Reklama

KATECHEZA JUBILEUSZOWA - SZKOŁA LITURGII (12)

Dać Bogu odpowiedź

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Skierowane do nas słowo Boże domaga się odpowiedzi. Tak jest na kartach Biblii. Gdy Bóg mówi do człowieka, ten czuje się wezwany, aby dać odpowiedź: wiarą, słowem, czynem, wreszcie całym życiem. Podczas Eucharystii dokonuje się to w wielu miejscach. Najbardziej wyrazistymi są: wyznanie wiary oraz modlitwa powszechna nazywana też modlitwą wiernych.

Zanim ta odpowiedź padnie, przygotowuje nas do niej homilia. Nie należy homilii traktować jak teologicznego wykładu. Jest ona aktualizacją słowa Bożego, ukazaniem tajemnicy Chrystusa, o której mówią teksty biblijne i liturgiczne, nie tylko jako zamierzchłej historii, ale jako wydarzenia, które dokonuje się tu i teraz. Kazanie czy homilia podkreśla rzeczywistość i nieprzemijalność słowa Bożego oraz jego skuteczność w dziś sprawowanej liturgii. Przez homilię słowo Boże staje się zrozumiałym dla konkretnej wspólnoty wiernych zgromadzonych na sprawowanie Eucharystii. Uwzględnia ponadto ich sytuację egzystencjalną, ich potrzeby duchowe. Wnika w konkretne życie lokalnej wspólnoty Kościoła, w jej problemy, pytania, niepokoje. Ukazuje właściwe wymagania i rozwiązania życiowych problemów w świetle słowa Bożego. Prowadzi człowieka do spotkania z Chrystusem objawiającym zbawczy plan Ojca. Nawet słowa nieporadne i proste mogą nieść łaskę Bożą i służyć zbawieniu.

Wyznanie wiary, nazywane inaczej Składem Apostolskim lub Credo (z jęz. łacińskiego - wierzę), ma miejsce w liturgii niedziel i uroczystości. Credo prowadzi nas do początków naszej chrześcijańskiej drogi, gdyż wywodzi się z obrzędów chrztu św. Poszczególne sformułowania przywołują zgromadzonym na pamięć zbawcze czyny Boga dokonywane dla człowieka. Wyznanie wiary jest ponownym opowiedzeniem się za Bogiem, złożeniem świadectwa, odnowieniem świadomości naszej przynależności do Kościoła, który jest wspólnotą wierzących. Jest to nasze wolne i świadome oraz pełne zaufania "tak" wypowiedziane nie tylko dla prawd wiary, ale przede wszystkim dla Boga w Trójcy Świętej Jedynego jako Osoby. To akt osobowego spotkania z Bogiem, który jest w niebie. Chodzi też o umocnienie w wierze, szczególnie teraz, gdy zacznie się sprawowanie największego misterium wiary - Ofiary Chrystusa.

Warto zauważyć jeszcze jedną rolę wyznania wiary. Wypowiadane ze szczerością we wspólnocie weryfikuje życie chrześcijanina, zapobiega rozdziałowi miedzy głoszonymi słowami a życiem. Poniekąd cała Msza św. jest wyznaniem wiary.

Oprócz powszechnie znanego tekstu wyznania wiary, możemy natrafić na używany podczas obrzędów Chrztu świętego, gdzie na pytania przewodniczącego liturgii następuje wyrzeczenie się zła oraz wyznanie wiary słowem "wierzę" na trzy pytania zawierające syntetycznie sformułowane prawdy wiary. Takie też wyznanie wiary dokonuje się w Wigilię Paschalną podczas odnowienia obietnic chrztu św.

Modlitwa wiernych jest miejscem, gdzie w sposób szczególny może ujawnić się aktywność zgromadzonych na liturgii wiernych świeckich. Wydaje się, że znacznie korzystniejsze od czytanych przez kapłana wezwań, często nieaktualnych wobec dzisiejszej rzeczywistości i problemów współczesnego człowieka, byłoby sformułowanie próśb przez kilka wcześniej przygotowanych osób. Prośby tak przygotowane odzwierciedlałyby życie danej wspólnoty, aktualne jej problemy. Uczyłyby jednocześnie odpowiedzialności za nią, wyrażaną chociażby przez modlitwę wstawienniczą.

Modlitwa wiernych nadaje Mszy św. koloryt życia. Zakorzenia ją w realnych sprawach i trudnościach, jakie przeżywają ludzie. Nie zawsze możemy zaradzić wprost potrzebom ludzkim. One często przekraczają nasze możliwości, dlatego wołamy do Boga o pomoc. Czynimy to w modlitwie powszechnej, przynosząc trudne ludzkie sprawy Panu Bogu. W modlitwie wiernych następuje spotkanie Słowa Bożego z odpowiedzią człowieka. Modlimy się bowiem w intencjach, w których będzie składana Ofiara eucharystyczna.

Przepisy liturgiczne zalecają zachować następującą kolejność intencji: w potrzebach Kościoła, za władzę państwową i o zbawienie świata, za znajdujących się w różnych trudnościach, za zamarłych, za uczestniczących w tej liturgii. Wezwań w modlitwie wiernych winno być kilka - nie można jej zamieniać w spotkanie modlitewne z niekończącą się litanią próśb.

Warto zauważyć, że modlitwa wiernych stanowi jeden ze sposobów wypełniania powszechnego kapłaństwa wiernych. Jest także wyrazem wiary Kościoła w obcowanie świętych, w więź z Kościołem zbawionych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nawrocki ws. kawalerki w Gdańsku: zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne

2025-05-07 15:40

PAP/Szymon Pulcyn

Karol Nawrocki przekazał, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by przekazać kawalerkę w Gdańsku na cele charytatywne. Zdaniem popieranego przez PiS kandydata na prezydenta wątpliwości ws. mieszkania "mają ci, którzy nie potrafią sobie wyobrazić, że można pomagać drugiemu człowiekowi bezinteresownie".

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Watykan: drugi dzień konklawe

2025-05-08 06:20

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W czwartek, w drugim dniu konklawe przewidziane są cztery głosowania nad wyborem nowego papieża- dwa rano i dwa po południu. Jeżeli jednak wybór zostanie dokonany już w pierwszym porannym głosowaniu, to białego dymu z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej można oczekiwać około 10.30.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...