Anna Skopińska: - W komunikacie wydanym przez Centrum Służby Rodzinie czytamy, że poszukują Państwo osób do pracy na stanowisku ASYSTENT RODZICÓW w ramach projektu „Jeszcze bardziej pokochać urwisa - ekstraniania w twoim domu”. Czy to konkurencja dla telewizyjnego programu?
Reklama
Karolina Południkiewicz: - Poprzez realizację projektu chcemy pomóc rodzinom w kształtowaniu prawidłowych relacji oraz umiejętności wychowawczych. W naszym programie zostanie wykorzystana metoda pracy w naturalnym środowisku rodzinnym, która została zastosowana m.in. w programie „Superniania”. Wielu rodziców zgłasza się do Centrum Służby Rodzinie z prośbą o pomoc, ponieważ nie radzą sobie w rozwiązywaniu problemów ze swoimi dziećmi. Jednak dotychczasowe działania, np. poradnictwo pedagogiczne, psychologiczne czy też „Szkoła dla rodziców” nie do końca rozwiązywały problem. Były to zajęcia bardziej teoretyczne i nastawione na udzielanie porad i realizację warsztatów w CSR. Teraz chcemy pomagać w praktyce, bezpośrednio w domach i zaangażować całe rodziny w poprawę relacji rodzinnych. Do rodziny, która się do nas zgłosi, skierowany zostanie asystent. Przez miesiąc będzie odwiedzał rodzinę, obserwował zachowania w różnych sytuacjach w domu i bezpośrednio „naprawiał” błędy. Udzieli wskazówek indywidualnie dobranych do danej rodziny i jej problemów. Wskaże metody i techniki postępowania, aby każdy z członków rodziny był usatysfakcjonowany. Następnie rodzina przez 2-3 tygodnie spróbuje zastosować je samodzielnie. Po tym czasie asystent wróci i wspólnie z rodziną oceni efekty.
- Czy naprawdę obecne rodziny potrzebują asystentów?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Projekt powstał w odpowiedzi zarówno na liczne problemy, z którymi zgłaszają się do nas rodzice, ale także jest wynikiem obserwacji. Warsztaty i szkolenia dla rodziców są oczywiście potrzebne, jednak my chcemy wyjść o krok dalej. Wiedza zdobyta na szkoleniu jest ważna, jednak oczywiste jest, że nabycie umiejętności wychowawczych to coś znacznie więcej. Dlatego pomoc rodzinom bezpośrednio w ich domach, w sytuacjach, które wymagają natychmiastowej reakcji jest odpowiedzią na potrzeby środowiska.
- Przed osobami, które mają pracować z dziećmi, stawiane są konkretne wymagania. Co według Pani jest najważniejsze?
- Najważniejszymi cechami asystentów jest doświadczenie w pracy z dziećmi oraz posiadanie umiejętności komunikacyjnych i wychowawczych. Osoba taka musi być otwarta i posiadać umiejętność dostosowania wsparcia do indywidualnych potrzeb rodzin. Ważną cechą jest też stanowczość i konsekwencja.
- Kto będzie mógł skorzystać z programu ekstraniani?
Reklama
- Pomoc asystenta rodziców kierujemy do rodzin z terenu regionu łódzkiego, które mają problemy wychowawcze i zgłoszą się do nas z prośbą o pomoc. Uzyskają u nas informację jak wygląda nasza oferta i jeśli zdecydują się na skorzystanie z pomocy, skierowany zostanie do rodziny asystent. Udział w projekcie, który współfinansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, jest bezpłatny.
- Kiedy projekt wejdzie w życie?
- Wsparcie rodzin rozpoczniemy od września br. Docelowo projektem zostanie objętych ok. 85 rodzin, w tym ok. 130 dzieci. Program zostanie poprzedzony intensywnym, miesięcznym szkoleniem asystentów, które przygotuje „ekstranianie” do pracy bezpośrednio w środowisku rodzinnym.