Damiana (zob. grafika). Dotychczas podczas misji podkreślaliśmy przede wszystkim ludzką kondycję: wady i potrzebę pokuty. Natomiast, uwydatniając teologię krzyża św. Damiana, chcemy przenieść akcenty z ludzkich słabości na zbawczą moc Boga. Fakt, że w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym mamy nowe życie, wyznacza nam pozytywny program rozwoju życia duchowego. To, oczywiście, także będzie wezwanie do nawrócenia, ale od strony pozytywnej, czyli od Chrystusa, który zmartwychwstał.
Ad. 3. Pomocą potrzebującym służymy we Wrocławiu od lat. Prowadzimy kuchnię charytatywną. Odpowiadając na apel Zakonu, który zwrócił uwagę, że należy w sposób konkretny pomagać ubogim i oczekuje czynów, zweryfikowaliśmy możliwości lokalowe, udzielając pomieszczeń warsztatom terapii zajęciowej i świetlicy środowiskowej. Zachęcamy do współpracy na rzecz ubogich wolontariuszy.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous