Konferencja była okazją do usłyszenia wielu referatów obejmujących swoją tematyką zagadnienia: synodalności, soboru w Nicei, związku liturgii z synodami diecezjalnymi, inkulturacji liturgicznej, architektury sakralnej, eklezjologii i współczesnych aspektów pastoralnych liturgii. Sympozjum było organizowane ze względu na przypadającą za rok siedemsetną rocznicę zgromadzenia Soboru w Nicei – wyjaśnia Dawid Makowski. - Był to czas bardzo cenny nie tylko naukowo, ale duchowo. Można było doświadczyć powszechności (czyli katolickości) Kościoła, poprzez rozmowę i spotkania z ludźmi z całego świata. Szczególnie interesujące było tu wystąpienie benedyktyńskiego opata dr Oliviera-Marii Sarr OSB, który wygłosił referat na temat inkulturacji liturgicznej w krajach afrykańskich. Pozwolił on słuchaczom dostrzec, w jaki sposób tamtejsze narody rozumieją i praktykują wiarę – dodaje.
Nasz diecezjanin uczestniczył także w nieszporach sprawowanych przez papieża Franciszka, który podczas nich ogłosił rok jubileuszowy. Miało to miejsce 9 maja w murach Bazyliki Watykańskiej. Przy tej okazji udało mu się chwilę porozmawiać z jednym z ceremoniarzy papieskich. - Największym zaskoczeniem było jednak przypadkowe spotkanie kard. Artura Roche, prefekta Dykasterii Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Wracając z nieszporów z polskim księdzem i filipińskim diakonem, ujrzeliśmy że naprzeciw nas podąża hierarcha. Postanowiliśmy, więc przywitać się, chwilę porozmawiać i upamiętnić to spotkanie zdjęciem – opowiada młody pasjonat liturgii.
W kongresie liturgicznym brało udziału około 200 osób w tym szesnastu prelegentów (kobiet i mężczyzn), uznanych profesorów z całego świata. Wykłady były symultanicznie tłumaczone na języki angielski i włoski, także nie było większego problemu z rozumieniem prezentowanych treści. W sympozjum brali udział także księża i świeccy z Polski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu