Reklama

Niedziela Wrocławska

Katedra pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Kapłan jest mocny mocą Chrystusa

2024-05-23 13:17
Kapłani z rocznika 1974 obchodzący swój jubileusz 50-lat kapłaństwa

ks. Łukasz Romańczuk

Kapłani z rocznika 1974 obchodzący swój jubileusz 50-lat kapłaństwa

Kapłani wyświęceni w roku 1974 obchodzili swój jubileusz 50-lecia święceń prezbiteratu. Do katedry wrocławskiej przybyli kapłani z całej metropolii wrocławskiej i nie tylko. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ciągu tych 50-lat w różne miejsca zostali kapłani - jubilaci skierowani i znaleźli się w różnych miejscach. Wpływ na to miał m.in. podział na diecezje m.in. legnicką i świdnicką.

Podczas Mszy świętej jubileuszowej homilię wygłosił metropolita wrocławski. Była ona zwróceniem uwagi na kapłaństwo i posługą pośród wiernych. Na samym początku kaznodzieja nawiązał do dokumentu Soboru Watykańskiego II mówiącego o kapłaństwie, który był zmieniany 7 razy i nałożono na niego 2200 poprawek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup Kupny przywołał także moment święceń prezbiteratu, których udzielił dostojnym kapłanom bp Wincenty Urban, czy też ich Mszy świętej prymicyjnej. - Myślimy o całym waszym 50-leciu posługi kapłańskiej. Był to czas budowania Królestwa Boże, czas trudu, radości, sukcesów, pewnie także porażek. Każdy z was, na miarę swoich sił, zdolności, charyzmatów starał się służyć Chrystusowi i powierzonej mu wspólnocie - zaznaczył metropolita wrocławski, zwracając uwagę na obecny czas. - Mamy świadomość pustynnienia gleby, na którą rzucaliście ziarno słowa Bożego - mówił abp Kupny, przypominając, jak nauczał Chrystus i na jaką glebę to nauczanie padało.

W dalszej części kaznodzieja zatrzymał się nad kapłaństwem. -Kapłan podobnie jak Chrystus, ewangeliczny siewca, posłany jest, aby siać dobre ziarno Ewangelii. Dziś, po tylu latach kapłaństwa pewnie widzicie, że obok tego dobrego plonu, rozrasta się chwast. - zaznaczył abp Kupny. To właśnie wyjaśnia Jezus w przypowieści i nakazuje rosnąć chwastom aż do czasu znów, czyli czasu sądu, gdy nastąpią oddzielenie chwastu od zboża.

Zwracając się bezpośrednio do jubilatów, metropolita wrocławski powiedział: - Moc kapłaństwa bierze się z mocy Chrystusa, a kształt posługi kapłańskiej wyznacza kapłaństwo Najwyższego Kapłana Jezusa Chrystusa, którego dzisiaj w szczególny sposób czcimy - wskazał abp Kupny, zachęcając do cierpliwości. - Z Ewangelii wynika, że gorliwości kapłańskiej nie może gasić brak natychmiastowych efektów, nie może jej gasić widok panoszącego się zła. Kapłan, tak jak Chrystus, musi być cierpliwy i troszczyć się o każdy kłos zboża, o każdego człowieka, bo kapłan ma tak jak Chrystus nie złamać trzciny nadłamanej, nie gasić słabo palącego się światła, ale to światło ochraniać. Żeby mógł tak czynić, musi być mocny, a jesteśmy mocni wtedy, kiedy trwamy w jedności z Chrystusem. To nie wyklucza naszej ludzkiej słabości, bezradności.

Reklama

W dalszej części przywołana została modlitewna postawa św. Jana Pawła - Kiedy dowiadywał się o trudnych sytuacjach, nie komentował ich, ale szedł od razu do kaplicy, radzić się Chrystusa i prosić Go o pomoc. Wiemy, jak ta bliskość z Mistrzem owocowała w jego życiu i działalności pasterskiej - mówił kaznodzieja, dodając: - Kapłan jest mocny mocą Chrystusa. Bezradność, brak sił Jezus uzupełnia swoją mocą i swoją siłą, naszą niecierpliwość swoją cierpliwością, nasz brak miłości swoją bezgraniczną miłością.

Nawiązując do jubileuszu 50-lecia kapłaństwa zgromadzonych w katedrze wrocławskiej prezbiterów wskazał na radość wypływającą z tego czasu. -Cieszymy się, że przez te 50 lat, byliście szafarzami niezmierzonych łask miłości Chrystusa. Przez waszą posługę Chrystus dotarł ze swoim słowem i swoim Ciałem do tych, których tak umiłował, że oddał za nich swoje życie na drzewie krzyża. Dziękujemy za wasze świadectwo, za waszą posługę słowa i sakramenty Dzisiejsza uroczystość jest także okazją dla nas, aby odnowić w sobie wiadomość wielkich rzeczy, które dzieją się za zasłoną znaków sakramentalnych. Jest okazją, aby odnowić świadomość mocy Eucharystii, która uwalnia nas od zła i przemienia nasze serca i daje życie wieczne - nauczał arcybiskup, przestrzegając przed przyzwyczajeniem się do Eucharystii.

Reklama

Mimo upływającego czasu hierarcha wskazał, że każdy z nich jest ważny dla Kościoła. - Chrystus was potrzebuje, potrzebuje waszych ust, waszych rąk, potrzebuje was - mówił abp Kupny, a składając życzenia jubilatom przypominając słowa z modlitwy święceń: Wysłuchaj nas, Panie, nasz Boże, i obdarz swoje sługi błogosławieństwem Ducha Świętego oraz mocą łaski kapłaństwa. Niech ci, którzy mają zostać przez Ciebie uświęceni, cieszą się zawsze obfitością Twoich darów. - Słowa te nie tylko przypominają nam o wydarzeniu święceń prezbiteratu, ale także są moją modlitwą za was i słowami moich najserdeczniejszych życzeń - zakończył metropolita wrocławski.

Podczas Mszy świętej jubileuszowej kapłani obchodzący 50-lecie swoich święceń otrzymali od abp Józefa Kupnego Krzyże. Na zakończenie Eucharystii słowa życzeń i podziękowań wyraził ks. prałat Czesław Majda, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

2024-06-16 14:53

Jasna Góra/Facebook

Pod hasłem „Trzeźwość jest Polską racją stanu” odbyła się na Jasnej Górze dwudniowa, 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Doroczne spotkanie to modlitwa o trzeźwość i odnowę moralną naszej Ojczyzny.

Więcej ...

Rodzina najpiękniejszą wspólnotą. Rubinowy jubileusz papieskiej parafii w Lublinie

2024-06-16 08:13

Katarzyna Artymiak

Więcej ...

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

2024-06-16 23:08

archiwum KM PSP Nowy Sącz/gov.pl

W niedzielę rano wybuchł pożar w zabytkowym, drewnianym kościele Świętej Heleny w Nowym Sączu. Spaleniu uległo prezbiterium XVII-wiecznej świątyni; z zalanego wnętrza strażacy zdążyli wynieść m.in. zabytkowe obrazy i tabernakulum.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...