Reklama

Anioły nad Podkową Leśną

Kościół pw. św. Krzysztofa i otaczający go ogród zaprojektowano tak, aby przestrzeń sakralna wychodziła poza mury świątyni. Dzięki temu można się modlić i jednocześnie podziwiać piękno natury

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mieszkańcy Podkowy Leśnej szczycą się tym, że mieszkają w ogrodzie. A dokładnie w Mieście Ogrodzie, które zostało założone w latach 20. ubiegłego stulecia. Osiedla domów stojących wzdłuż koncentrycznie wytyczonych ulic kształtem przypominają podkowę. W jej centrum znajduje się stacja pierwszej w Polsce kolei elektrycznej, popularnej WKD-ki. To właśnie dzięki doskonałej komunikacji kolejowej mieszkańcy Podkowy Leśnej od lat 20. ubiegłego wieku mogą łączyć walory spokojnego małomiasteczkowego życia z pracą w Warszawie. - Wśród moich parafian jest wiele osób z pierwszych stron gazet: aktorzy, artyści i naukowcy. Moją sąsiadką jest np. prof. Jadwiga Staniszkis - mówi ks. kan. Wojciech Osial, proboszcz parafii pw. św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej.
Mieszkanie w tym urokliwym miejscu przez lata było także marzeniem rzeźbiarza z warszawskiej ASP prof. Stanisława Słoniny. Plany swoje zrealizował dopiero na emeryturze. - Tu żyje się o wiele spokojniej. Sprowadzając się tu, prawie wszystkie zmartwienia zostawiłem w Warszawie - podkreśla artysta, który od początku lat 70. jest związany z podkowiańskim kościołem pw. św. Krzysztofa.

Przykościelny „raj”

Świątynia jest położona w ogrodzie, który zaprojektował dr Zdzisław Bąkowski. Cały przykościelny teren został podzielony na osiem sektorów symbolizujących inną przyrodniczą rzeczywistość. Spacerując po ogrodowych alejkach, oprócz setek odmian roślin zobaczymy także kaczki, papugi i chodzące dumnie wśród zieleni pawie.
To miejsce nie bez przyczyny zostało nazwane ptasim rajem. Kilka lat temu młoda para po wyjściu z kościoła wypuściła w „niebo” białe gołębie. Te jednak nie odleciały daleko i od tamtej pory mieszkają w przykościelnym ogrodzie. - A gdzie byłoby im lepiej - śmieje się prof. Słonina, który na pamiątkę tego wydarzenia umieścił gołąbka na pomniku Jana Pawła II.
W ogrodzie jest więcej rzeźb, głównie autorstwa prof. Słoniny i prof. Gustawa Zemły. Wśród nich znajdziemy np. figurę Mojżesza trzymającego kamienne tablice Dekalogu oraz rzeźbę przedstawiającą psalmistę Dawida. A nad oczkiem wodnym znajdziemy posąg św. Krzysztofa z Dzieciątkiem na ręku. Od kilku lat możemy tu podziwiać także srebrzyste anioły, które unoszą się wysoko na dzwonnicy i górują na całym ogrodem. - W ręku trzymają srebrne skrzyneczki, na których wierni wypisali swoje intencje - mówi prof. Słonina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sacrum w ogrodzie

Kościół wraz z ogrodem przenikają się. - Pomysłem twórców było, aby wyjść z przestrzenią sakralną poza mury świątyni, dzięki czemu można modlić się, uczestniczyć we Mszy św. i podziwiać piękno stworzenia, otaczającej nas przyrody - tłumaczy ks. Osial. I rzeczywiście, latem kościół otwiera szeroko drzwi do ogrodu. Tym samym sfera sacrum nie ma wyraźnej granicy, wychodzi niejako na zewnątrz, tworząc harmonijną całość. - Dla wielu to właśnie ogród jest ulubionym miejscem modlitwy. Przyjeżdżają tu wierni z Warszawy i okolicy - dodaje ks. proboszcz.
Modernistyczny kościół wychodzący na ogród jest przedwojennym pomysłem Brunona Zborowskiego, profesora Politechniki Warszawskiej. Po wojnie świątynia była stopniowo rozbudowywana i upiększana przez zaprzyjaźnionych artystów oraz kolejnych proboszczów. - Obecnie kończymy drzwi, na których znajdują się płaskorzeźby autorstwa prof. Słoniny przedstawiające wezwania litanii do Matki Bożej - mówi ks. Osial.
Wybitne dzieła sztuki znajdziemy również we wnętrzu świątyni. Na ścianach można podziwiać m.in. mosiężne płaskorzeźby autorstwa prof. Zemły, przedstawiające historię ze Starego i Nowego Testamentu. Natomiast w prawej nawie kościoła przykuwa oczy oryginalna Droga Krzyżowa. - To była jedna z pierwszych moich prac dla Podkowy Leśnej - mówi prof. Słonina. Historię Męki Pańskiej artysta pokazał symboliką umęczonych dłoni. Według rzeźbiarza, właśnie taka niedosłowność w sztuce sakralnej zmusza do myślenia nad treścią, którą ukazuje.

Reklama

Ks. kan. Wojciech Osial, proboszcz:
Mieszkańcy naszego miasta są świadomymi parafianami i obywatelami. Najlepiej świadczy o tym fakt, że w ostatnich wyborach do Europarlamentu w Podkowie Leśnej była najwyższa frekwencja wyborcza w całej Polsce. Dlatego został nam przyznany tytuł „Pępka Europy”.

Odpust św. Krzysztofa

26 lipca parafia św. Krzysztofa zaprasza na odpust. Tego dnia przy kościele będzie festyn ekologiczny, a wieczorem o godz. 19 będzie można wysłuchać koncertu muzyki klasycznej.

Msze święte

niedzielne: 7.30; 9.30; 11; 13; 18
dni powszednie: 7; 18

Dojazd

Koleją WKD do stacji Podkowa Leśna lub samochodem trasą na Grodzisk Mazowiecki

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa przywiózł pomoc dla mieszkańców Strefy Gazy

2024-05-16 16:45
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa przyjechał dziś do Strefy Gazy. Jest to pierwszy etap misji humanitarnej prowadzonej z Zakonem Maltańskim, we współpracy z Malteser International i innymi partnerami, mającej na celu przekazanie żywności i lekarstw mieszkańcom Gazy, odciętym od świata z powodu działań wojennych.

Więcej ...

Biskup zaprasza na piknik rodzinny — Spacer z Jezusem

2024-05-17 10:25
Bp Romuald Kamiński

YouTube

Bp Romuald Kamiński

Bp Romuald Kamiński zaprasza na wydarzenie, które już 19 maja odbędzie się w Parku nad Balatonem na warszawskiej Pradze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...