Reklama

I Puławska Pielgrzymka Rowerowa

Niedziela lubelska 29/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 22-27 czerwca odbyła się I Puławska Pielgrzymka Rowerowa. Jej inicjatorami byli ks. Robert Karczmarek, duszpasterz z parafii pw. św. Józefa na Włostowicach oraz ks. Karol Mazur, duszpasterz parafii pw. Świętej Rodziny w Puławach. Pomysł takiego pielgrzymowania zrodził się w związku z Rokiem św. Pawła i stanowił uwieńczenie działań związanych z jego obchodami. Myślą przewodnią pielgrzymki były słowa św. Pawła: „Postępujcie drogą miłości” (Ef 5, 2). Swojego patronatu pielgrzymce użyczyli prezydent miasta Puławy Janusz Grobel oraz dziekan dekanatu puławskiego ks. Józef Brodaczewski. W organizację wyjazdu zaangażowali się strażnicy miejscy, ratownicy medyczni oraz wiele osób dobrej woli, które poświęciły swój czas oraz dobra materialne. Rola każdej z tych grup była niezwykle istotna dla przebiegu pielgrzymki: strażnicy czuwali nad bezpieczeństwem przejazdu na trasie, ratownicy leczyli kontuzje i urazy.
Pielgrzymka rozpoczęła się uroczystą Mszą św. w kościele pw. Świętej Rodziny w Puławach, której przewodniczył Ksiądz Dziekan. Wspólnie modlili się księża jadący z pielgrzymami na Jasną Górę oraz proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Puławach. Z Bożym błogosławieństwem w drogę na rowerach wyruszyły 44 osoby. Trasa była podzielona na sześć etapów, każdy po ok. 100 km. Po drodze pielgrzymi odwiedzili wiele ciekawych miejsc. Wśród nich znalazły się: Święty Krzyż, kościół św. Anny, sanktuarium Ojca Pio na Przeprośnej Górce, sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej oraz XIII-wieczny klasztor Ojców Cystersów w Wąchocku. Jednym z miejsc noclegu była Włoszczowa. Tam pielgrzymi usłyszeli niezwykłą historię sprzeciwu młodzieży, która z wielką wiarą broniła pozostawienia krzyża w szkole i w klasie. Jednak celem wędrówki było sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Pielgrzymi uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, godzinkach oraz odsłonięciu Obrazu Czarnej Madonny. Księża - uczestnicy pielgrzymki - odprawili uroczystą Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, podczas której zostały zawierzone Maryi intencje mieszkańców Puław, zapisane w Księdze Intencji. Szczególny charakter tego miejsca wywołał wśród uczestników wiele wzruszeń i umocnił wiarę.
Pielgrzymka była także przygodą. Uczestnicy stworzyli wspólnotę, w której nawiązały się nowe znajomości, być może przyjaźnie. Wspólny trud zbliża i daje okazję do lepszego poznania drugiej osoby. Wszyscy starali się, aby atmosfera była miła i serdeczna. Ważne było wzajemne wspieranie się w chwilach kryzysowych np. wtedy, gdy teren był górzysty i pokonanie każdego kolejnego wzniesienia wymagało dużego wysiłku fizycznego. Pielgrzymka była okazją do pogłębienia wiary i duchowego rozwoju. Nie zabrakło też wśród pielgrzymów refleksji nad własnym życiem - rodzinnym i zawodowym. W wielu sytuacjach widać było działanie Ducha Świętego zarówno w sprawach doczesnych, jak i duchowych. Sam fakt pokonania 600 km w tak krótkim czasie, w górzystym terenie, dla ludzi niebędących sportowcami, jest tego dowodem. Sił duchowych i fizycznych dodawała wspólna, codzienna Msza św. i wieczorny Apel Jasnogórski. W ten sposób zostało zrealizowane motto wspólnego wędrowania: „Postępujcie drogą miłości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Warszawa: Relikwie św. Jadwigi Królowej zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej

2024-05-17 17:04

Archiwum

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku przypada ono 2 czerwca i będzie obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości - powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Ks. prof. dr hab. Robert Tyrała ponownie wybrany rektorem UPJPII

2024-05-17 19:27

Archiwum UPJPII

Nowa kadencja ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrały na stanowisku rektora rozpocznie się 1 września br. i potrwa do 31 sierpnia 2028 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli