Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Narodowa Pielgrzymka Węgrów

ADAM RAK

Na Jasnej Górze trwa dwudniowa IV Narodowa Pielgrzymka Węgrów. W spotkaniu udział biorą biskupi, kapłani, paulini i ok. 700 wiernych przybyłych nie tylko z terenów dzisiejszych Węgier, ale także spoza granic, m.in. z Rumunii i Słowacji. Tegoroczna pielgrzymka jest dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem narodowych pielgrzymek naszych sąsiadów jest przypomnienie, że Polskę i Węgry łączy bardzo wiele, a przede wszystkim: wiara katolicka, historia i dzieje Zakonu Paulińskiego, który powstał na Węgrzech i stamtąd przybył do Polski.

O. Botond Bator, przełożony węgierskiej prowincji Paulinów przypomniał, że pielgrzymka jest modlitwą o jedność Polaków i Węgrów oraz za Europę, o powrót do chrześcijańskich wartości. - Modlimy się za przyjaźń polsko-węgierską, bo to jest bardzo ważna sprawa teraz w Europie, w tym trudnym czasie, bo trzeba walczyć o chrześcijaństwo na naszym kontynencie. Mamy nadzieję, że ta wspólna modlitwa będzie nam pomagała – powiedział zakonnik. Także abp Balázs Bábel, arcybiskup Kalocsa-Kecskemét, który po raz pierwszy uczestniczy w narodowej pielgrzymce podkreśla, że najważniejszym wyzwaniem stojącym przed Polakami i Węgrami jest obrona wiary. – Europa zapomina dziś o chrześcijaństwie. Dobrze, że oba nasze narody zaczynają teraz podkreślać wartość tych korzeni chrześcijańskich i myślę, że będą mogły wspólnie ewangelizować Europę – podkreślił arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Witając pielgrzymów przeor Jasnej Góry o. Łukasz Buzun podziękował za świadectwo ich wiary. - Jest to dla nas ogromne świadectwo waszej wiary, przywiązania do Matki Bożej, Najświętszej Maryi Panny, a także wyraz przyjaźni naszych narodów. Przecież z woli Bożej tutaj w 1382 roku paulini węgierscy wezwani na polską ziemię założyli to sanktuarium, umiłowane w sposób szczególny przez nasz Naród. I ta historia zbawienia ciągle się rozwija – powiedział o. Przeor. Życzył, by Matka Boża wypraszała błogosławieństwo i aby ta pielgrzymka dostarczała duchowego odpoczynku i zbliżenia się do Pana Boga.

O godz. 9.30 rozpoczęła się Msza św. celebrowana w bazylice. W czasie Eucharystii do paulińskiej konfraterni został włączony ks. József Kozma.

W pielgrzymce uczestniczą m.in.: abp Balázs Bábel, arcybiskup Kalocsa-Kecskemét, konfrater Zakonu Paulinów; bp Tamás József z Siedmiogrodu; dr hab. Adrienne Körmendy, Konsul Generalny Węgier w Krakowie; dr Zsigmond Barna Pál, Konsul Węgierski z Transylwanii; a także ojcowie i bracia paulini, wśród nich o. Bátor Botond, quasi-prowincjał paulinów na Węgrzech, rektor kościoła skalnego w Budapeszcie, oraz kapłani posługujący na terenie Węgier, jak i w krajach ościennych, szczególnie w Transylwanii.

Reklama

Węgrzy przekazali dla Jasnej Góry tablicę pamiątkową z prośbą o umieszczenie jej przy Studni Bł. Euzebiusza z napisem: "Dzięki składają uczestnicy Węgierskiej Kolejowej Pielgrzymki do Czarnej Madonny 23-26.06.2014 r.".

Narodowa pielgrzymka Węgrów zakończy się jutro, późnym wieczorem.

Pierwsza pielgrzymka odbyła się w 2011 roku, kiedy to na Jasnej Górze Węgrzy symbolicznie przekazali Polakom przewodnictwo w UE. Dwa lata temu w Sanktuarium wybudowana została studnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-24 16:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W spiekocie słońca do Czarnej Madonny

Niedziela sosnowiecka 34/2015, str. 1, 5

Bożena Sztajner/Niedziela

Sierpień to czas pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Tradycyjnie na pielgrzymim szlaku do Czarnej Madonny znaleźli się pielgrzymi z diecezji sosnowieckiej.

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst