Reklama

Krzyż Światowych Dni Młodzieży w Lublinie

Niedziela lubelska 27/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wysoki na 3,8 m dębowy krzyż, znak Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia, który młodzi otrzymali od Jana Pawła II na zakończenie Roku Świętego, i wokół którego gromadzili się w czasie wszystkich spotkań Światowych Dni Młodzieży, od 25 kwietnia do 29 czerwca br. pielgrzymował po Polsce. Na 66-dniowej trasie peregrynacji znalazł się również Lublin.
Krzyż Światowych Dni Młodzieży najpierw towarzyszył wiernym w procesji Bożego Ciała w Lublinie i podczas koncertu chwały na pl. Litewskim, by następnie przez trzy dni gromadzić na osobistej i wspólnotowej adoracji w Kościele Akademickim KUL. Ten, kto znalazł się w jego pobliżu, nie pozostał obojętny. Jednych uspokajał, innych prowokował do refleksji. Lubelscy studenci gromadzący się wokół niego na cichej adoracji lub niosący go na ramionach w czasie Drogi Krzyżowej, czerpali z niego nadzieję, pokrzepienie i siłę. Jak mówi Piotr, student prawa KUL, „Krzyż Światowych Dni Młodzieży wzmacnia odwagę do głoszenia świadectwa. Nie jest łatwo tak na poważnie i w każdej sytuacji przyznać się do wartości wyznawanych w imię Chrystusa. Można wiele mówić o Bogu, będąc w grupie myślących podobnie, ale poza nią, tylko nielicznych stać na 100% autentyczność wiary. Wpatrując się w ten krzyż, przywołujemy świadectwo Jana Pawła II, a on był prawdziwy”.
Ojciec Święty wiedział, że młodzież potrzebuje znaku, wokół którego będzie się gromadzić. Podarował jej więc krzyż Chrystusa, wskazał na niego jako na symbol miłości i odwagi, czyniąc z niego centralny punkt ich spotkań. Nie poprzestał na tym. W niedzielę wielkanocną, 22 kwietnia 1984 r., na zakończenie Roku Świętego, dał im również konkretne zadanie: „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie Umarłym i Zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”. I tak się dzieje do dziś. Krzyż, który przez 394 dni stał obok konfesji św. Piotra, od 25 lat towarzyszy młodym wszędzie, gdzie spotykają się w imię Chrystusa, przemierzył wszystkie kontynenty i gromadził młodych, m.in. w Rzymie, Buenos Aires, Santiago de Compostela, Częstochowie, Denver, Manili, Paryżu, Toronto, Kolonii, Sydney. Od 9 lat towarzyszy mu - również podarowana młodym przez Jana Pawła II - kopia cudownej ikony Matki Bożej Salus Populi Romani (Patronki Ludu Rzymskiego). Inspiracją do zorganizowania w Polsce jego peregrynacji, jest właśnie mijające ćwierćwiecze od przekazania go młodym przez Ojca Świętego. Do Polski przyjechał z Australii, gdzie pielgrzymował przez ostatnie 2 lata, a z Polski trafi do Hiszpanii, przygotowując młodych do Światowych Dni Młodzieży, jakie odbędą się w Madrycie w 2011 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rzym: Dwaj proboszczowie z archidiecezji łódzkiej biorą udział w spotkaniu Proboszczowie dla Synodu

2024-04-30 18:44

archidiecezja.lodzka.pl

„Od wczoraj w podrzymskim Sacrofano trwa trzydniowe spotkanie, na które Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Rzymu ponad 300 proboszczów z całego świata, aby wymienili się swoimi doświadczeniami Kościoła ewangelizacji i przeżywania wiary” - relacjonuje ks. Kamiński z archidiecezji łódzkiej.

Więcej ...

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst