Reklama

Wydawnictwa rocznicowe

20. rocznica koronacji obrazu Pani Cierpliwie Słuchającej stała się okazją do realizacji kilku przedsięwzięć wydawniczych mających przybliżyć światu i ludziom Matkę Bożą Rokitniańską i Jej sanktuarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydawnictwo Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej może pochwalić się wydaniem filmu i dwóch pozycji książkowych o Rokitnie.

Film jak marzenie

Bp Stefan Regmunt od wielu miesięcy miał marzenie, by powstał film o Rokitnie. Siła tego marzenia i mecenat Księdza Biskupa okazały się na tyle skuteczne, że w rezultacie powstał film „Matka Boża z Orłem Białym” o Rokitnie, o łaskami słynącym obrazie i o odzyskanej przez Polskę niepodległości.
Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Gerard Nowak, który po odejściu z Regionalnego Centrum Animacji Kultury całym sercem zaangażował się w przygotowania 20. rocznicy koronacji w Rokitnie. Film stanowi niejako jeden z owoców tego zaangażowania. Autorem zdjęć jest Bogdan Pastyrczyk z Agencji Telewizyjnej „Carbo Media” w Zielonej Górze, która zrealizowała film.
Ponadgodzinny film wykorzystuje wiele materiałów archiwalnych, pokazując historię sanktuarium. Przedstawia jednak także jego aktualne oblicze, dając głos ludziom, którzy obecnie tu przybywają, tu się modlą i z Rokitnem czują się związani.
Film zrealizowano w ramach projektu obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej pod hasłem „Zaczęło się w Polsce”, we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Premiera filmu miała miejsce 9 czerwca w kawiarni „Pod Aniołami” w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzieje i konteksty

Pod tytułem „Sanktuarium rokitniańskie, dzieje i konteksty” ukazał się zbiór referatów z sesji naukowej o Rokitnie, która odbyła się 24 kwietnia w Sali Dębowej Biblioteki Wojewódzkiej w Zielonej Górze.
Sesję zorganizował Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze, a jego dyrektor ks. Grzegorz Chojnacki i wicedyrektor ks. Andrzej Draguła podjęli się redakcji podsumowującego ją tomu.
Znajdziemy tam m.in. tekst ks. Dariusza Śmierzchalskiego-Wachocza „Matka Boża Obozowa. Geneza i rozwój kultu obrazu Matki Bożej w Rokitnie do 1945 r.” o odległej historii kultu ikony rokitniańskiej. Dalsze losy obrazu i sanktuarium w czasach komunistycznych opisuje Tadeusz Dzwonkowski w tekście „Matka Boża Rokitniańska - Patronka Kościoła na Ziemiach Odzyskanych w latach 1945-1981”. Z kolei historię najnowszą wizerunku Pani Cierpliwie Słuchającej przedstawia Marek Jurek, były marszałek Sejmu RP: „Koronacja obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej na tle przemian wolnościowych w Polsce i Europie (1989)”.
Prócz historii książka pokazuje kontekst religijny, teologiczno-pastoralny i ikonograficzny kultu maryjnego w Rokitnie.

Uzupełniona historia

Trzecim i najobszerniejszym dziełem w tej grupie jest książka bp. Pawła Sochy „Matka Boża Rokitniańska. Pani Cierpliwie Słuchająca”. Jej pierwsze wydanie, zawierające materiał przygotowany pierwotnie jako czytanki majowe na pierwsze 2 lata przygotowań do koronacji, ukazało się w 1989 r. Teraz po 20 latach uzupełniona o treść tegorocznych czytanek majowych książka stała się kompletnym przewodnikiem po historii i teologii rokitniańskiego sanktuarium. Dodać należy, że pozycja ta jest również świadectwem wielkiego zaangażowania i głębokiej duchowości maryjnej bp. Pawła Sochy.

Film „Matka Boża z Orłem Białym”.
„Sanktuarium rokitniańskie, dzieje i konteksty”, Wydawnictwo Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Zielona Góra 2009.
Bp Paweł Socha, „Matka Boża Rokitniańska. Pani Cierpliwie Słuchająca”, Wydawnictwo Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Zielona Góra 2009.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 12.): Przyznałbyś się?

2024-05-11 21:20

Materiał prasowy

Przed czym ks. Jan Twardowski padał w proch? Czy w obecnych czasach da się w ogóle jeszcze przyznawać do księży? I kto, patrząc na Jezusa, może powiedzieć: „To jest ciało moje”? Zapraszamy na dwunasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o Maryi i kapłanach.

Więcej ...

Franciszek: Jezus ujawnia nam piękno "Ojczyzny" ku której zmierzamy

2024-05-12 13:01

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

"Jezus ujawnia nam i przekazuje swoim Słowem i przez łaskę sakramentów piękno `Ojczyzny`, ku której zmierzamy" - powiedział Franciszek przed modlitwą Regina Coeli w Watykanie. Papież nawiązał do obchodzonej dzisiaj we Włoszech i w innych krajach uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego.

Więcej ...

43. rocznica zamachu na Jana Pawła II

2024-05-12 22:59

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

43 lata temu, 13 maja 1981 roku, miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II. Podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie, o godz. 17.19 uzbrojony napastnik Mehmet Ali Agca, oddał w stronę Ojca Świętego strzały.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w...

Kościół

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania