Reklama

Kościół

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Eucharystii uczestniczyli generał księży chrystusowców ks. Krzysztof Olejnik TChr, prowincjałowie z Australii, Brazylii, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, krajów, gdzie posługują chrystusowcy, rektor ks. dr Jan Hadalski i wychowawcy seminaryjni, siostry misjonarki, kapłani diecezjalni i zakonni oraz rodzice, krewni i przyjaciele alumnów.

W homilii abp Gądecki przypomniał zadania diakonów i zadania kapłanów jako sług Kościoła. Zaznaczył, że posługa diakonów po raz pierwszy wspomniana jest w Dziejach Apostolskich. „Diakonom, pełnym ducha i mądrości, początkowo powierzano zadanie obsługiwania stołu, rozdzielania jałmużny pośród wdów” - zauważył ks. arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita poznański zwrócił uwagę, że z czasem posługa diakona była połączona z liturgią, zwłaszcza z Eucharystią.

„Dzisiaj wybrani kandydaci do diakonatu otrzymają dar Ducha Świętego, który uzdolni ich do służby diakońskiej. W modlitwie konsekracyjnej będę prosił Boga o łaski dla nich, by odznaczali się wszystkimi cnotami: miłością bez obłudy, troskliwością o chorych i biednych, powagą pełną pokory, czystością bez skazy i duchową karnością. By własnym życiem dawali dobre świadectwo przestrzegali Bożych przykazań i zobowiązali się do życia w celibacie i do codziennego odmawiania liturgii” - zaznaczył ks. arcybiskup.

Nawiązując do dzisiejszego fragmentu Listu św. Jakuba, podkreślił, że obraz świata opanowanego przez żądze, które walczą w sercu człowieka, jest także niezwykle realistycznym opisem współczesnego społeczeństwa. „To przestroga, że także wśród dzieci Kościoła może zakraść się pycha lub ukryte ambicje, które stanowią przeszkodę dla dzieła Bożego” - stwierdził abp Gądecki. Zachęcił, by chrześcijanie miłowali pokorę a unikali wywyższenia się, „niech nikt nie szuka siebie dla pożytku bliźniego, aby we wszystkich obfitowała życzliwość dla innych”.

Reklama

„Pragniemy być pierwszymi, bo jesteśmy pyszni. Podążanie za Chrystusem jest trudne, ale wielkie rzeczy osiągnie tylko ten, kto stanie się mały jak On. Niech kapłan będzie sługą wszystkich - to jest szczególne jego zadanie. Jego miejsce - służyć” - mówił metropolita poznański.

Zwracając się do mających przyjąć święcenia kapłańskie, zaznaczył, by nie bali się podjąć wyzwania pójścia za Chrystusem.

„Z pewnością czekają was trudności i ofiary, lecz tylko służąc, będziecie szczęśliwi. Będziecie świadkami tej radości, której świat dać nie może, będziecie żywymi płomieniami nieskończonej i wiecznej miłości. Poznacie duchowe bogactwo kapłaństwa” - podkreślił abp Gądecki.

Podziel się cytatem

Reklama

Święcenia diakonatu przyjęli akolici dk. Piotr Gutsche TCHr, dk. Patryk Jaroszek TCHr, dk. Kamil Smyk TCHr, dk. Krystian Smykla TCHr. Z kolei ks. Alexander Jan Gabriel Łakomy TCHr, ks. Matthew Paul Pajor TCHr, ks. Bohdan Prysiazhnyi TCHr zostali prezbiterami.

Reklama

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej (łac. Societas Christi pro Emigrantibus Polonis; ang. Society of Christ Fathers) jest zgromadzeniem zakonnym na prawach papieskich. Chrystusowcy włączają się w apostolstwo Kościoła powszechnego przez pracę na rzecz Polaków mieszkających poza granicami kraju. Poza posługą duszpasterską księża służą Polonii opieką kulturową i społeczną.

Zgromadzenie założył 8 września 1932 r. kard. August Hlond, Prymas Polski, przy dużym współudziale ks. Ignacego Posadzego (założyciela Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla) w Potulicach koło Nakła. Zgromadzenie liczy obecnie około 500 członków, a księża chrystusowcy pracują w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Argentynie, Australii, Nowej Zelandii, RPA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szkocji, Hiszpanii, we Francji, w Holandii, we Włoszech, w Grecji, na Islandii, na Węgrzech, na Białorusi, na Ukrainie i w Kazachstanie.

Dom Główny Zgromadzenia oraz Kuria Generalna znajdują się w Poznaniu.

Podziel się:

Oceń:

+6 -1
2024-05-21 14:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kondolencje Przewodniczącego KEP po śmierci abp. Jeremiasza

Artur Stelmasiak

W imieniu Kościoła katolickiego w Polsce składam Waszej Eminencji wyrazy współczucia oraz zapewniam o modlitwie w intencji zmarłego oraz w intencji wszystkich, których dotknęła jego śmierć – czytamy w liście abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego KEP, skierowanym na ręce abp. Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski po śmierci abp.Jeremiasza, ordynariusza diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Więcej ...

Pielęgnujmy wiarę w nas i przekazujemy ją innym

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 35-41.

Więcej ...

Franciszek: w chwilach trudnych powierzmy siebie Jezusowi

2024-06-23 12:14

Vatican Media

Do powierzenia siebie Jezusowi, gdy przeżywamy trudności zachęcił papież w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Ks. Nykiel przyjął święcenia biskupie w Watykanie

Kościół

Ks. Nykiel przyjął święcenia biskupie w Watykanie

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny