Reklama

Wkrótce wyruszy pielgrzymka

„Jezus źródłem życia”

Niedziela kielecka 30/2009

Pod takim hasłem będzie się odbywała tegoroczna XXVIII Piesza Pielgrzymka Kielecka na Janą Górę, która wyruszy tradycyjnie 6 sierpnia z Wiślicy, a dotrze do celu 13 sierpnia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Motto pielgrzymki, które kształtuje jej duchowość, nie jest wybierane przypadkowo - łączy się ściśle z tegorocznym programem duszpasterskim, realizowanym pod hasłem „Otoczmy troską życie”. W ramach pątniczej katechezy na trasie pielgrzymki i podczas wygłaszanych konferencji będzie mowa o siedmiu grzechach głównych - czyli o sprzeciwianiu się życiu, wykroczeniach przeciw życiu w różnych przejawach. Pielgrzymi będą mieli okazję pomedytować, jak takie zło rozpoznać, jak się przed nim uchronić, jak tego rodzaju grzech w sobie pokonać…
Wybór hasła pielgrzymki oraz różne sprawy organizacyjne nie są kwestią ostatnich tygodni. Pielgrzymka kielecka to dobrze zorganizowana i świetnie prosperująca „machina duchowa”, która funkcjonuje niemal przez cały rok. - Pierwsze spotkanie organizacyjne mamy zwykle jesienią, rozdzielamy wówczas zadania i każdy wie, na czym się skoncentrować - mówi ks. Józef Kubicza, od sześciu lat kierownik kieleckiej pielgrzymki.
W tym momencie sztab organizacyjny ma już sfinalizowane większość spraw. Kierownikowi pielgrzymki w jej przygotowaniu i realizacji pomagają szefowie poszczególnych grup. I tak w tym roku ks. Marcin Janocha jest szefem służby porządkowej, ks. Mariusz Kwaśniewski odpowiada za sprawy ochrony, ks. Maciej Stopiński za kontakty z mediami i oprawę prasową pielgrzymki, ks. Marcin Malarecki jest szefem służby medycznej, ks. Rafał Gudwański - kwatermistrzowskiej, zaś ks. Kordian Duda - liturgicznej. Pracy jest sporo - trzeba sprawdzić każdy postój i nocleg, dotrzeć do parafii, w których będą posiłki, przygotować chusty, logo, znaczki, śpiewniki.
Księżom, tak teraz, jak i na trasie, pomagają nieocenieni świecy współpracownicy pielgrzymki, jak choćby pielęgniarki i lekarze w służbie medycznej z dr. Markiem Ziopają. Tam, gdzie to konieczne, włącza się policja, np. na skrzyżowaniach ruchliwych tras, przy wejściu do Buska czy Kielc, ale, zdaniem policjantów, pielgrzymka jest sprawnie zorganizowana i nadzór policji ogranicza się do minimum.
Kielecka pielgrzymka przechodzi ok. 200 km. Podczas marszruty uczestnicy pielgrzymki mają szansę nawiedzić i pomodlić się w kilku sanktuariach maryjnych: Matki Bożej Łokietkowej w Wiślicy, Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie i Matki Bożej Opiekunki Rodzin we Włoszczowie.
Większość pielgrzymów, bo ok. 80 procent grupy, stanowią ludzie młodzi i ten poziom utrzymuje się od kilku lat. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne: dla młodzieży to czas wakacji, to także wyraz poszukiwania wspólnoty, wreszcie lepsza kondycja i mniej obaw co do swoich możliwości. - Jest oczywiste, że najważniejsza pozostaje motywacja religijna, intencja, z którą się idzie. Dzięki temu w pielgrzymce z powodzeniem uczestniczą ludzie w podeszłym wieku i doskonale sobie radzą - mówi ks. Kubicza. W 2008 r. była grupka osób powyżej 70 lat (najstarszy uczestnik miał 76 lat, najmłodszy - 3 latka). Ok. 5 osób idzie z pielgrzymką kielecką od początku jej istnienia, czyli od 28 lat.
W 2008 r. w pielgrzymce uczestniczyło ok. 2600 osób, czyli nieco więcej niż w poprzednich latach, gdzie liczba pielgrzymów wahała się od 2300-2400 osób. Kierownik pielgrzymki przypuszcza, że był to efekt peregrynacji Obrazu Jasnogórskiego, który zakończył się w diecezji kieleckiej we wrześniu 2008. I zachęca, żeby bez obaw decydować się na te jedyne w swoim rodzaju rekolekcje w drodze. Jak bardzo pożądana okazuje się wciąż ta specyficzna forma duchowości, może świadczyć znaczy procent tych, którzy zadebiutowali na pielgrzymce w roku ubiegłym, a teraz wyruszą ponownie… Zatem intencja, religijna motywacja, wygodne (nie nowe!) buty, okulary słoneczne i peleryna, bo na pielgrzymce są zawsze wszystkie możliwe wahania pogody. O tym a, b, c pielgrzyma można poczytać na stronie www.pielgrzymka.kielce.pl, na którą potencjalny pątnik zajrzeć powinien.
Podobnie jak w roku ubiegłym, z kielecką pielgrzymką wyruszy i przejdzie całą trasę bp Kazimierz Gurda, opiekun duchowy pielgrzymki, podtrzymując utrwalony w historii pielgrzymki kieleckiej obyczaj, zapoczątkowany przed laty przez śp. bp. Mieczysława Jaworskiego. Natomiast w grupie czerwono-niebieskiej planowany jest ślub pielgrzymkowy, który zostanie zawarty w Piekoszowie.
Warto dodać, że wieloletni kierownik pielgrzymki kieleckiej ks. prał. Marian Janus, proboszcz parafii św. Stanisława BM w Kielcach, w tym roku został oddelegowany przez Episkopat jako koordynator wszystkich pieszych pielgrzymek, wędrujących przez Polskę na Jasną Górę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której modlił się o. Pio

Relikwiarz św. Gemmy Galgani w kościele na wrocławskich
Partynicach

Agata Pieszko

Relikwiarz św. Gemmy Galgani w kościele na wrocławskich Partynicach

Pierwszą świętą, która zmarła i została kanonizowana w XX wieku, była Gemma Galgani. Święty Ojciec Pio wyznał kiedyś, że codziennie modlił się za jej wstawiennictwem, ucząc się od niej pokory i umiejętności przyjmowania cierpienia. I nie był to jedyny święty, który zafascynował się ufnym podejściem do życia i cierpienia tej młodziutkiej włoskiej dziewczyny. Święty papież Paweł VI powiedział o niej: „Córka męki i zmartwychwstania, umiłowana córka Kościoła, który sama czule miłowała”.

Więcej ...

Panie, proszę Cię o łaskę wiary

Agata Kowalska

Rozważania do Ewangelii J 10, 31-42.

Więcej ...

Narodowy Marsz Życia - 27 kwietnia w Warszawie

2025-04-11 11:56

Karol Porwich/Niedziela

27 kwietnia 2025 r. w Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz Życia. Jest on coroczną manifestacją na rzecz życia i rodziny i świętem wszystkich, dla których te wartości są ważne. Marsz, zaplanowany w dniu głównych obchodów 1000- lecia pierwszej polskiej koronacji, będzie również radosnym świętowaniem tego jubileuszu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Święta Miss - Gemma Galgani

Święci i błogosławieni

Święta Miss - Gemma Galgani

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...