Reklama

X Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folkloru

Zielona Góra 2009

Zielona Góra po raz dziesiąty gościła młodych artystów, prezentujących kulturę i folklor wielu narodów. Od 28 do 31 lipca odbywały się festiwalowe koncerty przeglądowe, w których wzięły udział zespoły z Macedonii, Tajwanu, Argentyny, Bułgarii, Węgier, Czech, Włoch, Mołdawii, Białorusi i Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Barwny korowód, który przeszedł ulicami miasta 27 lipca, rozpoczął dziecięcy festiwal. Artyści z Włoch - „I Picciotti di Rafadali” oraz z Polski - Lubuski Zespół Pieśni i Tańca inaugurujący festiwalowe spotkania wnieśli na plac przy Teatrze Lubuskim wianek - symbol Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Folkloru. Kolorowe wstążki symbolicznie „połączyły” miasto z festiwalem na cały tydzień.
W ramach festiwalowych prezentacji wieczorem w Teatrze Lubuskim podczas czterech koncertów codziennie prezentowały się kolejne grupy konkursowe. Przed południem grupy na zielonogórskim deptaku przy „festiwalowym wianku” animowały „Folkowy Młyn Zabaw” - gry i zabawy dla dzieci.
Tradycyjnie już uczestnicy festiwalu odwiedzili z koncertami wiele miejscowości regionu: Bojadła, Cybinkę, Głogów, Kargową, Kolsko, Krosno Odrzańskie, Iłowę, Lubniewice, Lubsko, Łagów, Małomice, Nowogród Bobrzański, Przewóz, Sławę, Sulechów, Sulęcin, Szprotawę, Wolsztyn, Zwierzyn i Żagań.
Do tegorocznego festiwalu zgłoszonych zostało blisko 150 zespołów z ponad 40 krajów świata, m.in. z: Albanii, Indii, Ghany, Konga, Hiszpanii, Izraela, Senegalu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Rosji, Argentyny, Kuby, Armenii, Indonezji, Ukrainy, Słowacji i Meksyku. Spośród zgłoszonych zespołów - jak zapewniają organizatorzy - wybrani zostali najlepsi, reprezentujący wysoki poziom artystyczny. Przed Lubuszanami wystąpiły grupy: „Moldovita” z Mołdawii, „Zorachka” z Białorusi, „Winning Dance Troupe” z Tajwanu, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Piątkowioki” z Polski, „Trakiiche” z Bułgarii, „I Picciotti di Rafadali” z Włoch, Zespół Pieśni i Tańca „Krzepielów” z Polski, „Jonce Hristovski” z Macedonii, „General Las Heras” z Argentyny, Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa z Polski, „Csimpolya” z Węgier oraz „Prácheňáèek” z Czech.
Festiwal folkloru odbywa się w Zielonej Górze już od 45 lat. - historia festiwalu zaczyna się w 1964 r., kiedy to Lubuski Zespół Pieśni i Tańca zaprosił do Zielonej Góry 3 zaprzyjaźnione zespoły z ówczesnej Czechosłowacji, Jugosławii i NRD. Kolejne edycje odbywały się co 2 lata, wzbogacone o uczestnictwo reprezentacji krajów Europy, Azji, obu Ameryk, a także Australii - przypomina Krzysztof Świtalski, dyrektor festiwalu. Pierwsza edycja dziecięcego festiwalu folkloru zorganizowana została w 1991 r. W ciągu 45 festiwalowych lat w Zielonej Górze i kilkudziesięciu miastach regionu odbyły się tysiące koncertów, w których wystąpiło prawie 14 tys. wykonawców z ponad 300 zespołów reprezentujących 62 narody 5 kontynentów.
Celem festiwalu - jak czytamy w regulaminie - jest niekierowana, autentyczna integracja dzieci z różnych krajów i możliwość przybliżenia świata ich twórczych zabaw ludowych ludziom dorosłym - opiekunom, wychowawcom, rodzicom. Festiwal nie ma charakteru konkursu. Prezentacje zespołów będą jednak przedmiotem dyskusji Międzynarodowej Rady Artystycznej w ramach Forum Folklorystycznego.
Organizatorzy Dziecięcego Festiwalu Folkloru to: Regionalne Centrum Animacji Kultury, Lubuskie Stowarzyszenie Promocji Kultury „PRO ARTE”, Zielonogórski Ośrodek Kultury, Teatr Lubuski im. L. Kruczkowskiego oraz Uniwersytet Zielonogórski.
X Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folkloru Zielona Góra 2009 zakończył się 1 sierpnia koncertem galowym w Amfiteatrze im. Anny German.
Tegoroczny festiwal odbywał się pod patronatem honorowym Katarzyny Hall - ministra edukacji narodowej, Bogdana Zdrojewskiego - ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Marcina Jabłońskiego - marszałka województwa lubuskiego oraz Janusza Kubickiego - prezydenta Zielonej Góry. Wśród patronów medialnych znalazły się „Aspekty” Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady