Reklama

Polska

Gliwice: koronacja ikony Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

W czasie uroczystej Mszy św. odprawionej 22 czerwca w południe w gliwickiej katedrze metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz, ukoronował ikonę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, która na co dzień odbiera cześć w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach, nad którym opiekę sprawują ojcowie redemptoryści.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowania do uroczystości koronacji ikony, rozpoczęły się już kilka miesięcy temu. Korony, które dzisiaj zostały nałożone, pobłogosławił papież Franciszek 13 listopada 2013 roku w Rzymie, w czasie audiencji, na którą pojechał między innymi proboszcz gliwickiej parafii redemptorystów o. Piotr Świerczok CSRS.

W sobotę wieczorem w katedrze obraz został uroczyście wprowadzony do gliwickiej katedry i przywitany w czasie nieszporów, którym przewodniczył biskup senior Jan Wieczorek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dzisiejszej uroczystości pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisz wzięli udział biskupi gliwiccy: Jan Kopiec, Gerard Kusz i Jan Wieczorek, biskupi z Opola: Jan Bagiński i Paweł Stobrawa oraz emerytowany arcybiskup częstochowski Stanisław Nowak, jak również o. Janusz Sok CSsR, prowincjał warszawskiej prowincji redemptorystów. Uroczystość zgromadziła ponadto liczne grono ojców redemptorystów, kapłanów diecezji gliwickiej, osoby konsekrowane, kleryków z Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu i Seminarium Ojców Redemptorystów w Tuchowie oraz wiernych diecezji – czcicieli Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Reklama

W homilii kardynał Dziwisz mówił: Królowej przysługuje korona. W wypadku Maryi korona jest symbolem Jej wyjątkowego, boskiego macierzyństwa oraz Jej niepowtarzalnej roli w historii zbawienia. Taki jest sens dzisiejszej uroczystości. Nakładając korony (…) chcemy przez ten gest wyrazić naszej Matce i Królowej wdzięczność za Jej opiekę nad nami, za Jej panowanie w naszych sercach, w naszych rodzinach i środowiskach, za Jej znaczącą obecność we wspólnocie Kościoła Gliwickiego i w naszej Ojczyźnie.

Po homilii kardynał wraz z ordynariuszem gliwickim nałożyli korony na skronie Matki Boskiej i Pana Jezusa. Po zakończonej Mszy św. wyruszyła uroczysta procesja, w której ikona została odprowadzona do kościoła ojców redemptorystów.

Na zakończenie biskup Kopiec podziękował kardynałowi Dziwiszowi na przyjęcie zaproszenia i przewodniczenie uroczystości, a także wszystkim, którzy się do przyczynili do uświetnienia całej uroczystości.

Obraz Matki Boskiej przybył do Gliwic w 1923 roku, dzięki staraniom ojców redemptorystów, szczególnie o. Helmuta Schulza, którzy szerzyli kult Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Żywy kult Matki Boskiej doprowadził do powstania Arcybractwa Matki Bożej Nieustającej Pomocy, które zostało rozwiązane w czasach komunizmu. Swoją działalność zaznaczyła tutaj także Sodalicja Marjańska. Od 23 stycznia 1951 r. sprawowana jest regularnie Nieustanna Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W każdy wtorek wierni gromadzą się w kościele ojców redemptorystów na wspólnej modlitwie.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-23 10:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W dłoniach Matki

Uroczystej Eucharystii przewodniczy abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Anna Głos

Uroczystej Eucharystii przewodniczy abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

50 lat temu kard. Stefan Wyszyński dokonał aktu koronacji koronami papieskimi cudownego wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Pół wieku później toruńskie sanktuarium wypełniło się wiernymi, którzy przyszli dziękować Bogu za dar Maryi, najlepszej z Matek, czuwającej nad mieszkańcami Torunia i całej diecezji

Więcej ...

Szkoła duchów: Ministerialna reforma, która niszczy wieś?

2025-07-18 17:20
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy naprawdę chcemy budować system oświaty, w którym edukacyjny los dziecka zależy od kodu pocztowego?

Więcej ...

Wołczyn: Zakończyło się 31. Spotkanie Młodych

2025-07-18 19:13

Adobe Stock

W Wołczynie zakończyło się 31. Spotkanie Młodych - pięciodniowy, młodzieżowy katolicki festiwal organizowany przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej. Przez kilka dni młodzież będzie wspólnie się modliła, słuchała konferencji i uczestniczyła w warsztatach. "Wszystko po to, żeby móc wspólnie doświadczyć dobra od drugiego człowieka, a nade wszystko od Boga" - zaznaczają organizatorzy. To jedno z licznych wydarzeń duszpasterskich organizowanych w okresie wakacji przez Kościół w Polsce. Ubiegłoroczne zgromadziły około 250 tysięcy uczestników.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Wiara

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat