Reklama

Mieszkać w świecie ciszy

W dniach 12-15 czerwca w Borowicach przebywała grupa 57 uczestników Konferencji oraz Integracyjnych Warsztatów Literackich „Terapia dźwiękiem”. Wśród nich przeważały osoby niepełnosprawne, w tym z upośledzeniem narządu słuchu, wzroku, dotknięte stwardnieniem rozsianym oraz innymi ciężkimi schorzeniami lub upośledzeniami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorzy (Stowarzyszenie w Cieniu Lipy Czarnoleskiej) chcieli uświadomić wszystkim wartość zmysłu słuchu, wejść w świat ciszy, na jaki skazani są ludzie dotknięci niewydolnością tego zmysłu, a przede wszystkim uwrażliwić na ich problemy. Chcieli też pokazać bogactwo świata dźwięków i ich wpływ na człowieka.

Wykłady

Podczas uroczystego rozpoczęcia obrad zebranych powitały, życząc głębokich przeżyć, prezes Stowarzyszenia Zofia Prysłopska, oraz Lucyna Szpak - wiceprezes Oddziału Terenowego Towarzystwa Walki z Kalectwem, który obok Hotturu był współorganizatorem całego przedsięwzięcia. Wykład inauguracyjny wygłosiła dr Małgorzata Hajdun, ordynator Oddziału Laryngologicznego Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, doskonale rozumiejąca problemy ludzi zagrożonych utratą słuchu. W jasny, komunikatywny sposób przedstawiła, jak funkcjonuje organ słuchu i jakie ma znacznie dla prawidłowego funkcjonowania człowieka. Wykłady tłumaczyły, posługując się językiem migowym, Barbara Łuczycka i Monika Adamkiewicz. Następnie Maria Suchecka powiedziała o agresji dźwięków we współczesnym świecie, a ostatnim punktem piątkowego programu była prezentacja orientalnych instrumentów przygotowana przez Irenę i Zygmunta Sallmannów. Pani Irena powiedziała o ich właściwościach terapeutycznych, potem zebrani wysłuchali koncertu relaksacyjnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świadectwa

Sobotni dzień zaczął się Mszą św. odprawioną w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej przez proboszcza parafii Sosnówka, ks. Mariusza Witczaka, w intencji uczestników konferencji. Eucharystia została ubogacona grą orkiestry dętej ze Środy Śląskiej oraz śpiewem niepełnosprawnej Renaty Galik, która wykonała a’capella „Ave Maryja”. Pierwszy wykład tego dnia wygłosili Małgorzata i Marek Wasilewscy, doktoryzujący się na Wydziale Teologicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznejn w Opolu na temat problemów niepełnosprawności. Państwo Wasilewscy mają trzy córki. Dwie z nich dotknięte są od urodzenia znaczną utratą słuchu. Walcząc o wychowanie i wykształcenie niesłyszących córek, przecierali drogi edukacji niepełnosprawnych dzieci innym rodzicom. Inny charakter miało wystąpienie Anny Gomułkiewicz, absolwentki Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Pani Anna mówiła o funkcji muzyki w terapii i demonstrowała różne gatunki utworów, objaśniając ich wpływ na nastroje i samopoczucie osób, które ich słuchają.

Reklama

Śpiew i fotografia

Po południu czekała zebranych multimedialna prezentacja kustosza Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze, pani Bożeny Gramsz: „Ptaki - wirtuozi natury”. Prezentacja zaczęła się „uwerturą”, czyli odtworzeniem nagrania śpiewu ptaków o poranku. Uczestnicy konferencji poznali gatunki ptaków i usłyszeli ich śpiew, a na dodatek zostali obdarowani pięknymi wydawnictwami, obrazującymi bogactwo fauny i flory Karkonoszy. Nieoczekiwanie program Konferencji wzbogaciła Urszula Jonkisz z Karpacza, która zaimprowizowała wystawę fotografii, ilustrujących działalność teatrzyku „W co się bawić”, którego wraz z córką Dianą była pomysłodawczynią i realizatorką. W zespole tym stara się aktywizować i przygotować do udziału w kulturze dzieci z rodzin patologicznych. Od powstania teatrzyku w roku 2001 zdobył on liczne wyróżnienia w konkursach i na przeglądach dziecięcych zespołów scenicznych. Szczególne zainteresowanie zbiorem fotografii wykazali uczestnicy niesłyszący, dla których fotografia, obraz i druk jest podstawowym źródłem informacji. Podczas panelu dyskusyjnego o problemach niepełnosprawności dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Jeleniej Górze - p. Maria Karpińska powiedziała, jak liczne przyczyny stawiają jednostki i całe rodziny w obliczu stresu, zagrożenia, nagłej odmiany losu czy rozmaitych zdarzeń, których nie są w stanie podźwignąć bez pomocy z zewnątrz.

