Reklama

Dom nadziei

W bieżącym roku duszpasterskim otaczamy troską życie każdego człowieka, a przede wszystkim osób słabych: sieroty naturalne i społeczne, dzieci porzucone, zaniedbane wychowawczo i opiekuńczo, pozbawione opieki rodzicielskiej, z domów dziecka oraz z rodzin patologicznych, biednych i rozbitych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyrazem troski o młodzież opuszczającą ośrodki szkolno-wychowawcze i domy dziecka jest działalność Fundacji Centrum Kulturalne w Częstochowie, której podstawowym celem jest wspieranie młodych ludzi rozpoczynających dorosłe życie. Najważniejszym etapem pracy jest powstanie Ośrodka Wsparcia, tzw. Domu Juniora, na wzór mieszkań chronionych. W domu będzie mieszkać młodzież kończąca 18. rok życia i opuszczająca domy dziecka, która potrzebuje pomocy w dążeniu do samodzielności. Fundacja, tworząc domy, wspiera działalność charytatywną i opiekuńczo-wychowawczą, umożliwia rozwój, przeciwdziała patologiom społecznym, także bezdomności i bezrobociu, stanowi pomost do funkcjonowania w społeczeństwie i przygotowuje do zinstytucjonalizowanego charakteru życia. Chroni także 18-latków przed trafieniem do domu starców. Czas pobytu w domu będzie uzależniony od potrzeb, nie będzie ściśle określony i rygorystycznie przestrzegany. Będzie prowadził do ukształtowania takich predyspozycji, które pozwolą na ponoszenie skutków własnego działania, zrozumienie siebie i podejmowanie decyzji dotyczących swojego życia. Będzie to proces stawania się członkiem społeczności, zdolnym do interakcji z ludźmi. Pod dyskretną opieką opiekunów młodzi będą wprowadzani w dorosłe, samodzielne życie, pracując, poznając obowiązki i prawa aż do momentu pełnego usamodzielnienia się.
Młodzi do 18. roku życia są pod stałą opieką wychowawców i w towarzystwie kolegów. Opuszczenie placówki i rozpoczęcie życia na własny rachunek sprawia, że czują się zagubieni, odkrywa, że samodzielna egzystencja wygląda inaczej niż w placówce wychowawczej. Stają wobec załatwiania spraw urzędowych, konieczności płacenia rachunków, dotarcia do lekarza itp. „Ważne jest więc nauczenie ich życia w społeczeństwie, planowania domowego budżetu, przyzwyczajenie do codziennych obowiązków - powiedział Marek Makles, członek Zarządu Fundacji. Dla wychowanków domów dziecka bywa to trudne, ponieważ te sprawy ktoś za nich załatwiał. Dotąd byli obok koledzy. „Własne mieszkanie oznacza samodzielność, ale też samotność. Młodzi nie mogą liczyć na wsparcie rodziny, nie znają zasad funkcjonowania współczesnego świata, pozostawieni sami sobie są narażeni na wiele niebezpieczeństw, zdarza się, że dotyka ich bezdomność” - dodaje Paweł Podsiedlik, założyciel.
Fundacja współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie, korzysta z rad i wskazówek ks. Arkadiusza Nowaka. Poparcie dla tej inicjatywy wyraziły: Lidia Zeller - zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie i s. Łucja Niewińska - dyrektor Domu dla Chłopców im. św. Stanisława Kostki Zgromadzenia Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza w Częstochowie. Działalność Fundacji nie byłaby możliwa bez pomocy dobroczyńców, przede wszystkim firmy księgowej „Fortuna” Beaty Pawlikowskiej, firmy Delic-Pol oraz ludzi dobrej woli - podkreśla Justyna Podsiedlik, prezes.
O założeniu Fundacji Centrum Kulturalne, która powstała 26 marca 2005 r., informowaliśmy Czytelników w nr 33/2006. Po 4 latach usilnych starań, dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta, na podstawie umowy z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Częstochowie przekazano mieszkanie przy ul. Waszyngtona 73 (64 m2) w Częstochowie. Lokal wymaga kapitalnego remontu, przede wszystkim zmiany stolarki okiennej i drzwiowej oraz urządzenia łazienki. Będą tam mieszkać Łukasz Bździon i Damian Paliga, którzy w tym roku opuszczają Dom dla Chłopców im. św. Stanisława Kostki Zgromadzenia Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza w Częstochowie. Jednak własnymi siłami nie są w stanie wyremontować lokalu. Dlatego Fundacja apeluje do ludzi dobrej woli o wsparcie doświadczonych przez los młodych, którzy stoją przed szansą samodzielnego życia w społeczeństwie. Wyrazem pomocy może być przekazanie mebli, materiałów budowlanych oraz wszelkich sprzętów potrzebnych w gospodarstwie domowym. Pomoc ludzi o wrażliwych sercach daje Łukaszowi i Damianowi nadzieję na lepszą przyszłość.
Bliższe informacje: Fundacja Centrum Kulturalne, ul. Leśmiana 7/33, 42-200 Częstochowa, tel. 696 16 16 11, 604 884 881 fundacja.centrum@wp.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Siostry zakonne. Matki duchowe, które pomagają innym dojrzewać

2026-05-26 09:32

Archiwum DW-P/Stanisław Kordyasz

26 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Matki. To święto kobiet, które dają życie, wychowują, prowadzą do wiary, tworzą rodziny i wspólnoty. Siostry zakonne przypominają, że macierzyństwo ma wiele twarzy, a jego najgłębszym źródłem jest miłość dana od Boga.

Więcej ...

Troje Polaków uhonorowanych nazwami planetoid. Jednym z nich jest... św. Andrzej Bobola!

2026-05-26 13:33
Św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

Św. Andrzej Bobola

W kosmosie pojawiły się kolejne nazwy asteroid związane z Polską. Jedna dotyczy księdza żyjącego w XVI/XVII wieku, a druga - współczesnych popularyzatorów mineralogii i meteorytyki. Nazwy ogłosiła oficjalnie Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU).

Więcej ...

Troje Polaków uhonorowanych nazwami planetoid. Jednym z nich jest... św. Andrzej Bobola!

2026-05-26 13:33
Św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

Św. Andrzej Bobola

W kosmosie pojawiły się kolejne nazwy asteroid związane z Polską. Jedna dotyczy księdza żyjącego w XVI/XVII wieku, a druga - współczesnych popularyzatorów mineralogii i meteorytyki. Nazwy ogłosiła oficjalnie Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie Rzecznika Prasowego Archidiecezji Lubelskiej...

Kościół

Oświadczenie Rzecznika Prasowego Archidiecezji Lubelskiej...

Ks. Adam Podbiera w ciężkim stanie trafił do szpitala....

Kościół

Ks. Adam Podbiera w ciężkim stanie trafił do szpitala....

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie, które nie szuka siebie

Kościół

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie, które nie szuka siebie

Zmiany personalne w diecezji

Aspekty

Zmiany personalne w diecezji

TV Republika: Abp Galbas reaguje na wpis ks. Sowy o...

Wiadomości

TV Republika: Abp Galbas reaguje na wpis ks. Sowy o...

Łask: usunięto wizerunek Matki Bożej z gmachu Urzędu...

Wiadomości

Łask: usunięto wizerunek Matki Bożej z gmachu Urzędu...

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada...

Kościół

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada...

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego