Reklama

Niedziela Wrocławska

Katedra pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Adorować to postawić Boga w centrum życia

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski

Drugi dzień II Kongresu Wieczystej Adoracji rozpoczął się w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii abp Józef Kupny wyjaśnił, czym jest adoracja Najświętszego Sakramentu. - Odkrywamy adorację jako wymóg wiary. Adorować to postawić Boga w centrum życia, to nadać wszystkim sprawom właściwy porządek, stawiając Boga na pierwszym miejscu. W życiu wiarą nie wystarczy sama wiedza teologiczna, potrzeba Go spotkać i adorować. Na niewiele zdadzą się nasze wiadomości z zakresu życia religijnego czy zdolności duszpasterskie, jeśli nie padamy na kolana. Wiara jest relacją z żywą osobą, którą się kocha. Stając twarzą w twarz z Jezusem poznajemy Jego oblicze. Adorując odkrywamy dzieje miłości z Bogiem, w którym nie wystarczają idee, ale trzeba Go postawić na pierwszym miejscu, tak jak stawia się osobę, którą kochamy. Taki właśnie musi być Kościół, adorujący i zakochany w Jezusie, swoim Oblubieńcu - wskazał. abp Kupny i dodał: - Trwanie na kolanach przed Jezusem jest lekarstwem na podziały w Kościele. Dzisiaj chcemy rozważać, że adoracja czyni jedność w Kościele. Przez adorację dokonuje się wyzwolenie z największego niewolnictwa, uzależnienia do nas samych.

Reklama

Metropolita wrocławski wyjaśnił także, czym jest adorowanie. - Adorować to uznać pierwszeństwo Bożych planów, uznać swoją przynależność do Boga. Adorować to znaczy spotkać Jezusa bez listy próśb, ale z tym jednym pragnieniem, aby z Nim przebywać. Tam ma nam towarzyszyć pragnienie przebywania z Jezusem. Gdy adorujemy pozwalamy Jezusowi nas uzdrawiać i przemieniać. Adorując dajemy Panu możliwość przemienienia nas Jego miłością, rozjaśniania naszych ciemności, dodawania sił w różnych doświadczeniach. Adorować to zmierzać ku temu, co jest najistotniejsze w naszym życiu. Adorując uczymy się odrzucania tego, co nie należy czynić, czyli odrzucanie bożka pieniądza, materializmu, sukcesu. Uczymy się też uniżać przed Bogiem, a wspaniałość życia nie polega na posiadaniu, ale pomaganiu - mówił abp Kupny, dodając: - Cały Kościół powinien zwrócić większą uwagę na adorowanie Pana Jezusa. Trzeba dbać, aby w naszym życiu i wspólnotach istniał odpowiedni czas i przestrzeń, bo adoracja zmienia nasze życie. Adorując trzeba otworzyć się na działanie Ducha Świętego i uznać, że Jezus jest najważniejszy i pozwolić Mu prowadzić nas. Trzeba mieć czas dla Boga, wtedy odczujemy, że jest blisko nas, a wtedy odczujemy, że patrzy na nas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup Kupny przywołał świadectwo papieża Franciszka związane z jego postawą na adoracji Najświętszego Sakramentu Metropolita wrocławski zachęcił także nawet do krótkiej adoracji, a wspominając swoje dzieciństwo mówił, jak nawet przechodząc obok kościoła wchodził do niego na krótką modlitwę i adorację Pana Jezusa. Metropolita wrocławski ubolewał także nad tym, że wiele kościołów w ciągu dnia jest pozamykanych i nie ma możliwości wejścia do nich na modlitwę. - Wielu ludzi oduczyło się nawiedzenia Najświętszego Sakramentu. Może trzeba wejść na jedną chwilę, ale pamiętajmy, że trzeba dać czas Bogu i wszystko to, co mamy nagromadzone w głowie, musi się wyciszyć, żebyśmy mogli później całą naszą uwagę i myśl skierować ku Chrystusowi. Trzeba dać czas Bogu i mieć Go w zasięgu wzroku, aby dał nam siłę do dawania świadectwa wiary. Nie jest to wiele słów, ale przełożenie Ewangelii na konkret codziennego życia i wskazywać w nim na Jezusa Chrystusa - zaznaczył.

Kaznodzieja przywołał słowa kard. Ratzingera: “Jeśli nie będziemy ludźmi wsłuchanymi w Boga, będziemy mieli różne pomysły na Kościół, a jeśli przyjmie się taki styl, to każda grupa wymyśli sobie swój kościół i wtedy credo zamieni się w “my sądzimy” albo “nam się wydaje”. I wtedy jest już po Kościele.”

Reklama

Adoracja wypływa z Eucharystii, -Ta dzisiejsza uroczystość zachęca nas do kontemplowania rzeczywistej obecności Jezusa Chrystusa w sakramencie ołtarza. Trzeba na nowo sobie uświadomić, że istnieje ścisły związek między celebracją Eucharystii, a adoracją. Msza święta jest bowiem największym aktem adoracji Kościoła - mówił abp Kupny, przywołując słowa św. Augustyna: “Niech nikt nie spożywa tego ciała, jeśli Go najpierw nie adorował”. - Adoracja poza Mszą świętą przedłuża i umacnia to, co wydarzyło się podczas Liturgii i umożliwia pełne przyjęcie Chrystusa.

Na zakończenie metropolita wrocławski zachęcił do adorowania Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i wyraził słowa uznania dla instytutów życia konsekrowanego i bractw, które poświęcają się w sposób szczególny adoracji.-Przypominają one nam o centralnym miejscu Chrystusa w życiu człowieka i całego Kościoła - mówił hierarcha, dodając: - Zachęcam też, aby adoracja wspólnotowa miała stosowną i godną formę, przewidującą odpowiednią ilość czasu na ciszę i rozważanie słowa Bożego. Nie może być tak, że w trakcie adoracji cały czas coś śpiewamy, mówimy. Jak chcesz usłyszeć głos Pana Jezusa, jak ty stale śpiewasz? Trzeba znaleźć czas na ciszę i słuchanie Bożego słowa. W dzisiejszym rozkrzyczanym świecie potrzeba nam odzyskać wyciszenie i skupienie. Adoracja pozwala nam czynić to, koncentrując się nie na własnym “ja”, ale w obecności “Ty”, jakim jest Jezus, Bóg nam bliski.

Drugi dzień wykładowy rozpocznie się o godz. 10:45 w auli Papieskiego Wydział Teologicznego we Wrocławiu. Jutro [niedziela] Mszy św. w katedrze wrocławskiej o godz. 13:00 będzie przewodniczył kard. Sarah.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2024-05-11 09:47

Wybrane dla Ciebie

Nuncjusz apostolski: w Kościele w Polsce powinna być wewnętrzna zgoda

2024-09-19 23:44
Abp Antonio Guido Filipazzi

Karol Porwich/Niedziela

Abp Antonio Guido Filipazzi

Czasem w Kościele jest wiele sprzeczności, problemów, przeciwności, a nawet trucizn i nienawiści. Jedną z moich modlitw jest to, aby była jedność wewnętrzna w Kościele w Polsce, która przełoży się na zgodę w społeczeństwie w Polsce - powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi podczas inauguracji VIII Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej. Trzydniowe spotkanie organizowane przez Stowarzyszenie „Civitas Christiana” odbywa się w Hotelu Sound Garden w Warszawie.

Więcej ...

Minister Hennig-Kloska zlikwidowała Zespół ds. Rozwoju Energetyki Jądrowej

2024-09-19 23:30

Adobe Stock

Minister Hennig-Kloska podjęła decyzję o likwidacji Zespołu ds. Rozwoju Energetyki Jądrowej.

Więcej ...

Podcinanie katolików w oświacie wciąż trwa. Dyskryminacja wiary ojców

2024-09-21 07:13
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Jeśli ktoś myślał, że Ministerstwo Edukacji Narodowej, wdrażając nowy ideał wychowania bez religii, na niewliczaniu oceny z religii do średniej oraz łączeniu grup poprzestanie, to był w przysłowiowym „mylnym błędzie”. Likwidacja krajowego duszpasterstwa OHP oraz nagabywanie dyrektorów szkół przez ateistyczne organizacje pozarządowe zakazujące organizacji rekolekcji, to nowe formy „piłowania katolickich” uczniów w szkołach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy chcę, by ten świat był bardziej Boży?

Wiara

Czy chcę, by ten świat był bardziej Boży?

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Wiadomości

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Patron Dnia: Św. Andrzej Kim Taegon, pierwszy koreański...

Święci i błogosławieni

Patron Dnia: Św. Andrzej Kim Taegon, pierwszy koreański...

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Kościół

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Wiadomości

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...