Przy ognisku

Sobotni wieczór wypełniła rekreacja przy ognisku: pieczenie kiełbasek, śpiew, pląs i opowiadane dowcipów. Lesław Wolak zachęcił do konkursu anegdot, stawiając w nagrodę puszkę wybornego piwa. Niedziela została przeznaczona na warsztaty literackie. Wprowadzeniem do nich był wykład Leszka Wolaka, wielokrotnego zdobywcy nagród w konkursach poetyckich. Sekundowała poecie Magdalena Świderska-Siemieniec, też poetka. Potem większość przystąpiła do pracy twórczej pod okiem moderatorów ze Stowarzyszenia w Cieniu Lipy Czarnoleskiej: Lesława Wolaka, Magdaleny Szczębarowej, Magdaleny Świderskiej-Siemieniec, Lidii Komsy, Danuty Koniecznej, Marii Potocznej, Anny Lechowicz i Jana Hanca z Jeleniogórskiego Klubu Literackiego. Po południu Krystyna Brzezińska poprowadziła chętną i sprawną ruchowo część towarzystwa na spacer karkonoskimi duktami, a jury pod kierunkiem dr. Józefa Zapruckiego z udziałem Magdaleny Świderskiej-Siemieniec, Leszka Wolaka i Marii Sucheckiej oceniało 59 wierszy 39 autorów. O godzinie 17 wszyscy wysłuchali koncertu. Z lekkim operetkowym repertuarem wystąpiły Anna Skóra (mezzosopran) Joanna Moryc (sopran) z akompaniamentem Róży Wysockiej. Brawom nie było końca, trudno było artystkom przejść do garderoby, gdyż prawie wszyscy chcieli sobie zrobić zdjęcie z wokalistkami. Ku radości wszystkich trzy panie zasiadły, choć na krótko, ze swoją publicznością do uroczystej kolacji przy świecach i lampce szampana.

Reklama

Nagrody

Nazajutrz odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Ogólną kwotę 1500 złotych, przeznaczoną na uhonorowanie autorów, podzielono aż na dwanaście osób, bo wiele utworów zasługiwało na uwagę. Nagrody w wysokości 200 zł otrzymały: Terasa Anacko, Lucyna Szpak i Dorota Wasilewska, a nagrody po 100 zł trafiły do Moniki Adamkiewicz, Renaty Galik, Danuty Konieczny, Lidii Krzysztoń, Ewy Pelzer, Ireny Pietrus, Marii Potocznej, Agnieszki Serdecznej i Magdaleny Szczębarowej. Wręczenia nagród dokonała i gratulacje w imieniu władz miasta, które było fundatorem konferencji i warsztatów, złożyła wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Jeleniej Górze, pani Anna Ragiel. Miał w tym uroczystym akcie uczestniczyć wiceprezydent Zbigniew Szereniuk, ale obiektywne okoliczności spowodowały jego spóźnienie, więc już tylko w kameralnym gronie wysłuchał wrażeń z konferencji i recytacji wierszy Lidzi Komsy ze świeżo wydanego tomiku tej autorki. Jak wspomniano, na liście uczestników widniało 57 nazwisk, ale w trakcie trwania bloku imprez przez należący do Hotturu pensjonat „Na stoku” przewinęło się grubo ponad 60 osób, które do Borowic sprowadził rezonans tego, co się tutaj działo.

Projekty

Przyjęty do realizacji projekt konferencji i warsztatów, złożony na ogłoszony przez Miasto Jelenia Góra konkurs ofert inicjatyw na rzecz osób niepełnosprawnych, przewidywał sfinansowanie pobytu 40 uczestników. Zgłoszono 57 chętnych. Dzięki uzyskanej pomocy organizatorzy mogli zapewnić udział w konferencji wszystkich osób niepełnosprawnych, zarekomendowanych przez organizacje oraz instytucje działające na ich rzecz. Z tą pomocą pośpieszyli: panie Grażyna Domagalska i Anna Gomułkiewicz, Klemens Grzesik, Jerzy Suchecki, Józef Zaprucki, prezes Jeleniogórskiej Spółdzielni Marian Leńko z Zarządem JSM, a także wójtowie i burmistrzowie miast i gmin Jeżów Sudecki, Mirsk, Piechowice i Olszyna. W najbliższym czasie ukaże się drukiem wydanie książkowe, zawierające plon konferencji i warsztatów.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Izabela Kloc: polskie kopalnie mogły zostać zamknięte. Cudem udało się je ocalić

2024-05-01 06:54
Izabela Kloc

Łukasz Brodzik

Izabela Kloc

Polityka unijna mogła w bardzo krótkim tempie doprowadzić do zamknięcia polskich kopalni węgla. Tylko dzięki aktywnej postawie rządu Zjednoczonej Prawicy i polskich eurodeputowanych udało się to zastopować - twierdzi Izabela Kloc, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst