Reklama

Dziękczynienie za 15 lat służby bp. Antoniego Dydycza

Niedziela podlaska 32/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 15. rocznicę sakry biskupiej i objęcia diecezji drohiczyńskiej przez bp. Antoniego Dydycza 10 lipca w drohiczyńskiej katedrze pw. Trójcy Świętej została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna. Jubilat podziękował wszystkim, którzy otaczali go w tym czasie swoją modlitwą i wsparciem. W homilii wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej ks. prał. Stanisław Ulaczyk przypomniał obraz Kościoła drohiczyńskiego, mówił o trudnej historii dawnej diecezji pińskiej, rozdartej granicami komunistycznej Polski, jaki zastał bp Antoni Dydycz. Przypomniał on również, że przez 15 lat duszpasterzowania w diecezji drohiczyńskiej uczynił on bardo wiele w dziedzinie duchowego, kulturowego i materialnego jej rozwoju. Diecezja drohiczyńska jest dzisiaj silna i znacząca w Kościele, co jest wielkim wkładem obecnego jej Pasterza. Dokonania te były w tym roku już wiele razy przypominane. Należą do nich m.in.: przeprowadzenie I Synodu Diecezji Drohiczyńskiej, reorganizacja administracyjna diecezji i Kurii Diecezjalnej, powołanie do życia kilku nowych parafii i konsekracja nowych świątyń, sprowadzenie nowych zgromadzeń zakonnych, podjęcie stałej współpracy z wieloma mediami zarówno katolickimi, jak też publicznymi, przygotowanie wizyty apostolskiej Jana Pawła II w Drohiczynie oraz nabożeństwa ekumenicznego, proklamowanie w jego rocznicę Dnia Podlasia, zatwierdzonego jako święto regionalne przez sejmiki samorządowe województw mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego. To również zakończenie procesu beatyfikacyjnego bł. ks. Antoniego-Beszty Borowskiego, zorganizowanie peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej i obrazu Jezusa Miłosiernego w parafiach diecezji, papieska koronacja obrazu Matki Bożej w Miedznie i biskupia w Ciechanowcu, zorganizowanie obchodów 750-lecia Zjazdu Drohiczyńskiego, który przypomniał dawne i ukazał obecne kulturowe bogactwo Kościoła katolickiego w różnorodności obrządków.
W tym czasie zostały też podniesione do godności bazyliki mniejszej kościoły w Bielsku Podlaskim i Węgrowie, ustanowił on kilka sanktuariów diecezjalnych, powołał do istnienia nowe ruchy i stowarzyszenia katolickie. Proklamował doroczny Dzień Młodzieży na Kalwarii Podlaskiej w Serpelicach. Powołał do istnienia Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim. Odnowił także stolicę diecezji - Drohiczyn, w którym została dokończona budowa Wyższego Seminarium Duchownego, zrobiony kapitalny remont budynku Kurii Diecezjalnej i sąsiadujących zabudowań oraz katedry, która po zniszczeniach II wojny światowej została na nowo rekonsekrowana, a także dwóch pozostałych kościołów i zespołu poklasztornego, gdzie mieszczą się Muzeum Diecezjalne, Dom Księży Emerytów i Centrum Dialogu. To także budowa okazałego kopca w miejscu papieskiego spotkania, zwieńczonego pękniętym krzyżem. Ksiądz Biskup troszczy się również o oblicze materialne parafii diecezji, pomagając w zdobywaniu środków na odbudowę zabytkowych i tworzenie nowych budowli. Ustalone zostały akty prawne własności diecezjalnych i parafialnych, wartościowych zabytków, znajdujących się w różnych muzeach i świątyniach. Wiele działań mających na celu promowanie poznawania historii i kultury w regionie zostało objętych patronatem Biskupa Drohiczyńskiego. Należą do nich różne koncerty, konkursy, turnieje, wystawy o charakterze zarówno diecezjalnym, jak też ogólnopolskim i międzynarodowym. Działalność Księdza Biskupa zatacza także szerokie kręgi poza diecezją i Polską. Przez wiele lat był przewodniczącym Zespołu Episkopatu Polski ds. Trzeźwości, walcząc na różne sposoby o godność Polaków, niszczoną przez plagę pijaństwa, jako członek zaś Zespołu ds. kontaktów z Episkopatem Litwy starał się pomagać tamtejszemu Kościołowi i Polakom na Litwie. We wszystkich swoich wypowiedziach zawsze broni także prawdziwej historii, ukazuje potrzebę odkrywania wartości patriotycznych, ostrzega przed odrywaniem się od stron rodzinnych i korzeni, z których się wyrosło. Ukazuje też mechanizmy zagrożenia rodziny, wolności człowieka i prawdy w środkach przekazu.
Na zakończenie uroczystości, w których uczestniczyli kapłani z kilku diecezji, zakonnicy, siostry zakonne, przedstawiciele władz różnych szczebli i służb mundurowych, mediów z dyrektorami Radia Maryja, Telewizji Trwam i Katolickiego Radia Podlasie oraz wierni z diecezji drohiczyńskiej, odbyła się prezentacja książki zawierającej nauczenie bp. Antoniego Dydycza podczas posługi biskupiej w latach 1994 - 2009, zatytułowanej: „Oto siewca wyszedł siać”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...