Reklama

Wakacyjny kurs liturgiczny

Paradyż mimo wakacji nie świeci pustkami. W lipcu trwały tu dwie oazy - lektorska i ministrancka. Łącznie 70 uczestników plus kadra animatorska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To nietypowy sposób spędzenia wakacji, bo szczerze mówiąc, nie każdy ma ochotę na 10 dni nauki w środku lata. - Ale nauka jest tylko częścią tych rekolekcji. W planie dnia jest dużo czasu na rozrywkę, zawieranie znajomości i odpoczynek - przekonują animatorzy. - Chłopcy, którzy dobrze przeżywają ten czas, wracają do swoich parafii z cennymi umiejętnościami, a przede wszystkim z szerszym spojrzeniem na liturgię.

Od podstaw

36-osobowa oaza ministrancka to przede wszystkim szkoła służenia przy ołtarzu. Ze względu na różne doświadczenie i wiek uczestników (najmłodszy ma 8 lat), wprowadzono podział na dwie grupy. Mniej zaawansowana zdobywa widomości podstawowe - na początkowych zajęciach chłopcy dowiadywali się np. co to jest ołtarz albo kto jest patronem ministrantów. W grupie bardziej doświadczonej omawiane są fragmenty „Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego”, czyli zbioru wskazówek dotyczących celebracji ofiary eucharystycznej.
- Wszystko zależy od tego, jak prowadzi ich ksiądz, który zajmuje się nimi w parafii - mówi ks. Łukasz Jurkowski, moderator oazy ministranckiej. - Są parafie, gdzie księża bardzo dobrze zajmują się ministrantami, chłopcy są naprawdę dobrze wyszkoleni i ciężko ich „zagiąć”. Ale zdarza się też, że ksiądz ministrantami się nie zajmuje i wiedza jest przekazywana wśród tych chłopców „z pokolenia na pokolenie”, a nie zawsze jest to wiedza właściwa.
Na oazie chłopcy mają okazję zobaczyć, jak wygląda liturgia odprawiona zgodnie z obowiązującymi zasadami. - W wielu przypadkach widać różne parafialne zwyczaje. Tutaj pokazujemy im, jak to powinno wyglądać i tłumaczymy dlaczego - wyjaśnia ks. Jurkowski. - Mamy nadzieję, że kiedy wrócą do siebie, będą mogli uczyć młodszych.

Czytać można gazetę

Oaza lektorska główny nacisk kładzie na właściwe podejście do Słowa Bożego. - To rekolekcje, w czasie których młodzi ludzie mają przygotować się do proklamacji Słowa Bożego. Nie czytania. Bo proklamacja odbywa się z głębokim przekonaniem i doświadczeniem wiary, a czytać to sobie można gazetę - podkreśla moderator ks. Tomasz Sałatka. - Oczywiście, to wszystko wiąże się z nauką czytania, ćwiczeniami dykcji, właściwą postawą, ale to nic nie znaczy, jeśli zagubi się to, co najważniejsze.
Pomaga w tym program formacyjny wzorowany na rekolekcjach Oazy Nowej Drogi. W czasie spotkań małej grupy (i nie tylko) młodzi ludzie dowiadują się, że Słowo Boże musi być realizowane w życiu, i uczą się, jak do tego dochodzić. Animatorzy wskazują, że Pismo Święte odpowiada na konkretne życiowe problemy.
Nowością na tegorocznej oazie lektorskiej jest praktyka czytania. - Zauważyliśmy, że chłopaki wracają po kursach lektorskich i w ogóle nie potrafią czytać przez mikrofon. Więc teraz codziennie w siedmioosobowych grupach czytają na zmianę do mikrofonu. Animatorki prowadzące słuchają i poprawiają ich błędy - tłumaczy ks. Sałatka. - To też pomaga pozbyć się złych nawyków. Mamy tu kilku chłopaków, którzy czytają, ale są strasznie zmanierowani, mają dziwne naleciałości. Na zajęciach uczą się z tym walczyć.
Blok formacyjny trwa zwykle do południa i kończy się Mszą św. Pozostała część dnia w większości przeznaczona jest na rekreację. Gdy pogoda sprzyja, jest wyjście nad jezioro albo ognisko. - Po spotkaniach w małych grupach część idzie grać w piłkę, a ci, którzy nie chcą albo nie mogą, grają w gry planszowe, malują, piszą, grają w badmintona - opowiada animatorka oazy ministranckiej Kasia Martens. - Wymyśliłyśmy też w tym roku konkurs plastyczno-literacki „Moje wakacje w Paradyżu”. Można napisać wierszyk, piosenkę, opowiadanie albo coś narysować - dodaje Karolina Cieślak.
Kadra zachęca do uczestnictwa w rekolekcjach nawet tych, którzy mają dobre przygotowanie w swojej parafii. - Przeżycie kursu lektorskiego w postaci rekolekcji dużo daje. Uczestnicy mogą poznać trochę inny Kościół niż ten, który znają tylko od strony zakrystii i służenia. To dobry moment, żeby wciągnąć ich do jakiejś wspólnoty, a przede wszystkim do diakonii liturgicznej - mówi ks. Sałatka. - W zeszłym roku wysłaliśmy uczestnikom zaproszenia na zimowy KODAL i 10 osób odpowiedziało pozytywnie. To cieszy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Prezydent skierował projekt ws. wzmacniania zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom

2024-05-02 15:56

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy ws. wzmacniania zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom - poinformowało w czwartek BBN. Zgodnie z prezydencką propozycją m.in. miałoby powstać Dowództwo Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady